MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

andani da oul nu e tot proteina animala ca si carnea

lorelei multumesc pentru sfat si linkio am o intrebare...sa inteleg ca in unele cazui ceaiul negru e mai daunator ca si cafeaua?

roxana io nu beau ceaiul negru pentru ca mor dupa el sau ca nu am ce bea..de obicei nu beau cafea si de asta dimi cateodata beau energizant si la prinz balotez un ceai negru...daca-l inlocuiesc cu ceai de fructe...si renunt si la energizant(ca asa imi planific)...si mai am si starea asta cronica de oboseala..puey dorm pe birou...

din ce citesc despre cofeina, teina si iron absorbtion e ca da influenteaza dar asta daca ai un consum mare de cofeina...deci gata las si energizant si cafea(pe care nu o beau)si o sa incerc sa las si ceaiul negru..cu riscul de a fi toata ziua planta
ninha eu cand sunt acasa iau fructe de padure congelate de la bila

carmen nu pot sa spun decat spor la bani ca sa ai spor la shoping sa schimbi garderoba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu zic ca un ceai pe zi nu face nicio gaura in cer si nici in deficitul tau de fier. ca nu doar stai cu paiul intr-un bidon toata ziua

Andanii, nu poc sa inghit mai nimic. nu stiu ce am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

roxana poate ai amigdalele inflamate de nu poti inghiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Brindu, nu stiu de ou, dar stiu ca lactatele sunt digerate cu ajutorul unor enzime numite lactaze, care nu se inteleg cu proteinazele (alea care digera proteinele), si din cauza asta compromit digestia cand sunt impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

pueu da..asta cu lactatele ceva separat de carne o inteleg...dar nu cred ca e vreo problema la ou + carne..sau e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Deci eu nu inteleg chestia asta cu necombinatul proteinelor , sau o inteleg ? .... darr oricum Monti nu specifica asa ceva ... deci eu o sa combin in continuare carne cu ou cel putin in chiftele, sarmale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

andani te aprob...monti nu specifica..adik omul a impartit simplu in glucide si lipide......nu le amesteci punct...
asta cu neametescatul lipidelor e ca si cum intr-un mod simplist ai spune ca nu ametestci glucide cu Ig mic cu ala cu Ig mediu ca pancreasu e debusolat eu cel putin ma simt asa la discutia cu neamestecatul proteinelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

'Neata,

fetelor nu mai vait dar diminetile sunt groaznice cand tot caut de imbracat. Mi-am luat 2 perechi de pantaloni( marimea 44) nu am mai purtat asa ceva!!! de o vesnicie, iar fustele le-am dus la stramtat.

Meniul de ieri:
MD: ou fiert+ pate de ficat+ridichi+cafea
G: un mar
P: sarmale( carne curcan+quinoa)
C: salata (verde+Castraveti+ridichi)

Meniul de azi:
MD: fulgi ovaz+lapte 0.1%+ cafea
G: capsuni
P: ciorba de salata (mergea cu ceapa dar sunt la serv)
C: antricot vitel cu salata

Toata ziua ma balacesc in apa( la cata beau) dar daca nu beau madoare capul.

Pupici tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Sotia mea face tahini in casa (reteta luata de pe net, seminte prajite f.putin apoi ulei si blenduite), apoi cu naut iese un humus demential. Nu am apucat sa citesc despre el dpdv Monti. Am gustat, mi-a placut, pare f.satios

Pana la urma, e ok sa mancam humus (naut + tahini), asezonat cu un pic de patrunjel pt design ?

Meniu azi dimineata (o juma' de litru de suc de portocale + mere, delicios)
Mai departe.... probabil un orez salbatic (negru ca focul), iar pe seara ceva proteine (oua/carne + salata)

PS am retinut ideea cu postul, nu mai revin pe tema asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata
hai ca pana la urma am mancat ieri, seara niste musaca. deci sunt ok, parca mi-a disparut si nodul din gat.

Liviu, e foarte ok humus-ul. si eu mananc, recunosc ca nu fac tahini (am cumparat un borcan intreg si ma tine... mai mult de 1 an :)), cu bete de ardei si castraveti... o minune!
la deisgn-ul ala de patrunjel eu pun si niste ardei iute tocat.

Carmen, brava! tot inainte cu slabitul

azi la mine:
md: kefir (muult! sunt in perioada kefir-ului :)) )
p: salata de ardei, rosii, sunca si cascaval. asa... patratele la un loc.
c: niste musaca daca mai e. daca nu, rucola cu piept de pui la gratar.

sa aveti o zi buna buna de tot
am o punga de orez integral si ma tot uit la el. sa fac o salata? cu ardei si rosii? dati niste idei pliz....

Mergi la inceput