MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Are cineva vreo carte a lui Montignac in format pdf?Sau se poate descarca de undeva?Cu cat citesc mai mult din alte surse, cu atat mai in ceata sunt..

Brindusik, ti-ai facut pana la urma si hemoleucograma?Sunt extrem de importante valorile ei , doar valoarea scazuta a fierului nu iti da indicatii specifice despre cauze si tratament.Si sincer, la sideremia pe care o ai nu prea vad rezolvarea doar cu ce ti-a dat medicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Neatza fetelor, eu iar am fost pe aratura. Pur si simplu m-am saturat de situatiile astea conjuncturale si de lipsa mea de tarie si de inspiratie in gasirea unor solutii alternative. Ieri de ex am fost la o conferinta pe proiectul nostru undeva intr-un sat. Dupa s-a dat o masa la singurul restaurant de acolo, meniu prestabilit. Am avut de ales intre cartofi pireu cu carne si cartofi pireu cu cascaval pane. Pfuuuiiii As fi vrut din tot sufletul sa am puterea sa ma ridic si sa plec acasa, dar pur si simplu nu am putut stiind ca precis voi supara pe toata lumea.

Cert este ca dupa meniul asta ( cartofi cu cascaval) nu m-am simtit deloc bine, am fost balonata toata ziua.

Carmen bucura-te de noua ta silueta. Si lasa daca n-ai bani ca de aia exista second-handurile. Eu de cativa ani numai de acolo ma imbrac si reusesc sa-mi iau chestii mult mai faine decat se gasesc in magazinele de firma la preturi exorbitante.

N-as fi deschis subiectul despre asta, dar vazand problemele pe care le are Brindu va impartasesc . Zilele trecute am fost din nou la biorezonanta pentru ca ma simteam lipsita de putere, cu o oboseala crunta in oase. Ce mi-a zis gagica , in mare este cam asta
- lipsa de somn cronica duce la scaderea cantitatii de melatonina care la randul ei este implicata in asigurarea echilibrului intregului organism, inclusiv in absorbtia mineralelor si vitaminelor necesare din alimentatie.
- iradiere masiva de la telefon mobil si PC provoaca din nou dezechilibre in organism si impiedica fixarea celor de mai sus.
Ce mi-a recomandat - melatonina ( iau doza mare o saptamana si apoi o doza de sustinere timp de 2 luni si apoi doar la nevoie adica cand am perioade prelungite cu somn foarte putin)
- antioxidanti si vit C pentru a ajuta organismul sa lupte impotriva acestor radiatii la locul de munca nu mi-l pot schimba; Nu mai dorm cu telefonul mobil in camera , ne-am cumparat din nou ceasuri desteptatoare si nu-l mai tin toata ziua in buzunar; pur si simplu cand ajung acasa il las in hol si n-are decat.Mai sunt niste chestii ca niste abtibilduri care se aplica pe telefon, monitor si cica reduce cantitatea de radiatii, dar din astea nu mi-am luat ca n-am mai avut bani.

In orice caz am inceput tratamentul de sambata dar ma simt super. Waw sunt plina de energie, nu mai am stare de nervozitate seara, ma pot ocupa de toate problemele, mai ales seara acasa cu copii eram tare depasita, sunt entuziasta si plina de avant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui ninha

Brindu, nu stiu de ou, dar stiu ca lactatele sunt digerate cu ajutorul unor enzime numite lactaze, care nu se inteleg cu proteinazele (alea care digera proteinele), si din cauza asta compromit digestia cand sunt impreuna.

Ninha, mami lu' Mirci si Matei

Don't ever get used to the world around you.


Greu de procesat ,,neintelegerea'' asta intre enzime...Lactazele nu descompun decat lactoza, care este o glucida, proteina din lapte, cazeina, este desfacuta tot de o proteinaza.Plus ca lactatele sunt alimente complexe, contin si lipide, si proteine, si glucide.Si atunci unde le incadrezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

caress, eu am cartea in format word. da-mi o adresa de mail si o trimit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Buna tuturor
Somleac, incep cu tine : ai mare grija cu melatonina, are mereu dublu efect. Daca organismul se obisnuieste cu melatonina e de rau. Stiu ca in America somniferele pe baza de melatonina sunt fara reteta, le gasesti si in supermarket. Daaaar, am intrebat-o pe prietena mea care este farmacista si mi-a spus ca-i tare periculos, ca organisumul secreta melatonina in functie de lumina si ca il dai cu totul peste cap consumandu-le. Poti sa iei doar in situatii extreme. O colega de serviciu fusese in America si-mi adusese asa o cutie, am facut schimb de pastile intr-o perioada in care nu puteam sa dorm deloc. Am luat vreo 2 zile si intr-adevar a fost extraordinar. Insa m-am oprit dupa ce mi-a spus farmacista mea ce si cum. Am revenit la obiceiurile mele - respectiv ceai de petale de portocale cu multa miere si picatur de valeriana, in caz ca nu dorm mai mult de 2 nopti.

Caress, io multe lucruri la fel ca tine, nu le-am inteles, daaar am regulile astea simple: hidrocarburi fara grasimi, proteinele - le mananc doar cu salata si legume, am eliminat cartofii, pastele - in cea mai mare parte, cand mi-e pofta folosesc quinoa si linte- pe astea le poti amesteca cu orice, fructele inainte de masa si cam atata. Simplu, nu?

Roxana, si eu am niste orez acasa, doar ca basmatti. Eu il fac maine seara paella cu fructe de mare, creveti, etc, fara carne, pun si niste mazare si e bestial. Sper ca e conform. Daca nu, asta e, i-am promis fiica-mi si o sa fac. Sau mai poti sa-l faci cu un sos de rosii.

Carmen, ferice de tine! Esti tare si esti un model pentru mine. Tot asa!

Meniul meu de ieri:

MD: cafea
G: iaurt cu seminte de chia
P: 2 oua fierte si un gogosar crud
G: cateva cubulete de branza
C: filet de vita la gratar cu garnitura de mazare.

Azi:
MD: cafea
P: am 2 oua fierte, 2 rosii si castravete la mine
C: imi fac o mancare de vinere cu dovlecei si conopida, m-ati inspirat voi si mor de pofta

S-aveti o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Good morning

Ninha, lucicos e ciorba de varza. La noi asa i se spune

Roxanaz, daca va plac fructele de mare fa orez cu scoici sau cu creveti. E de faza 2.

Dana, eu cred ca, combinarea proteinelor nu e ok dpdv al digestiei lor. Si eu pun ou in piftele dar incerc sa nu combin macar lactatele cu carne, decat rar.

Caress, ai dreptate dar lucrurile cred ca sunt mai complicate. Daca ai timp poate citesti despre digestia proteinelor si ne faci un rezumat. Eu nu imi mai amintesc mare lucru sincer despre asta.

Miha, melatonina e ok, teoretic iti regleza ritmul somn-veghe. Poate de aici atata energie. Si eu in ultimul timp redescopar secondurile si outleturile

Meniu ieri:
MD: salata cu avocado, telemea, rosii, ceapa verde
P: mancare de urzici cu smantana si oua ochiuri
C: orez cu scoici

Azi:
MD: o cutie de branza fagaras cu ridichi si doua feliute mici de wassa
P: piept de pui la gratar cu sote de ciuperci
C: friptura de iepure cu ceapa verde si ridichi

O zi usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

caress homelocugrama o iesit perfect..am toate valorile fix la mijlocul intervalului
carte lu monti format pdf o gasesti pe prima pagina a dorumului mai sus de listuta

miha am fost si eu o dat ala biorezonanta..nu vreau sa te dezamagesc dar mi se pare ca toata treaba asta e full of shit...cand am facut eu eram varza varza (dar nu o aratam) si mi-o iesit toata treaba aia bine ..si stiu ca cei care fac biorezonanta asta..cel putin la mine, iti prescriau si niste pilule (diverse pentru fiecare) pe care numai ei le vindeau..a dracu de scumpe..nush cat de efective..
Dar asta cu melatonina...nu am auzit-o niciodata...ca daca regleaza somnul profund de cel de veghe inseamna ca asta e problema mea

roxana sa stii ca am observat o treaba...sunt zile cand nici mie nu-mi e foame si simt exact nodul in gat de care spuneai ieri...si nu-mi vine sa mananc si pace...dar pe masura ce ma fortez totusi sa am alea 3 mese pe zi ..si incep sa mananc imi dau seama ca de fapt organismul e flamand..si ca treaba aia cu nefoame e de la brain care dintr-un motiv sau altu o ia pe aratura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui brindusik

caress homelocugrama o iesit perfect..am toate valorile fix la mijlocul intervalului
carte lu monti format pdf o gasesti pe prima pagina a dorumului mai sus de listuta




Atunci nu pot sa iti spun decat ca valoarea fierului este eronata, trebuia OBLIGATORIU asociata cu o anemie hipocroma microcitara(adica HB mica, eritrocite scazute, VEM scazut).Repeta dozarea fierului neaparat!

Am descarcat cartea, o devorez.Revin cu impresii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

caress nu cred ca analiza e eronata...pentru ca daca era erau si celelalte cu valori anormale..

dar cred ca de asta mi-o spus doctorita de familie ca am deficienta de fier dar nu e inca anemie anemie si daca nu iau suplimente o sa se transforme in una

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui brindusik

caress nu cred ca analiza e eronata...pentru ca daca era erau si celelalte cu valori anormale..

dar cred ca de asta mi-o spus doctorita de familie ca am deficienta de fier dar nu e inca anemie anemie si daca nu iau suplimente o sa se transforme in una

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.





Pai dozarea fierului se face cu alt aparat si e pe alt buletin decat hemoleucograma...asa ca nu e musai sa fie ambele gresite.La valoarea s0cant de mica pe care ai scris-o, nu mi-o aduc aminte, dar asa era, nu e posibil sa nu fii anemica.Poti sa mi trimiti pe pm valoarea fierului si rezultatul hemoleucogramei?Daca vrei, bineinteles...

Bun, am ajuns cu cititul la Faza a II a si nu o parcurg acum ca iar ma zapacesc de tot.M-am mai lamurit, mi s-au clarificat anumite aspecte.Altele insa mi se par tratate intr-un mod mult prea sumar si simplist, chiar fara fundament stiintific unele-legate de metabolism si digestie, efectul si actiunea anumitor hormoni, etc.Dar considerand ca este o carte pe care trebuie sa o inteleaga toata lumea, e scuzabil.Concluzia: se mananca biiiine cu Monti! si e de incercat.

Mergi la inceput