MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Brindusik, eu as inceta macar o perioada cu ceaiul, pana te refaci. Nu-i de gluma, mi se pare periculos de putin fierul tau.

Andanii, multumesc de faza cu proteinele, n-o stiam!
Tocmai ma gandeam sa fac niste snitele fara ou. Daaar acum trebuie sa ma hotarasc: ori carnea, ori ouale.
Voiam sa te intreb: cum faci salata böef? fara cartofi? ce pui in ea? ca si morcovul e de evitat, si telina. Barbatul meu e innebunit dupa salata böef, cand fac mananca de trei ori pe zi (noroc ca fac rar de tot ), dar de paste parc-as face un pic- noi avem in 2 saptamani pastele.

Ninha, si eu am vazut filmul cu viata lui Pi - fantastic! dar oricum sa vizionezi si filmul este extraordinar de bine facut, au niste imagini de-ti sta mintea-n loc! Oricum, ai avut o zi super!

Roxana, cum faci musacaua dovlecei cu vinete? suna bestial

Liviu, ne luam de mana. Si eu vin spasita la nenea monti si nu numai spasita, ci parca si putin disperata . Dar trebuie sa nu dau dintr-o greseala in alta. Oricum, azi mi-am propus sa reduc portiile. Si pana acum am reusit.

Meniul meu de azi:

MD: expresso dublu cu lapte condensat ca de obicei.
P: vreo 100 gr de branza un fel de cascaval, cateva rosii mici, o bucatica de castravete si un ardei crud.
G: un iaurt
C: inca nu stiu, dar ceva usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puey lorelei daca nu beau nici ceai nici cafea nici lapte ..io ce mai beau??
la mine pe prospect nu scrie ce fel de ceai scrie numai "tea" cred ca se refereau la ala din planta de ceai cum e negru si verde..poate chiar o sa ma dau un timp pe ceaiul de zmeura

si vezi ca in meniul tau 3 lulele 3 surcele nu ai nici o treaba cu fier.....adik per total esti cam la 500calorii...NICI COPII NU MANANCA ATAT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Salutare,

eu vineri am fost la serbari apoi la restaurant cu fetele.
In wk am facut mancare conforma... supa cu galusti( din gris integral de la sano vita) pilaf pt copii( din asta nu mananc), spanac, ciorba de salata.

Meniul de azi:
MD: paine vitastar, magiun, cafea
G: un kefir..... un mar
P: (pe la ora 15.00): supa cu galusti
C: mar+capsuni

Am baut multa apa si am alergat sa-mi iau copii de la gradi!!!
Oricum sunt fericita ca am slabit dar trista ca nu am cu ce sa ma imbrac!! Nu imi vine nimic, toate stau ca pe gard..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Mama mia, pai dar voi mancati extrem de putin. In compartie cu voi ( Carmen, Lorelei si Ninha) eu sunt un elefant nesatul.

Meniu de azi: Md salata de morcov, relina, ceapa verde si telemea de capra ( salta a fost mare)
P o chifla asta inseamna sa fii nepregatit
C platou cu ciuperi crude, branza frecata cu ceapa si condimente, rosii, ardei

Ufff asta ma enerveaza pe mine la regimul asta. Trebuie tot timpul sa fii pe faza sa prevezi ce vei manca si la pranz, si gustare si la cina. O clipa de neatentie si ai dat-o in balarii. Si mie nu-mi place sa fiu asa de calculata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata

Eu am din nou dureri de spate de sambata asa ca sunt in concediu medical pana joi. Aseara am fost la o sedinta de Bowen si azi sunt mult mai bine.

Brandu, daca pui caise maruntite in clafoutisul de mere nu mai trebuie sa pui nimic de indulcit.

Dana, si eu citisem ca nu se amesteca proteinele. Oricum mancam mult mai mult decat am avea nevoie intr-o zi. Cred ca tahini are multe calorii dar pui doar o lingura sau doua la o portie mare de humus. Si daca il mananci doar cu rosii sau ardei e ok, zic eu.

Ninha, de 8 martie, total intamplator mi-am cumparat 2 tricouri, 2 bluze, 2 cardigane si o camasa Adevarul e ca le-am cumparat de le un outlet cu haine de firma si m-au costat mai putin decat o camasa de la Zara. Deci a fost un 8 martie reusit Cu colegii de la servici organizam iesire vineri seara.

Briosele le poti face linistita si cu telemea. Le fac si eu azi cu praz, ardei, rosii uscate si telemea.

Miha, varianta pe care am gasit-o eu cand nu sunt pregatita cu pranzul de acasa e sa mananc in oras un gratar de pui cu ceva legume. Altfel nu gasesti nimic conform.

Roxanaz, buna idee cu musacaua. Se face saptamana viitoare.

Carmen, gaseste o croitoreasa buna si iti stramtezi hainele. Asa vei fi si motivata sa nu revii la vechea greutate

Ariel, crezi ca pot pune fulgi de drojdie in briose? Si atunci ar trebui sa reduc din oua?

Meniu ieri:
MD: crochete de peste cu legume( ramase prin frigider si nu am vrut sa le arunc)
P: lucicos cu carne afumata
C: radamer si o jumatate de pahar de vin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

brindusik. clar nu sunt de acord cu o dieta hipocalorica, cu atat mai putin pe pielea mea

La mine a fost alarma falsa din fericire, probabil aveam acumulari mari in tubul digestiv. A fost greu de "digerat" faptul ca am pus 1.5kg in 2 zile, asa ca am repetat azi dimineata proba cantarului. Rezultat imbucurator 110Kg in cap. Interpretez asta ca o mica rezistenta la glucide, ceea ce este ok. Balastul maaaare din intestine s-a eliminat, ne reluam linistiti dieta.

Azi am in meniu post negru, asa am simtit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Buna dimineata

Aseara am mai mancat o salata mare de rosii, castraveti si ardei, o omleta si desert mere coapte fara zahar sau alte adaosuri.

Brindu, mai reduc putin caloriile dupa ce sar calul rau de tot, dar doar 2-3 zile, apoi revin la meniul cunoscut al lui Monti.
Uite ce-am gasit despre ceaiul negru: Baut in exces, ceaiul negru poate influenta negativ absorbtia fierului de la nivel intestinal, asadar anemicilor nu este recomandat (Sursa)
Il poti inlocui cu alte ceaiuri, macar o perioada.

Liviu, bravo, bine c-ai revenit la greutatea de dinainte. Eu inca nu, dar o iau incetisor (sunt moldoveanca )

Puisorule, insanatosire grabnica. Imi pare rau ca te doare spatele. Sper sa-ti treaca repede-repede.

Somleac, dupa cum am mai spus, e doar provizoriu, in rest mananc ca un lup . Si asta pentru c-am avut abateri prea mari in weekend (nu le spun ca Brindusik imi arde vreo doua bice pe spinare )

Carmen, supararea asta cu hainele care nu-mi mai vin, tare mi-o doresc si eu! E o suparare asa de placuta, ca mi-as asuma riscul sa-mi iau haine noi . Savureaz-o din toata inima si bucura-te de ea

O zi frumoasa va urez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Ceau, frumoaselor, -osule!

Tocmai savurez o portie din ultimele fructe (de-)congelate (capsune si afine). ne mai tin pana pe la mijlocul lui aprilie, dupa care cred ca o sa cumpar de pe la supermarketuri.

Eu nu inteleg de ce ziceti voi ca mananc prea putin. mi-as dori sa pot manca mai putin, dar ma impinge foamea de la spate. Aseara am mancat zdravan: doua felii de vitastar (care sunt destul de mari) cu salata de vinete. si inainte de culcare am mai balotat si o mana de miezuri de seminte.

Carmen, ce fain ca ti-au ramas hainele mari! fugi si stramteaza-le, sa vezi ce bine o sa te simti
Puishorule, ce-i aia "lucicos"? wow, ce ti-ai facut de cap la shopping!
Somleac, ciuperci crude? ce fel de ciuperci? cum sunt crude? nu pot sa-mi imaginez.

Meniul de azi e cam asa:
MD:ricotta si fructe de padure
P :salata de cruditati cu pui
G :kefir
C :pomelo

Va si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata
azi mananc gutui si beau chefir. ma simt.. nu stiu cum sa va zic. dubla, desi nu arata asa cantarul, doar stagnare.

Lorelei, tai felii pe lung vreo 4 dovlecei mici si 2 vinete. calesc carnea simplu, in putin ulei. rumenesc pe gratar feliile de dovlecei si vinete, presarate cu sare si piper. cateodata le ung cu pensula cu ulei, cateodata nu, depinde de ce am chef :)
pun un strop de ulei in tava (fac in forma de sticla de obicei), pun niste suc de rosii, apoi dovlecei, carne, suc de rosii, vinete, carne, suc de rosii, termin cu dovlecei, deasupra suc de rosii. la cuptor vreo 40 de minute. cand e toamna pun si felii de rosii intre straturi, acum... nu are rost.

ninha, da, trebuie sa iau caise. ca smochine am si le tot las in dulap :)

Brindu, nu poti bea alt ceai, sa nu fie negru? cel verde are mai putina teina, sau ia de fructe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Buna ziua montigirls e soare , e frumos ... mancam sanatos

Liviu eu sincer nu stiu cum rezisti cu atata post negru ... nu iti chinui organismul ??? zic si eu ... eu care nu rezist jumatate de zi fara mancare .... uite ca si-a revenit si cantarul pentru ce era nevoie sa tii post negru dinou ???
Si acuma in alta ordine de idei cu tot respectul iti spun ca nu imi place ceea ce discutam si incurajam aici ...
Deci, iti explic in trei randuri de ce nu imi place acest lucru
- in primul rand nu prea e monti postul asta negru si nu e fair sa discutam despre asta aici ...
- in al doilea rand cred ca sunt multe fete care ne urmaresc din umbra si nu as vrea sa inteleaga gresit acest mod de alimentatie si implicit slabire ... am rugamintea sa nu mai specifici cand tii post negru ...
- si in ultimul rand fiind un topic monti ar fi bine sa ne impartasim aici doar experientele culinare ce au legatura cu monti ... nu apa si iar apa

roxanaz cum adica mananci gutui si bei kefir ???? doar atata e meniul tau ??? nu inteleg

ninha la auchan sunt fructele alea de padure delicios de bune ... nu-mi lipsesc din frigider , eu le folosesc facand smoothy cu cate un mar
daaa, si eu zic ca mananci ca o furnica ... comparativ cu mine

lorelei incearca sa mananci desertul pe post de gustare, si daca e dulce in prima parte a zilei este ideal spun nutritionistii ... siii ar fi mult mai bine sa ai la o masa decat un singur fel de mancare

somleac stai linistita ca si eu mananc mult ... nu ma satur ca si ele cu putin ...

carmen e cea mai minunata senzatia asta din cate cunosc eu ... te plangi ca-ti stau hainele ca pe gard ??? ... ioii, in loc sa fii in al noualea cer tu esti necajita ???? hai ca am auzit si o chestie care ma amuza pe ziua de azi ... ai motiv sa te innoiesti ... ioii ce-as mai vrea eu sa schimb inca odata garderoba .... deja s-au invechit la mine hainele de cand sunt la masura asta

puisorule am inteles ca ai auzit de necombinatul proteinelor ... dar si respecti ??? adica nu pui in chiftele ou ??? de exemplu ??? hmmm ....

Mergi la inceput