MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Buna dimineata

Brindusik, acum vreo 4 ani am avut si eu fierul tare prost, dar nu chiar asa. Stiu ca aveam undeva pe la 15 si ma simteam ca naiba. Simptomele mele erau cam asa: oboseala enorma, stari de depresie mari, si a culminat cu o acnee - de fapt asa au si descoperit lipsa de fier la mine.
Mie mi s-a facut o infuzie cu fier si am facut reactie alergica. Pe moment am crezut ca mor, noroc ca n-am parasit cabinetul doctorului- m-am umflat, nu aveam aer si am intrat in panica. Mi-au facut un cortizon si in scurt timp mi-am revenit. Dupa acel incindent mi-am schimbat modul de viata, mananc multa carne rosie, mananc multe salate si acum e ok. Atentie: ceaiul negru impiedica absortia fierului. Lipsa fierului e boala noastra, a femeilor. Ai grija de tine.

Am avut un weekend plin de pacate, dar acum sunt tare atenta ce mananc.
Va urez o saptamana minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Buna dimineata, frumoaselor!

Brindusik, multam de capitol nou Pliiiiiz, trece-ma cu 59 in tabelas, sa ma simt si eu bine
eu nu am fiert lintea in atatea ape. am lasat-o la inmuiat o noapte si a doua zi am spalat-o bine, am scurs-o si am pus-o la fiert in apa proaspata o jumatate de ora. a fost ok.

Puishorule, multam de reteta, mi-am luat ingredientele si deseara fac briosele. ai incercat si cu branza telemea obisnuita in loc de feta?

cum ati petrecut de 8 Martie? Eu una m-am rasfatat, am primit jumatate de zi libera de la lucru, m-am plimbat, mi-am cumparat o rochitica si un tricouas. si am fost conforma
Am primit de la sotiorul meu o carte pe care mi-o doream, "Life of Pi", si acum ma straduiesc sa gasesc timp s-o citesc.

Meniu de ieri:
MD: batog de hering sau macrou, nu mai stiu, cu masline si paine vitastar
P: ciorba taraneasca de porc + chiftelute la cuptor
C: covrigei cu tarate si ulei de masline
Seara am baut bere, ca a fost ziua unei prietene

Va si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

lorelei si eu am aceleasi simtome mai putin acneea. la oboseala eu am pus pe seama vremii din UK si a stresului...dar nu m-am gandit ca e de la asta...de acum o sa am mai multa grija..
stiu ca ceaiul influenteaza...imi scrie pe prospect sa iau cu o ora inainte sa consum sau dupa 2 ore dupa ce am consumat: ceai, lapte, cafea, cereale... asa ca am ajuns eu la concluzia ca the best e sa iau inainte de culcare

ninha te-am rezolvat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Am avut parte de cateva zile ne-Monti, motiv pentru care am aterizat bine-merci la 111.8kg. Asa ca azi:
- dimineata : suc fructe
- pranz: omleta/salata/peste
- seara ? hhm, poate apa plata cu lamaie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

liviu parca nu erai de acord cu hipocaloricu?

meniul meu azi:
Md: niste afine, cereale de ovaz si niste seminte de in cu lapte, si un fresh de porto(+suplimentele mele)
G: lapte cu ceai, clementina
P: fasole cu carnati (scos din congelator singura portie)
G: portocala
C: ciorba de perisoare (numai cu gandu la ea stau la cat de buna o iesit)
g: 2 mere coapte

girls am niste caise uscate..care s-au uscat tare taru de ma dor dintii sa le mananc...da daca le pun in apa o sa se umfle iara...ce dulce sa fac din ele?puisoaro crezi ca un clafois cu caise si mere ar merge?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

brandusik uite ca n-am facut niciodata perisoare ... ai pus doar carne, ou si frunze ??? si in ciorba normal, legume ???

liviu mult succes

ninha frumoasa zi de vineri ai avut , bravo ... si eu mi-am luat o poseta de la dechman , a deschis in centru hmm, asta dupa ce joi mi-am cumparat o gramada de zorzonele
eu tocmai am vazut filmul viata lui pi

lorelei ce tare esti cu pacatele ... hai ca de azi esti cuminte , pup

mie mi-e dor de humus ... voi mancati humus ? in care puneti pasta de susan ? nu e prea calorica ??? eu ma cam feresc de el

si sa va mai intreb ceva .... celebrul nutritionist sustine ca nu e bine sa combinam proteinele intre ele ... adica nu carne cu ou, nu iaurt cu ou sau carne ... sa le mancam independent ... ati mai auzit si voi chestia asta ????

meniul meu de ieri
md. fulgi cu iaurt
g. smoothie din mar cu fructe de legume si banana
pr. salata de boeuf cu carne de vitel (fara maioneza ) si ceapa verde si putina salata de vinete
g. smoothie mar cu kiwi
ci. pleurotus cu ceapa si frunze si ficatei cu usturoi la cuptor si castraveti murati

o seara faina va doresc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

andani nu am auzit de treaba cu proteinele amestecate si nici nu-mi amintesc sa o fi citit pe undeva

cat despre perisoarele mele...carne, ou si o ceapa data prin razatoare ..si sare si piper



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ziua buna ziua buna
eu am mancat saptamana trecuta ciuperci (pleurotus) pana mi-au ajuns suuus in gat. asa ca fac pauza
azi:
md: iaurt 0%
g: niste stafide - cred totusi ca au IG peste 50, nu-i asa????
p: ardei rosu si placinta cu spanac - abatere!
c: musaca de dovlecei cu vinete, abia astept! (si io ca Brindu cu ciorba de perisoare :D])

Brindu, frate ce fier, ai ..... vezi ca suplimentele ar trebui luate cu niste vitamina C (favorizeaza absorbtia).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

roxana balotez balotez si vit c..ca trebe sa ma fac rosi in obraji pana ajung acasa ca de nu lesina mama cand ma vede asa palida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Da, Roxana, din pacate stafidele au IG 65. caisele si smochinele uscate in schimb au 35, deci merg f bine.
Brindusik, ms de modificare, ma motiveaza.
Andanii, da, am auzit si eu, si am citit, ca proteinele din carne/oua si lactate nu trebuie combinate intre ele, ptr ca sunt necesare enzime diferite ptr digestie, care se bat cap in cap si ingreuneaza digestia. despre care celebru nutritionist vorbesti? pletosul ala de la TV?

meniul de azi:
MD:chifla integrala cu iaurt
P: gratar de pui + porc + ciuperci cu o mare salata de varza
G: mar
C: paine vitastar cu masline

O saptamana faina!



Mergi la inceput