MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Caress, si Monti zice ca branzeturile trebuie sa fie scurse. Deci cele mai bune sunt branzeturile uscate. Si de aceea nu e conforma urda si laptele. Daca slabesti prea tare mai calca stramb



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Gata, scot urda din functiune... gasisem undeva scursa bine si am zis ca totusi e buna!O sa caut un cas uscat bine.
Bebetu stai bine cu kg...nu ai mult de slabit! La tine era o dereglare metabolica de la atatea fainoase, poate chiar o intoleranta la gluten... se spune ca inainte de orice regim de slabire trebuie facute niste teste de intoleranta la alimente; de exemplu... poti avea intoleranta la lactoza - evident nu poti tine un regim cu lactate, chiar fiind ele si cu 0,1%.
Caress cum ai facut sufleul de spanac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Puisorul, cred ca prefer sa mananc mai mult, ca am ce, decat sa calc stramb, nu e mai bine asa? Sa vezi ce imi fac eu clatite in fiecare noapte!
Claudia, l-am facut dintr-un borcan de spanac conservat de 800 g pe care l-am scurs bine dar nu l-am tocat, urasc spanacul piure-de-aia nici nu iau congelat niciodata, dect pentru combinatii.Am batut doua oua cu jumatate de cutie mica de smantana 20 % si cu o bucata de telemea care era cam sarata, asa ca nu am pus multa.L-am pus in vasul de yena si am ras cas afumat deasupra.

Later edit: am mai gasit o reteta care-mi place, piure de mazare cu broccoli.Merge cu somonul, oare?Oricum , e si cu unt si cu smantana, exagerat...o sa pun doar un patratel de unt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

e si spanac congelat frunze bonduelle si in Real, marca Real (cea din germania, nu TIP)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

e si spanac congelat frunze bonduelle si in Real, marca Real (cea din germania, nu TIP)


Multumesc, o sa caut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Suna bine sufleul, Caress!
Nu stiu cum e cu mazarea in combinatie cu grasimi/unt?!
Eu am avut ieri budinca cu praz...tot in genul sufleului tau: praz, oparit calit putin, cu oua, branza si la cuptor...un deliciu!
Pentru maine ma gandeam la niste drob de pui cu mult marar si ceapa verde; ar trebui sa il fac azi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Salut,

Bun venit fetelor nopi, sa dati jos repede .

Eu pana la urma n-am inteles cum e cu indulcitorii astia. Care sunt ok totusi? Te rog Puisorule scoate-ma din ceata.

Eu la post sunt mai tot timpul lesinata de foame. Asa e la inceput pana se obisnuieste organismul.

Meniu de ieri:MD Vita star cu salata de ciuperci facuta cu maioneza din faina de naut
P mancare de linte cu legume la wok
g cateva alune
c gustat din ce gateam pentru azi, dar am gustat nu m-am jucat

Andanii ce ma bucur ca v-ati intalnit. Ce mai face Mariaa cu frumoasa ei? Aida cum e?Iti dai seama ca am citit atunci cand ai scris si acum am percutat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudia_a

Suna bine sufleul, Caress!
Nu stiu cum e cu mazarea in combinatie cu grasimi/unt?!
Eu am avut ieri budinca cu praz...tot in genul sufleului tau: praz, oparit calit putin, cu oua, branza si la cuptor...un deliciu!
Pentru maine ma gandeam la niste drob de pui cu mult marar si ceapa verde; ar trebui sa il fac azi!

Zambeste, iubeste, iarta!


Mazarea verde sau congelata are IG 35, deci se poate combina cu grasimi, cea din conserva nu, are IG 40.

Intrebare, branza Mascarpone e permisa oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Caress, mascarponele e conform. Interesant piureul, sa ne spui daca ti-a placut.

Somleac, treaba cu indulcitorii e ca inca nu se stie care e mai bun Mie personal nu mai imi place fructoza dupa ce am citit despre ea. E bun cica xylitolul, dar e scump( pana nu se descopera ceva efecte adverse si la asta). Si mai e buna stevia pe care vreau sa o probez in weekend. Pt Stefi folosesc miere sau zahar brun.

Ce ma bucur ca au aparut verziturile Azi mi-am cumparat urzici, salatica salbatica, ridichi si ceapa verde.

Lorelei, Gena, Cristina, ce mai ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

E conform, ok, dar e lipidic sau glucidic, ca sa stiu cu ce se poate combina.

F gustos piureul, doar un pic cam dulce pentru gustul meu, am luat mazare Iglo si cred ca una mai ieftina era mai potrivita.Merge sigur si fara unt, eu am pus doar o feliuta subtirica si tot prea mult mi s-a parut.

Mergi la inceput