MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Cred ca mascarponele e lipidic, nu? Ar merge cu un blat de tort facut din oua cu faina de alune sau migdale?? Si mascarponele cu zeama de lamaie si indulcitor? E ok pentru un tort de week?
Azi:
mic dejun: o patratica de cioco 85%
pranz: 2 oua fierte cu telemea de oaie cam 50 gr, si vreo 10 masline
gustare: un mar
seara: ciorba de varza chioara, gratar cu salata verde
As vrea sa fac piftele la cuptor asa: quinoa, piept de pui (putin), ceapa verde, marar mult si condimente?! E ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Eu vreau sa fac in weekend cheese cake cu fructe de padure si vroiam sa stiu daca pot folosi smantana dulce.Se pare ca da.

Si vroiam sa intreb, aceste dulciuri minunate , ca e plin de retete Monti, cu ce frecventa se mananca?Si cum, ca fel principal, ca gustare, dupa masa?Mi se par oricum numai de dieta nu! Ca prin meniurile voastre in afara de o patratica de ciocolata, altceva nu prea am vazut, nici torturi, nici checuri, rulade, cornulete, ciocolata de casa, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata
Caress, eu nu fac dulciui ca sa nu mananc , simplu. ai mei cred ca s-ar stramba de dulciuri cu fructoza, au niste senzori.. mama mama. asa ca prefer sa fac doar pentru ei si sa incerc sa NU pun gura pe ele. de multe ori imi iese
daca faci cheesecake foloseste smantana dulce cu minim 30% grasime si fructoza. la biscuiti e mai dificil, ce blat faci? sau nu pui deloc? ai putea face o chestie din faina de migdale, unt topit si arome.

Claudia, da, poti face blat cu faina de migdale si oua si indulcitor.

eu azi:
md: fructe (nu am apucat sa iau altceva)
p: spanac si muschi de porc la cuptor
c: salata cu de toate.
si SPER sa nu mai rontai nimic intre. doar niste migdale.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Mi s-a cam aplecat de la piureul ala de mazare, nu pot nici sa ma uit la el azi...Asa ca am inceput cu lapte degresat cald, cu turtiteunse cu branza de vaci si gem de capsuni(trebuie sa imi fac gem de mere conform, asta cumparat e ciudat rau) Pentru restul zilei(pana la 18) mi am luat doua mere, 5 masline, jumatate de castravete si o bucata de mozzarella clasica, din aia cu zer.Diseara imi fac o salata, azi fara peste sau grasimi ca sunt cam data peste cap de la combinatia somon cu piure de aseara...Am mancat si cam repede dupa sala, si cred ca si asta a contribuit un pic, dar era deja 9...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Asa este .... mazarea proaspata se poate combina cu grasimi si mazarea din conserva nu se poate combina cu grasimi

caress prajiturile, deserturile, tartele, checurile sunt de rasfat .... frecventa ??? asa sa zicem odata pe saptamana, nu trebuie introduse in meniu zilnic daca vrem sa slabim ... eu zic ca atunci cand vrem sa slabim mai bine nu mancam rasfaturi ..... ele sunt de faza II a mai bine zis parerea mea

claudia suna bine combinatia ta ... si da , e ok ca si combinatie
de ce sa pui in chiftele quinoa ???? este suficient sa pui carnita , ou, frunze, cepa, usturoi ... pe hartie in cuptor , excelente sunt la final

De exemplu in ultima luna am tot facut biscuiti conformi ce v-am zis , cheescake conform .... am mancat din ele si nu am slabit un gram .... daca as elimina aceste rasfaturi sunt sigura ca si cantarul ar merge in jos

puisorule si io-s fericita ca au aparut verziturile ... toata ziua rontai la ele .... pacat ca ma rafat cu una alta ca altfel dupa ce mananc sigur s-ar misca cantarul .... dar e ok si ca ma mentin la 65 ul meu , pana la urma atata timp cat nu ma ingras mancand asa e perfect

SOmleac ... MAria , Aida sunt bine, multumesc de intrebare, au niste copilasi frumosi si cuminti
cum esti azi ????

brandusik, ninha , child , carmen , lorelei, gena, roxanaz ????????
ariel mai esti cu noi ????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Caress eu la cheescake nu pun smantana, frisca, lapte... nimic de genul
pun doar branza dulce, gelatina si putin indulcitor ... eventual pun zmeura .... binenteles ca ar fi mult mai bun cu smantana sau altele .... dar incerc sa fac raul cat mai putin rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Andanii, voiam sa pun cat mai putina carne la piftele... dar ma gandesc ca quinoa ingrasa mai mult...asa ca pun doar carne de pui.
Totusi am quinoa cumparata... sa o las balta?!
Eu nu pot fara dulce... deja am renuntat de tot la ce are zahar si fainuri... macar conforme sa fac din cand in cand! Si-asa gustul de la stevie nu seamana deloc cu ideea de zahar!Ufff...frustrant!
Am o pasa proasta azi...asa ca sa justific comentariile mele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Gemul asta vreau sa il fac:
http://www.dietamontignac.ro/retete/gem-de-mere
E ok?In perioada asta alte fructe pentru gem nu sunt, nu vad alta varianta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui andanii

caress prajiturile, deserturile, tartele, checurile sunt de rasfat .... frecventa ??? asa sa zicem odata pe saptamana, nu trebuie introduse in meniu zilnic daca vrem sa slabim ... eu zic ca atunci cand vrem sa slabim mai bine nu mancam rasfaturi ..... ele sunt de faza II a mai bine zis parerea mea


De exemplu in ultima luna am tot facut biscuiti conformi ce v-am zis , cheescake conform .... am mancat din ele si nu am slabit un gram .... daca as elimina aceste rasfaturi sunt sigura ca si cantarul ar merge in jos



2007...2012 de la 95 la 64 kg :):)


Asa ma gandeam si eu...mai subtire cu fructoza, mai rarut cu torturile, cat ar fi ele de conforme...Dar uitandu-ma la ponderea retetelor de dulciuri in listele de retete de pe diferite site uri, ramasesem cu impresia ca toata lumea baga la greu, in fiecare zi.Ceea ce chiar ar fi fost culmea, zau asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui andanii

Caress eu la cheescake nu pun smantana, frisca, lapte... nimic de genul
pun doar branza dulce, gelatina si putin indulcitor ... eventual pun zmeura .... binenteles ca ar fi mult mai bun cu smantana sau altele .... dar incerc sa fac raul cat mai putin rau

andanii

2007...2012 de la 95 la 64 kg :):)


Mi se pare mai ok asa, fara smantana...Si zici ca e mai bine cu branza de vaci decat cu mascarpone? Se poate pune gelatina si deasupra, peste fructe, da?Cat despre blatul de biscuiti, incropesc eu ceva din tarate, ca am devenit experta..

Ce parerea aveti despre faina de naut, de soia, de migdale?Stiu ca sunt conforme dar sunt de folosit sau mai bine de evitat?Imi trebuie neaparat o rasnita buna, am imprumutat o pe a mamei care e deja cam ,,obosita'' si mi-e ca daca mai ,,macin'' taratele de 3 ori o termin.N-am mai vazut pe nicaieri, voi ce folositi?

Mergi la inceput