MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Eu personal pun la supele crema iaurt

Fructoza e mai buna decat indulcitorii care sunt artificiali .... mai bine chiar si zahar brut decat zaharina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

I-am pus o lingura de smantana, pana la urma, desi era atat de buna si fara incat puteam sa nu ii pun nimic...
Am facut o serie noua de turtite de tarate, si am pus si seminte de floarea soarelui, ati spus ca am voie.Le-am copt mai mult si mai uscate si mai crocante sunt si mai gustoase.Daca reusesc sa atasez o poza, vi le arat.

http://i185.photobucket.com/albums/x90/nicollecc/photo3_zps459cb568.jpg

In realitate sunt mult mai deschise la culoare, nu stiu de ce par asa negre in poza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Ce ai pus mai exact ? Doar sunt curioasa ... am uirat, stiu ca ai spus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Amestecul de tarate ( 2 parti grau:1 parte ovaz:1 parte psillium, rasnit putin mai fin), putina drojdie dizolvata in apa calduta, vreo 2 linguri rase de seminte de fl soarelui, doua albusuri de ou, sa se lege un pic, un pahar de apa calduta, o lingurita rasa de sare.Din faina de tarate am pus cat sa iasa o coca tare dar lipicioasa, am intins-o cu mana pe un fund de lemn si am taiat forme cu un pahar.Le-am copt pe hartie de copt, la foc mic, pana s-au rumenit putin si uscat bine.


Sunt ok?Oricum le mananc doar la mesele glucidice, nu le combin cu nimic nici daca sunt conforme si cu IG mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

seara buna!
am reusit sa supravietuiesc expozitiei. a fost greu de tinut monti pe perioada asta, dar am reusit, cu toate ca am calcat putin pe alocuri (am mancat putin kurtos intr-o zi, dar ma capiase colega mea, care-si lua zilnic si am cedat si am ciugulit si eu putin).
Dimineata aveam tot 60.4, dar acum sper sa reusesc sa urnesc caruta, caci nu mai am tentatii in jur si pot sa ma tin de program.
Oricum, sunt fericita ca am fost admirata pt silueta mea, atat de catre cliente, cat si de expozantii care nu ma mai vazusera din noiembrie, de la editia trecuta
Meniul meu de azi:
md: kefir cu cascaval
pranz: amestec asiatic de legume si ciorba de perisoare
gustare: fistic
cina: o salata mare cu de toate in ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Caress, eu la supele crema pun smantana de frisca de la Lidl. Fructoza e ok dar in cantitati mici. In ultimul timp e destul de controversata. Ieri mi-am luat stevia si o incerc in weekend. Daca e ok la gust, e o alternativa mai buna la fructoza. In turtite daca ai pus seminte de floarea soarelui nu mai sunt glucidice.

Ariel, bravo pt cumintenie. Sper sa te vedem mai des daca ai terminat cu expozitia

Roxana, din pacate asa fac si eu . Sunt pe minus cu un kg, il pun inapoi in weekend. Trebuie musai sa imi fac curaj sa supraveghez un pic si caloriile.

Meniu azi:
MD: avocado, un pic de telemea
P: briose cu legume conforme
G: cioco neagra
C: tocanita de pui cu salata de ridichi, ceapa verde, salata verde

O zi usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Multumesc de primire si incurajari!
Din pacate dimineata nu pot manca aproape nimic... de ce?
Pana acum o luna mancam dimineata, iar la servici pe la max. 10 ma lua o foameee, cu greata si stare de lesin... de cand am intrat la restrictii, am incercat varianta cu nemancat dimineata si abia pe la 11 incepe sa ceara corpul mancare - si ca atare atunci pap pranzul.
Azi:
dim: 2 linguri de ciulama de ciuperci (facuta aseara si azi facea cu ochiul de pe aragaz);
pranz: ciorba de varza si legume conforme(cu fasole verde, bostanel, multaaaa varza, ceapa verde, spanac, verdeata) si o lingura de urda cu vreo 10 masline kalamata;
gustare: un mar mic
seara: ciulama de ciuperci.
Bebe03, cred ca suntem "identice": kg multeeee, glicemie maricica (aveam 180 cand am ajuns la doctor acum o luna si desi mi-a dat tratament nu l-am tolerat si am decis sa tin regim - acum am glicemia la 120-130 fara tratament, numai din alimentatie), hipertensiune (iau tratament); identic si eu, desi nu mancam mult, baza erau fainoasele si dulciurelele. Problema mare este ca de cand nu mai mananc fainoase deloc, corpul nu mai cere apa... ma chinui sa beau macar un litru pe zi; insa este greu... doar daca fac limonada cu indulcitor de stevia pot bea si eu niste lichid.
O zi bunaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui puisorul
In turtite daca ai pus seminte de floarea soarelui nu mai sunt glucidice.



Asta inseamna ca le pot manca doar singure sau la mesele lipidice, da?adica nu cu branza de vaci degresata, nu cu lapte si gem.E ok si asa, dar e foarte bine ca mi-ai spus.
Aseara dupa supa crema de ciuperci si praz ( v-o recomand, e absolut delicioasa!!!) nu mi-a mai trebuit nimic, somonul l-am lasat pentru cina din seara asta.Azi voi avea:
MD- 1 sfert de portocala, ramasa de la gustarea de ieri-era prea mare
telemea cu castravete si ridichi cu 3 turtite
G 1 KIWI
P -o felie zdravana(ultima) de sufle de spanac cu castravete
G un polonic de supa crema
Intre G si C o ora de pilates
C somon la gratar cu salata iceberg.

Am citit abia ieri, dar nu in cartea lui Monti care nu pomeneste de asa ceva, ca nu se recomanda decat branzeturile foarte bine scurse, maturate, zvantate, ca celelalte ar avea un continut prea mare de zer care e glucidic.Duminica am fost la cumparaturi si am luat mozzarella in zer, dupa care sunt lesinata, plus telemeaua asta care e proaspata si plina de zer.Ma zapacesc informatiile astea contradictorii, pana la urma cred ca sursa originala e cea mai demna de incredere.

De fructoza nu intentionez sa fac abuz, o sa o folosesc doar daca voi face vreun desert-desi nu m-am omorat niciodata dupa dulciuri, eu cu covrigii si patiseria am probleme.

In alta ordine de idei, am senzatia ca slabesc mult prea mult si mult prea repede si nu stiu ce sa fac,nu e ok.M-am cantarit aseara, am pierdut deja aproape 3 kg in 5 zile...cu tot cu mormanul de clatite de la miezul noptii.Si implicit fac prozelitism, de azi se apuca de Monti si o prietena foarte buna de-a mea. Care a zis ca ea nu citeste nimic, sa ii spun eu in fiecare zi ce sa manance.Genul care pana la 6 seara manca doar un mar si multe cafele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

Claudia, aceleasi probleme si la mine, glicemie 170, tensiune 17/8, regim alimentar fortat,
dupa o luna de regim am valori normale, nu e cazul sa trec pe tratament, si am slabit 5 kg,
nimeni nu ma determina sa tin un regim, nu prea aveam complexe de felul cum aratam, ma placeam asa, si mereu ziceam ca eu nu fac bani din imagine, dar cind am vazut cum sta treaba cu sanatatea am zis stop. trebuie sa fac ceva...
eu nu mincam ziua mincare deloc, numai fainoase, gen covrigi, forneti, gogosi, cornuri, biscuiti, sucuri... seara mincare gatita si am ajuns sa am 85 de kg, la 1,70, acum vreau sa ajung la 70 mai am 10 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata
Andanii, uf, as vrea eu sa imi permit pasi aiurea. dar uite ca numai asa o tin. in fine. nasul sus si gata cu miorlaiala, ca numai eu sunt de vina. si daca zic de bici nu va mai coditi si scoate-ti-l. da???
foarte buna ideea cu drob, desi mai fac si saptamana viitoare, sa vezi ce fac si acum. il ador!

Caress, ia sa fac si eu turtite din astea. si mai e pe forumul de artaculinara o reteta, care e cu cascaval! buuuna. trebe sa ma urnesc. brava pentru Pilates! e ok informatia cu zerul din branza, sa stii ca o mentioneaza si Monti - zice ca zerul e cel ce declanseaza secretia de insulina pentru ca are cel mai mare continut de lactoza (acelasi rezon pentru care laptele integral e No-No)

Claudia, spor la dat kg jos.

Mergi la inceput