Vant de primavara pe ghetar

Vant de primavara pe ghetar | Autor: Rufus

Link direct la acest mesaj

Pinguini...alinierea!

(Multumesc Rox)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Frumos titlu.



Alizee*

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Prezent !

Despre ce primavara vorbiti voi acolo ? La mine ninge, pana acum avem 6 cm zapada. Dovada v-o pun in pozele de mai jos.

Baiii ... ce imi place mie aici pe ghetar cum trecem noi de la varicela la paduchi ... ce ma ingrijoreaza este ca o mamica de la scoala pe care o am pe Facebook a postat acum 2 zile un manifest impotriva parintilor care isi trimit copiii cu paduchi la scoala ... si primul gand care mi-a trecut prin cap a fost ca fiu-sau, care este in aceeasi clasa cu fiu-meu, o avea paduchi de e asa de suparata.

Acum intrebare ? Ce anume ar trebui sa ma faca sa banuiesc ca au paduchi ? Doar scarpinelile in cap ? Pai eu ii vad pe ai mei 3 ore pe zi, seara ...ar trebui sa imi sara in ochi ?

Una peste alta, parca pe mine ma mananca capul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Wow, Buflea, ce peisaj superb de iarna, in primavara asta !
Poti verifica de paduchi la lumina zilei.
Citeam, la un moment dat un subiect pe DC, in care povesteau mamele stabilite prin Franta, parca, ca exista nu stiu ce spray sa dai copilului pe par ca sa nu se prinda paduchii de ei.



Alizee*

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

deocamdata e numai vantul , pana la primavara mai e un pic!

starlet, si pe la mine prin curte mai se odihneste cate unul, cand da caldura si de fiecare data cand il vad nu pot sa nu ma minunez cat de frumos este , ce culoare rosie are si cum triluieste!!!! splendid!

stiati ca pasarea cardinal a fost declarata cu multi ani in urma pasarea oficiala a statului illinois?

buflea, iti trebuie mai putin de 3 ore, iei una bucata copil si incepi sa te uiti la radacina firului de par dupa ouale de paduchi ( lindini se numesc ) sunt mici si albe si nu o sa le confunzi in nici un caz cu matreatza.

va rog, incetati cu mancarimea ca parca a inceput sa ma manance si pe mine dupa o ureche. va las pana nu ma mananca de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

buflea, superbe imagini .

Mi-aduc aminte saraca mama cand a aflat prima oara ca aveam paduchi, ii venea sa intre in pamant de rusine. Oi fi eu un parinte mai denaturata de nu ma agit din cauza lor? Ca tin minte ca la noi era o tragedie daca cumva aparea vreunul prin parul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

mai, voi ati dat startul la scarpineala!

buflea, anul trecut mama aia as fi putut fi eu:) in fiecare saptamana aproape primeam nota de la scoala ca in clasa vreunuia din domnii mei sunt copii cu paduchi si cum sa verificam si ce sa facem.

eram disperata. nu de rusine mikeyyyy, ci de nervi, ca era o bataie de cap de care nu aveam nevoie :)

Am scapat fara, dar ma scarpinam eu non stop. acuma ma scarpin din cauza voastra

si eu raportez cardinalii inapoi, gastele si veveritele care se chinuie sa misnue printre cei 20 cm de zapada inca existenti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ok, Allinta, Michelle, Aqai ...cum se cheama samponul de paduchi aici ?

Nici pe mine nu ma deranjeaza paduchii din punct de vedere al imaginii, doar ca am senzatia ca se scapa greu de ei ...Allinta sper ca glumesti cu cautatul in cap 3 ore ..sau stai ca tu nu ma cunosti ...pai intr-o iarna nu am reusit sa descurc niste beculete de pom pe care le stransese barbata - meu cu un an inainte si dupa 10 min m-a apucat o isterie si le-am aruncat la cosh.
Cred ca daca ai mei fac paduchi, ii tund pur si simplu , daca samponul ala nu e eficient

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

prezent!

despre ce se mai vorbeste?! de la varicela s-a trecut la paduchi?

paduchi...m-a luat mancarimea, doar ca v-am auzit.
da imi amintesc ca am avut si eu o data... aveam vreo 18 ani...cred ca luatzi de la coafor. noroc ca nu a fost mama acasa(era in statiune)ca-mi punea foarfeca in par.
m-a luat cumnata-mea la purecat,apoi am trecut prin camera de gazare, apoi la izolare...si doar dupa vreo 3 zile m-a declarat...fara vizitatori.

si la noi la scoala mai primim din cand in cand cate un flyer ca s-au gasit paduchi...eu nu l-am controlat niciodata...al meu oricum are par scurt...ma gindesc ca nu prea au unde sa se ascunda...si sar la altii cu par mare(altele)

vremea aici e superba! daca mi se incarca bateriile mai repede...va trimit si o poza....

in rest nimic special de raportat.

am ris de dimineatza cu william, ma intreba cum vad chinezii (referindu-se la asiatici, in general) , cum vad sa conduca...cu ochii asa mici?
drept sa spun nu m-am gindit la asta pana acum....apoi a continuat...cum se lupta in filme? cum merg pe strada, cum vad gropile?...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

uitat sa va spun ieri, la tema(ca una a fost si saptamana asta)...de scrias un paragraf...cand nu stie , nu vrea sa gindeasca ce sa scrie...fol expresia "cool stuff" , m-am saturat sa o aud...iar in scris, pt scoala e chiar de neacceptat.
la fel faimoasele si over folosite expresii: I mean..., it's like..., you know...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Iote la Buflea ca nu mai incurca allinta cu a_alinta, de cand mi-am schimbat nick ul.
Pardon, acum am citit mai atent: Buflea chiar le confunda rau. Buflea, ca sa-ti usurez sarcina recunoasterii userilor, mi-am schimbat nick ul in Alizee*, deci, allinta, NU mai exista.



Alizee*

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput