Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Neata!
Mirabela nasul rosu sa nu fie de la soare? am patit si eu asta iarna, am crezut ca a degerat, dar acum cred ca a fost de la soare, a tinut vreo 2 zile, avea un nas rosu de betiv
Ramona ce pozitie de alaptat aveti La noi el e in 4 labe pe mine, se ridica in picioare, nu are stare la san. Pt constipatie suc de morcov ai incercat? Prune? eu am prune uscate le pun de cu seara in apa si dimineata ii fac piure, au efect.
Kytana sunt faze, am avut si noi cand plangea si nu il calma nimic nici tzitzi, zic ca am avut ca al meu e mai mare au trecut, nici acum nu accepta suzeta, roade orice si cel mai bun e degetul cuiva mami-tati, nu al lui Sanatate multa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Bob saculetul l-am luat de la Dona, a costat 17 lei.

Mira teoretic vopsitul sprancenelor e mai putin nociv decat al parului, eu zic ca e ok.

Olivia nasol cu miscarile la iesitul afara, asa te mai tii si tu in forma, stiu, e greu... eu am noroc ca cobor cu liftul si avem rampa la bloc, nu-l ridic deloc. Dar unde stateam inainte era f greu desi stateam la et 1, aveam o groaza de scari si in fata blocului, ma termina ridicatul.

Aveti mare grija la iesitul cu carutul sa puneti centurile, chiar daca vi se pare ca nu au cum sa cada, mai mergeti pe strada, au fost accidente grave care s-ar fi putut evita daca copiii aveau centurile puse. A patit cineva si cand a ridicat carutul sa coboare scarile, i-a alunecat copilul si a cazut. Si pe trotuar, nu se stie ce nebuni conduc pe strada si urca pe trotuar.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana eu il pun la niv 2, carutul e de la chicco, trio enjoy, mai nou sta treaz afara si-i place sa se uite, tot ridica capul si il pun la niv 3, e destul de sus dar ii place. Daca suspectezi dintzucii, poti sa-l dai cu ceva pe gingii si daca se linisteste, aia e! La noi asa e, dupa ce-l dau cu Bonjela se calmeaza.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Fetelor, m-am amuzat cu tzatzele voastre si pozitiile de alaptat, pai eu ma plangeam ca-l plimb prin casa, vad ca la voi e mai greu... n-am stiut de poz asta ca la cat de putin papa atunci, o incercam si eu.

Eu am acum vreo 69 kg, am dat 10 kg la nastere si apoi am mai slabit 2-3 kg, faza e ca mananc mult, insa destul de sanatos. De la revelion n-am cumparat nici un preparat, zacusca facuta in casa, fac si paine de casa f des, mai cumpar unt si cascaval. Lactate de tara, am o sursa saptamanala, imi fac iaurturi de casa. Mancaruri gatite, nu prostii. Ce-i drept am de lucru tot timpul dar ne simtim mult mai bine asa. In schimb fac dulciuri de casa la greu, de asta nu ma pot lasa. Eu slabesc la stress, cand voi incepe serviciul sigur voi slabi. Chiar ma gandeam ca daca l-am diversificat sa intru si eu la o cura.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Micaela la soare n-a stat ca a dormit si i-am tras copertina sa nu-l deranjeze si sa se trezeasca dar a fost cam frig si l-am gasit cu nasul cam inghetat, a fost cam 1 gr cand am iesit si am stat cam mult. Asa zice si pediatru, acum om vedea, l-am dat cu bepanthen putin.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Cand era David mic se spunea sa pui in piureul de legume putin unt, acum se zice de ulei de masline, care o fi mai bun? Ma gandesc sa pun o zi una, o zi alta, dar nu mai stiu de la ce varsta se da.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Inca una si ma duc, in ghidul de diversif dat de pediatra scrie ca in supa se pot pune: ceapa, telina, ardel gras, rosie, sfecla rosie, pt aroma, gust si culoare, dar nu se paseaza in piure. Ce stiti de asta?

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

Buna dimineata!

Eu am mai citit pe aici doar in graba, nu am prea mai apucat in ultimul timp. Am intrat azi sa va dau o feliuta din tortul de la botez (cam vechi deja , dar acum am primit pozele abia) pentru ca puiutul meu drag implineste azi 5 lunite .

Se poate va rog sa primesc si eu parola de la contul comun? As vrea sa va vad bebeii si sa va arat si eu puiutul meu. Am facut niste colaje de care sunt foarte incantata.

La multe lunite frumoase Maya!

Si eu sunt cam la fel cu caruciorul, tot de la etajul 3, dar eu cobor cu el in scoica si o leg in scara in locul caruciorului dupa ce il scot afara (am trepte foarte inalte si nu se poate cu copilul in el).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Eu pun ulei de masline.
Si eu stiu o reteta de diversificare in care se fierb toate dar la pasat se introduce cate unu, uite ca am gasit salvat:

Prima masa care se va inlocui va fi cea de la ora 13-14 cu supa crema de legume, dupa varsta de 4-5 luni. Sugarii alimentati cu lapte matern vor primi aceasta prima masa la varsta de 6 luni.
Mod de preparare:
-Ingrediente:1 morcov curatat si taiat rondele, 1 fir de patrunjel, 1 feliuta de telina, 2-3 foi de ceapa, 1 cartof mic, 1 lingurita de orez, 500ml apa.
-Se pun la fiert toate, cu exceptia cartofului si orezului. Se fierb la foc mic, acoperite cu capac. Cand sunt fierte, se pune in craticioara si cartoful curatat de coaja si orezul. La nevoie se completeaza cu apa pana acopera toate legumele. Dupa fierbere, se mixeaza sau se dau prin sita astfel:
-Pentru primele doua zile se mixeaza orezul si morcovul.
-Pt urmatoarele doua zile se mixeaza morcovul, orezul si albitura(patrunjel si telina)
-In urmatoarele doua zile se mixeaza si cartoful: in prima zi ½ cartof, in urmatoarea zi un cartof intreg.
Supa crema de legume se introduce progresiv: 20-30ml in prima zi, apoi se creste progresiv pana ce se scoate total laptele in aproximativ 10-15 zile. Nu se pasireaza ceapa. Dupa 15-30 de zile se poate introduce si dovlecel si in jur de 5-5 ½ luni se pot pune cateva picaturi de ulei de masline, porumb sau floarea soarelui


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

mirabela, si eu lui David ii fierbeam si cu ceapa si dupa aia nu o pasam.Doar sa ii dea gust fierturii si celorlalte legume.
Cand i-am pus ardei stiu ca l-am si bagat la pasat in piure.Adica pe ala nu l-am scos.
Alte legume de astea doar sa dea gust si sa le scot dupa aia nu am folosit.

Mergi la inceput