Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!

la multe lunite inainte maya!!!!
la multi ani ramona!!!!

bun gasit in casuta noua...am citit din urma, ati vb o gramada..
sanatate multa mucosilor si bolnaviorilor..
ma bucur c-au inceput boboceii sa zica mama ..al meu ingana ceva asemanator cand plange..
nici eu nu cred ca daca copilul nu doarme ziua doarme noaptea...am trait-o si mai rau a fost, din cauza oboselii n-a putut adormi..
nici cerealele seara vad ca pe-am meu nu-l ajuta...david doarme cel mai bine cand papa seara lm, cred ca-i mai usor la stomacel..
alaltaieri i-am dat lp doar cu cereale seara, iar ieri un bibe de lp.. am crezut ca pot sa scap de lp, dar nu vrea sa suga si am incercat tot ...cand vede sanul urla si musca...rar suge peste zi..ieri a supt vreo 20 minute si a dormit 2 ore dupa, dar a fost un accident
e tot constipat, face o nuca pe zi, papa mar, para, dovlecel, portocala nu i-am mai dat ca s-a inrosit la fundic..
pupici, o zi faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, fetelor!

Va scriu rpd ca tre sa dau niste rufe afara.

La multe lunite, Maya! Si la multi ani, Ramona!

Inca n-am citit din urma, voiam doar sa va zic ca am avut cea mai nasoala noapte

Matei s-a trezit la 23.20 si n-a mai vrut sa doarma pana la 2.20, timp in care a fost somnoros, dar n-a vrut sa inchida ochii. Il leganam si inchidea ochii nitel, apoi ii deschidea repede. Pana la urma a adormit leganat, eu stand in picioare, la san... L-am schimbat de scutec, am deschis geamul sa aerisesc, i-am facut lp (n-a baut), l-am pus la san, i-am cantat ciobanasul... nimic, nimic. A dormit apoi de la 2.20 la 5.30 cu mine in pat, s-apoi iarasi treaz, i-am dat san, am vazut ca nu adoarme, eu cred ca am lesinat de somn, ca nu-mi mai aduc aminte... stiu doar ca ma mai trezeam nitel, ca el ingana p-acolo, ii mai dadeam san, iarasi picam. N-am fost in stare sa-l mai adorm si atunci. M-am trezit ieri la 5.45 dimi si pana la 2 noaptea eu dormisem o ora Chiar nu mai pot, nu mai stiu ce sa fac, ma intreb unde gresesc, poate ii fac eu ceva lui Matei si nu-mi dau seama... La nopate mi-am zis ca il culc in maneca scurta, noi asa dormim. Mereu ii pun body cu maneca lunga sau d-ala cu meneca scurta si o bluza de bumbac peste, poate ii e cald... Azi de dimi, Matei era linistit in ciuda faptului ca nu dormise prea mult, statea cumintel cu suzeta in gura, l-am luat la tv la 8 dimi si am stat pe canapea cu el, la 10 l-am pus in carut si a adormit intr-un minut. Il mai luasem in brate sa-l adorm, dar n-a vrut. Acum inca doarme...

Gabi, da, uneori chiar simt ca duc eu tot greul, si clar voi face niste schimbari pt ca nu mai pot in ritmul asta. Efectiv, eu fac totul cu Matei si altele in plus. E nasol ca sotul n-are un serviciu la care sa plece 8 ore pe zi, s-apoi vine acasa si e liber. El are proiectele lui la care lucreaza de acasa, dar crede-ma, are un program haotic, e mereu pe fuga... poate sa fie la calculator si la 6 dimineata si la 1 noaptea, si mai pleaca si 2 zile pe saptamana la bucuresti. Azi noapte nu a fost acasa si mi-a fost atat de greu! Cand sta acasa, mai vine 5 minute pe la Matei, il mai baga in seama si gata, dar nu sta cu el concret, pt ca mereu invoca ca e ocupat, doar ca uneori chiar mi se pare ca vrea sa se fofileze. El ma ajuta doar in toiul noptii cand il trezesc si-i zic ca Matei e treaz iar eu nu ma pot da jos din pat.

Deci, ca o concluzie, n-am adoptat sfatul de a-l obosi pe timpul zilei. Ieri chiar a obosit fara voia mea, si am vazut cat de agitat a fost la somn. Desi imi e ciuda pt ca eu de felul meu il adorm la primul semn de oboseala, v-am zis ca nici nu scanceste, nu plange, se freaca la ochi, dar tot agitat doarme.

Singurul meu pacat pe care il constientizez, ca poate or mai fi si altele de care nu-mi dau seama, e ca beau cafea dimineata, juma de ceasca si jumate lapte. Dar am mare nevoie de ceva care sa ma trezeasca dimi dupa o noapte fara somn.

Imi pare rau ca nu nominalizez acum, n-am apucat sa citesc din urma, decat pe sarite si tre sa fug la rufe, ca m-am intins

Dar va pe toate si va doresc o zi frumoasa si insorita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Buna, fetelor!

La multe lunite sarbatoritilor zilei!
Kytana, multumim pt casuta nou si pt strigare . Si eu cred ca ar trebui sa nu iti mai faci probleme si sa iei pastilutele. Atata timp cat cel care ti le-a prescris stia ca alaptezi, nu are sens sa te stresezi. E foarte important sa fii TU bine, ca sa ii fie si micutului tau! Eu le-as lua. Sa stii ca si Iustin a avut perioade bune si perioade mai putin bune; ai incredere ca va trece si va iesi soarele si pt Luca . Eu in carut il pun la treapta a doua, cam la 45 de grade ca sa poata privi si el in jur , iar cand adoarme il cobor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

La multi aniiiii, Ramona

La multe lunite, Mayaaa

Stelutz, te rog sa nu te mai invinovatesti! Este normal sa fii obosita si sa nu mai poti. Imi dau seama intr-un fel cum te-ai simtit cand ti-a spus dr ca Matei este bine (evident te-ai bucurat, dar in sinea ta te-ati tot intrebat "Atunci ce are?! De ce nu doarme?!") Sunt copii care sunt okay cu 9h de somn pe zi. Daca nu plange necontrolat, zambeste si este zglobiu, din pacate - in sensul ca te oboseste pe tine - nu ai ce sa faci... asa e si dl Luca
Din cate am inteles de la tine, tu il culci noaptea si daca nu plange. Lasa-l in patut sa gangureasca si incearca sa adormi, eventual va adormi si el. Citeam ca unii bebei se trezesc mai tare daca sunt leganati si luati de la locul lor. Incearca si cu foenul, eu am mai pomenit de el, dar nu stiu daca ai incercat. Cum sta el in patut, dai foenul pe caldut, ii masezi burtica in sensul acelor de ceasornic in timp ce caldura de la foen vine peste mana ta. Poate dura si 5 min poate chiar 10. Dar incearca.

Mi s-a parut mie sau ai spus ca sta si mama sotului tau cu voi? Daca incurc, scuze In cazul in care sta cu voi, nu o poti ruga pe ea sa il adoarme pe Matei? Cred ca totusi am incurcat borcanele...

Despre dl Sotz nush ce sa zic, nici dl Pinguin nu e mare amator de a avea grija de pingu mic, tot sub scuza ca este ocupat, ca este obosit, la fel nu are nici el un program bine stabilit, de exemplu ieri dimineata s-a culcat la 07.00, s-a trezit la 11.00, a mers cu mine la analize, apoi s-a culcat iarasi, s-a trezit pe la vreo 17.00, apoi la 19.00 s-a culcat si s-a trezit cand m-am dus eu la somn, dupa ce Luca era imbaiat si culcat deja de vreo ora. A stat toata noaptea treaz iar la 05.00 s-a culcat pe canapea in sufragerie. Deci noaptea eu m-am luptat cu somnul (sau nesomnul mai bine zis). Sunt barbati si barbati... Dar trebuie cumva sa ii obisnuim sa stea cu copilasii lor. Asa el se joaca cu el, il tine in brate insa cum incepe sa se agite mi-l da mie. Nu i-a schimbat niciodata scutecul de kaki, i-l da mamei mele si o roaga sa il schimbe ea. La tine insa este cumplit pt ca nu ai niciun ajutor si trebuie sa te odihnesti.
Te rog, incearca ce ti-am spus, mai ales daca Matei nu plange noaptea ci doar gangureste, dormi tu, el nu pateste nimic. Daca plange, atunci e mai aiurea si nu ai ce sa faceti decat sa il linistiti

Curaj, suntem aici langa tine! Mai spune-ne cum merg lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

La multi ani, Ramona!! Multa sanatate si putere!

Simona_Luca, LML pentru puiut! Daca nu ti-a trimis nimeni, iti trimit eu parola pe PM.

Stella ! Nu te invinovati! Nu cred ca faci tu ceva gresit, dimpotriva, mi se pare ca ii acorzi toata atentia ta si tot timpul tau . Ai incercat si sa il mai lasi sa mormaie singur? Adica sa nu sari imediat cum il auzi la el? Si eu inainte saream din pat cum il auzeam ca fosneste in patut si daca ma vedea incepea scartul cu toate ca era schimbat si hranit. Si m-am hotarat sa il las sa vad ce face...s-a foit cat s-a foit, a scancit putin, dar apoi a a adormit . Nu l-am lasat niciodata sa planga pana adoarme, nu sunt adepta acestei metode, dar nici nu il mai cocolosesc exagerat pt ca ma leaga de maini si de picioare si nu mai pot face nimic nimic (pe langa oboseala psihica). Nu stiu, zic si eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

La Multi Ani Maya! Sa fii sanatoasa si la fel de vesela for ever. Oli, sa iti traiasca printesa. Mamaaa, cat te chinui tu cu carutul? Nu ai unde sa il tii in casa ca sa nu te mai duci la uscatorie? V-ati uitat la MC aseara? Eu doar putin ca apoi era nu stiu ce meci si am cedat .

Anca pic si eu in melancolia asta, stai linistita. Eu de ex, inca nu am discutat cu ANa de menstruatie si habar nu am cum sa o fac, mama cu mine nu a vorbit, am fost socata cand mi-a venit, imi ascundeam chilotii murdari in dulap . Si eu il gasesc pe Paul intre zabrele dar nu am deloc aparatori, trebuie sa imi cumpar.

Kytanut nu am dus eu analize la urina, poate altcineva. eu nu am reusit sa merg la controlul de 6 saptamani, m-am programat pe 12 la controlul de 6 luni si sigur imi va face papa nicolau, pana imi vin rezultatele stau in stres maxim , am o fricaaaaa

RamonaC esti tare cu pozitia de alaptat , faci asta ocazional sau asa s-a obisnuit?

Bob e faina rochita si accesoriile, eu la baieti sunt cam in plop cu hainele, nu prea le am cu asortatul si combinatul, dar trebuie sa ma obisnuiesc.

Kytana au dreptate Mirabela si Oana,nu fa din luatul pastilelor un sters in plus ca nu ajungi nicaieri.

Mira eu mi-am vopsit sprincenele pana acum, cata vopsea se pune pe 2 sprincene? nu e problema, fa-te frumoasa .

Mirabela la fete eu puneam ceapa la fiert dar nu o amestecam in piure, doar pentru gust.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Simona tortul arata bestial'

Stelutza nasol cu programul sotului, la fel si sotul meu lucreaza de acasa dar daca e musai sa ies peste zi si nu am alternativa il mai las si cu el, se intampla rar dar incerc sa o fac cand il culc sau cand mai e o fata pe acasa ca sa ii mai atraga atentia Noaptea nu ma pot plange, uneori se trezeste ele si il linisteste si eu dorm, baie numai el ii face , asa a fost si la fete, daaaaar scutece nu schimba , nu-o bai, schimb eu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Cat despre cafea, nu te stresa chiar deloc. Am inteles ca de la 2 cani in sus ar trebui sa se resimta copilasul. Poti citi aici si www.babycentre.co.uk/a4488/caffeine-and-breastfeeding" target="_blank">aici. Daca consideri ca totusi la Matei se resimte si jumatatea de cana pe care bei, incearca sa nu bei 1 sapt. Stiu ca pare mult iar la cat de obosita esti ai mare nevoie, insa macar asa te linistesti putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Asa, acum va zic si buna dimineata

Ramona C, multumesc de incurajari Incerc sa nu ma invinovatesc, sper sa si reusesc. M-am decis sa le iau. Cum primesc rezultatele la analize si ma vad din nou cu Dr il voi mai intreba despre cum s-ar putea manifesta Luca in cazul in care l-ar afecta cumva pastilulele.

Papelusca, ei, stiu ca nu trebuie sa compar, dar cateodata nu reusesc. Ma framanta unele chestii. Nici nu stiu daca este un medic bun. De fiecare data cand am fost acolo l-a vazut un alt dr. Bine stiu ca ei au istoric in calculator, dar na...

Mirabela, wohoo, felicitari pentru noaptea buna! Nu stiu ce sa iti zic de nasuc, chiar nu stiu. Hi hi, poate vroia si Calin o surioara

Oana, le iau ce sa fac, mi-e frica sa nu revidivez si sa fie mai rau, mai ales cu lipsa de interactiune, vremea urata si neodihna. In cel mai rau caz, o dau pe LP (desi cred ca m-ar termina sa nu il mai pot pune la tzitzi, mi-e asa drag cum sta el la san ). Pe tine te tine Oli in priza, a? Si eu tot cu plimbarile sper sa ma mentin macar. Buna ideea cu Zumba acasa, ai vreun link bun? Of, ce baiat destept ai tu acolo, cred ca esti tare mandra de el!

Fetelor, ma tot tin sa va intreb si eu ceva... Stiam ca sucul de morcov nu constipa, ba din contra. Am tot cautat pe net si am gasit www.wisegeek.org/what-are-some-remedies-for-constipation.htm#slideshow" target="_blank">aici si www.babycentre.co.uk/a79/constipation" target="_blank">aici niste remedii, cu morcov sau alte fructe pentru constipare. Voi stiti din experienta ca morcovii constipa? Sper sa isi revina boboceii

Micaelca, multumesc. Abia astept sa ma simt mai bine, poate ca atunci va fi si Luca mult mai bine. Tudor ce mai face? Interesanta reteta, am notat-o si eu.

Tot citesc la voi cate stiti despre hrana bebelusilor, sau ca v-au dat pediatrii ghiduri peste ghiduri. Si incerc sa nu compar, cum bine zice Papelusca, dar aici ma simt de capul meu, noroc cu voi! Altfel cine stie ce tampenii mai faceam si cu diversificarea

Simona, este un frumos Luca! Zici ca este bebe de reclama Multumim de tortulet si sa il ocroteasca Sf Evanghelist Luca pe micul Luca

Of, Corinuka, ce se mai chinuie si Daviducu! Multa sanatate si sper sa reusiti sa treceti repede peste faza asta

Ce mai face Iustin, Anca? Cum doarme el?

Intreba cineva de bebei nediversificati. Pingu mic inca nu papa decat tzitzi. Undeva in aprilie vom incepe si noi.
Despre kg, aici nu am cantar, deci nici eu, nici Luca nu stim cate kg avem Intr-adevar intru in blugii de dinainte de sarcina, dar burtica e burtica, moaaale ca o gelatina si la pupite s-a adunat ceva grasime La sani, nu mai pomenesc, ca mi s-au dublat. Incerc sa ma tin de cate un abdomen, una alta, dar la cat de somn imi este, nu reusesc. Mancare doar gatita, dimineata cereale sau cate un ou ochi, la pranz rar 2 feluri, paine abia mananc. Dar oboseala cred ca isi spune cuvantul. Plus ca miscare nu prea am unde face, doar cand il plimb pe pingu mic.

Gata, cred ca am ajuns la zi Va pup si ma duc sa epilez si celalalt picioar, pe primul l-am epilat acum 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Carmen, sucze de confuzie Eu la tine m-am gandit Ah, nu mai pomeni de control... Tre sa ma interesez si eu cum ajung la un ginecolog aici tot pentru papa nicolau, eu nici la control de 6 sapt nu am fost Frica imi e si mie... brrr. Paul ce mai face?

PaulaFrida, voi ce mai faceti? Ce mai face Roli?

Dani, nu ai mai trecut pe la noi. Ce mai face Emma? Ati inceput diversificarea?

Mergi la inceput