Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Oli vezi ca si banana constipa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Bananele verzi constipa, cele coapte ajuta. http://expertscolumn.com/content/do-bananas-cause-constipation sau http://www.avoidconstipation.com/bananas-and-constipation/

Sunt pe aici, avem ceva probleme administrative si ne mananca tot timpul. Sunt un car de nervi. Analizele de sange au iesit bine, bulinele ba le iau, ba uit sa le iau. Stiu ca nu e bine, dar efectiv uit de ele. Oricum m-am constipat de la ele si nici Luca nu sta bine la capitolul asta. Meh

Sper sa sunteti bine, va pup si va urez multa sanatate!

Maine face si dl Licurici 5 luni, asa ca va trimit de astazi cate o portie de mamaliguta cu smantanta (am gasit aici malai ) si o bere fara alcool cu o bucata de patrav prajit cu mujdei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Omg, ploua cu tunete si fulgere p-aici! Deschisesem nitel geamul sa aerisesc si nu intelgeam de ce se lumina cerul :))

Matei a fost super cuminte ieri la tara, a dormit in carut cam la 2 ore, aerul de tara il adoarme mai repede. Si noaptea dormim mai bine. In ultimele seri ne-am culcat la maxim 7 jumate dupa baita, asa-i el programat sa-l ia somnicul seara , si s-a mai trezit la o ora dupa baita s-apoi somn de voie cu vreo 3 treziri pt san si adormit la loc. Din pacate si-a setat intre 6-7 dimi ora de facut kk si mijit ochii pe pereti, dar nu-i pb ca eu mai motai cu el in pat. Ma ridic dupa un timp sa-l schimb de scutec si apoi mai facem nani pana la 8 dimi. Asa au fost ultimele 3 nopti, de-ar fi toate asa, dar nu-mi mai fac sperante, iau totul asa cum vine

Kytanutz, lml dl Licurici! Sa o bucure pe mami lui cu multe zambete!

Olivia, ce tare e Maya cum papa ea din banana! Parca i-as da si eu ceva lui Matei sa rontaie, poate o fasie de morcovel, mai ales ca deja isi duce non-stop mainile la gura din cauza dintilor, efectiv daca are ochii deschisi, clar are si mainile la gura. Da de fapot si in somn isi mai duce mainile in gura :)) Daca ar rontai ceva poate s-ar mai calma (deci nu cu scop nutritiv, doar asa de forma). Jucariile il oftica, mai degraba. Suzeta si degetul meu sunt de baza.

Eu de mult ma tin sa va intreb pe tine si Gabi, ca voi incercati autodiversificarea, care sunt beneficiile ei? Adica am inteles cam ce presupune, dar nu inteleg de ce Sunt curioasa, sper sa nu-mi intelegeti gresit intrebarea

Apropo, n-am mai introdus marul ca am bagat telina in piureul de la pranz. Morcov nu i-am mai dat, desi el n-a fost costipat, din cate citesc la voi, chiar tre s aiasa kk tare, doar ca a avut o zi fara kk si s-a scremut cu scanceli. I-as adauga nitel morcov in piure pt gust, ca nu-i prea place dovlecel+pastarnac+patrunjel+telina...

Iar acum sunt in impas... sa mai adaug legume la pranz, gen cartof dulce, asta cred ca ne-ar ajuta cu gustul sau sa incep si la masa de dimi sa-i dau nitel fruct?

Legat de diversificare, voi dati o anumita masura la bebeii sau cat vrea el? Matei papa cat vrea el, de regula intre 60-80 ml, apoi da semne de dezinteres si il pun la san, unde mai trage cu pofta, ca deh, e mai bun lapticul decat piureul ala. Ii dau si vreo 5 lingurite de apa, am eu pitic pe creier sa nu se deshidrateze si constipe.

Ca am amintit de semne de dezinteres, care sunt semnele la voi cand stiti ca nu mai vrea sa pape? La noi ar fi faptul ca nu mai deschide gurita sau intoarce capul... Uneori mai scanceste, si-l las in pace. Mi-e frica sa nu faca vreo fobie pt papa, daca insisit, cum zicea Mirabela, asa ca prefer sa-l pun la san. Nici eu nu stiu cum e mai bine, sper ca nu-l privez de substante nutritive pt ca ii dau prea putin piure si-l pun la san

Gabi, si noi inca papam la 2 h, maaaxim 3, dar rar, si atunci e scandal deja. Tot asa e si el, se agata cu manutele si scoate niste sunete, de "urangutan" cum il alinta sotul :)) (care, apropo, isi da mai mult interes si ma ajuta cu diverse chestii pe care inainte le ignora)

Fetelor, v-am bombardat cu intrebari Trimit si ma bag la nani. Sa aveti o noapte cat mai linistita cu mult !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

De banane asa stiam si eu ca pot fi folosite both ways. oricum ea e constipata de sambata si banana azi a gustat (din cea coapta).

Kytanutz, ma bucur ca ti-au iesit bine analizele. Nu mai uita de pastilute!
Lml Pingu mic!

Stella, avantajele pe care mi le aduc eu aminte: invata sa mestece intai si nu sa inghita direct, evitand unele accidente mai tarziu cand i se va da mancare bucati si el nu e invatat sa mestece intai, ci sa inghita direct, invata mult mai repede sa manance singur, inclusiv cu tacamuri, nu va face figuri la mancare pt ca de inceput el alege ce si cat sa manance si nu i "se baga pe gat".
Teoriile alea cu "copilul isi alege ce aliment are nevoie" (de genul ce ii lipseste organismului) eu nu le cred. Si experimentele in care a fost lasat sa manance 10 oua si a fist ok, ca asta avea nevoie organismul lui, la fel mi se par aberante. Si daca ii las sticla de Nurofen si o bea pe toata ca e dulce, inseamna ca e ok, ca asta are nevoie copilul si el stie??? Hai sa fim seriosi!
Ok, ca sa nu-l fortam si sa-l hranim impotriva vointei total de acord, dar unele chestii sunt cam exagerate. Parerea mea

In seara asta la masa a fost de groaza! Se tot intindea dupa farfuria cu humus si cand i-a luat-o tati din fata a fost jale. Dar jale mare, nu asa! A plans pana s-a inrosit de nu mai puteam s-o impac. I-am taiat repede un mar si i l-am pus in sf, dar trebuia sa i-l tin eu in gura, ca ea nu-l tinea si cum il scapam incepea bocetul iar Am banuit-o ca o doare burtica tare ca prea se jelea cu foc. I-am curatat 2 morcovi repede ca sa incerc sa-i dau suc, pt prima data. Nu sunt eu de acord cu sucurile, dar ma dispera cand vad cum se chinuie cu constipatia asta. I l-a dat tati cu lingurita. Placere maximaaaaa!!! Se intindea dupa lingurita ceva de groaza. Sa vedeti jale cand s-a terminat Oricum nu iesise mult, 10 lingurite maxim. M-am pus sa mai curat morcovi si sa-i mai fac suc. Sanul am incercat: tragea de 2 ori si gata. I-am facut iar suc si i l-am pus in canita de la Primii Pasi. Tinuta tot de noi ca nu are ea nici o treaba cu tinutul. Sa zic ca in total a baut vreo 20-30 ml maxim! Mai ramasese in canita si nu a mai vrut. Acum asteptam efectul miraculos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stellutz, sunteti frumosi foc in poza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Olivia, eu am sarit morcovul fiert, am inceput cu pastarnac fiert (si avea si al meu ate), i-a placut foarte mult. Daca ii voi da morcov fiert probabil ca va fi in combinatie cu altceva. Sambata a facut kk si abia astazi a facut din nou dar nu iti spun ce partzuri mirositoare tragea. Maya e asa de scumpa cum linge banana, ochii sunt dementiali, e o frumoasa.

Stela, in nici un caz nu il forta sa manance, forta ma gandesc la pacalit nu sa ii dai cu forta. Cand nu mai vrea nu ii mai dai, revii a doua zi si s-ar putea sa ai surpriza sa fie mai interesat. La noi nu a fulgerat dar a plouat, am ajuns sa zic ca era mai bine cand ningea decat acum .

Kytanut, sa fie sanatos dl Luca Licurici si multumim de tratatie, la ora asta numai la pastravul ala prajit ma gandesc .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carmen, merci

Stela, Maya cand nu mai vrea papa: nu mai se intinde dupa lgta, daca ii bag eu in gura ca o prind cu gura deschisa scuipa, incepe sa planga si se arcuieste. Atunci mi-e clar ca s-a terminat masa! O pun la san ai suge imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Am gresit, nu a facut kk de joi . A facut sambata 2 martie, joi 7 martie si astazi 11 martie. Nu i-am pus supozitoare, incerc doar din ce mananc eu si din ce ii dau lui sa reglez, urasc supozitoarele.

Andreea, ce mai face Andreiutu? Cat de des aveti motive de sarbatoare, adica cum face acum kk?

Simona_luca ce mai faci?

Ramonele amandaoua ce va mai fac copilasii? Loryd, mai intra sa ne spui de scumpele tale.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Carmen...sarbatoarea la noi e foarte rara.Ieri a facut ajutat.Astazi a fost sarbatoare :)))) a facut singur.
Am fost suparat pe el ca nu a vrut sa doarma,defapt nu e vina lui ca nu putea micutul sa doarma.Am o renovare de apartament in bloc si cand atipeste Andrei atunci incep si ei sa dea gauri in pereti cu bormasina.Nu vreti sa stiti cum se aude.Groaznic !!!!

Si evident ca nu a putut sa faca nani si a fost marait si plangacios si era asa nervoasa si suparata .... am plans vreo ora.
Nu mai rezist psihic.In fiecare zi boc boc boc, brrrrrrrrrrrr,brrrrrrrrrrrrrr cu bormasina.
Au vreo luna si mai prevad vreo 3 .Si mi/e asa mila de Andrei,asa se chinuie....offf :((

Si cum spuneam ca eram nervoasa si suparata si pe el si pe muncitorii aia si pe mine....pe toata lumea ....si l/am lasat singur in patut si m/am dus sa mananc.Cred ca si daca incepea sa planga nu ma duceam la el.Am mancat si cand am venit facuse kk.
L/am iubit si l/am pupat si mi/a trcut toata supararea.M/a rasplatit si m/a facut fericita.
..........pana maine cand cred ca iar o sa bocesc de nervi.

Olivia,e prea scumpa Maya...si e si fomista din cate vad :)) Tot vrea si ea :))
Asta e un lucru foarte bun ! Tot timpul am urat copiii care mananca din mers ,obligati de parinti....adica nu i/am urat....nu mi/au placut.

Stela,sunteti 2 frumosi ,iar Meteiutz are o gura pana la urechi.
Kytana,ia pastilele si lasa problemele hai aici cu noi Da/le/n colo de probleme....de astea nu scapam niciodata :))

Revin....s/a trezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Nu se trezise,dar s/a intors pe partea cealalta....

Sa revin...

In seara asta i/am facut baita lui Andrei in cada mare de la baie.Am un scaun special,cu ventuze , care se fixeaza pe fundul cazii ,pui bb inauntru si baia e f usoara si deloc periculoasa.Vreau sa va spun ca i/a placut maximmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

http://images7.okr.ro/auctions.v3/700_700/2012/03/20/9/f/695038968413803705679267-6434417-700_700.jpg exact asa e al meu ,numa ca e rosu.

Mai vreoiam sa spun cate ceva,dar nu mai stiu :(

Intr/adevar banana moale e buna,cea necoapta onstipa....

I/am dat si eu lui Andrei 2 zile pastarnac ....din borcanel...dar m/am oprit.
Ii mai dau si eu sa linga cate o felie de mar,i/am curatat un morcov crud si i/l dau sa il roada in loc de jucarie de dentitie...
Mai pune limbuta pe ce mannc eu...la fructe si legume ma refer nu la friptane :))

Ramanem la stadiul asta pana p saptamana viitoare.Avem doar 5 luni si jumatate....
Deocamdata sa se invete asa cu gusturi noi din zbor.

Andrei cand i/am dat vineri si sambata pastarnac...cand nu a mai vrut a strans buzele si evident ca nu i/m mai dat ...l/am mufat apoi la tzitzi.

La multi ani Dl Pingu mic

Pupici !!!!
O noapte linistit cu putine treziri !!!

Mergi la inceput