Piersicute de iulie august (30)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Buna dimineata.
Eu nu am vrut sa intru in polemica pe tema banane si ficatei.
Doream sa spun ca mamicile care doresc sa dea banane , nu trebuie sa astepte pana la 8 luni(desi cred ca f multe dau deja la pitici) si ca daca una din ele primeste un pui de tara sa nu "arunce" ficatelul.
In toate cartile de pediatrie( Ciofu,etc) ficatelul e indicat de la varste mai mici.
Evident ca nu ne aruncam sa luam ficat din comert,dar un ficatel de tara la nivelul caruia nu s-au metabolizat tot felul de antibiotice si hormoni de crestere,etc, ce se baga ca sa faca puiu' in cateva saptamani-kg e f ok.
Inchei discutia.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Muraturica si noi ne-am bucurat cand incepuse sa adoarma singur,dar normal ca nu l-a tinut decat cateva zile.
Sper ca Aurora sa fie mai cuminte si sa ramana cu obiceiul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Ile, lasa ca ies eu din carapace mai bine :).

Ile, vreau si eu sa merg la biodumbrava, o sa sunam dar zi-mi si tu cum procedeaza ei: sunam si dam comanda? Cu cate zile inainte?

Eu la discutia banane-ficatei nu ma bag, la cat de incet merg eu cu introducerea alimentelor...

Abia astept baby expo, ii raman mici pijamalutele daninaline (de departe preferatele mele) si vreau sa ii iau papucei (tikki sau pantolinos de la hiphip, vedem pe loc care).

V cred ca a renuntat la o masa de noapte, imi amintesc mai multe foieli fara supt decat cu supt.

Va spuneam ca va anunt cand ajunge la 7500 g, cred c-a venit momentul. Ieri cu pijama avea 7600. Cantarirea oficiala pe 12 la pediatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Neata, dragelor,

Vreau si eu la cafea cu voi.

Noi scriem mai greu, pt ca ne descurcam din ce in ce mai greu. Eu am niste colici renale - deja sunt 3 saptamani de cand iar ma apuca, iar ma lasa si tot asa-, plus ostare de slabiciune generala (astenie si mancat aiurea, probabil), asa ca ma uit la voi sima minunez ce active sunteti. Ieri nu am fost in stare nici sa scot copilul in parc. In fine..

Cu mare intarziere, La Multi Ani pentru Laura si Fleur - sa fiti sanatoase sa va vedeti baietii mari si frumosi! De asemenea, la multe lunite frmoase sarbatoritilor mici! Va vine sa credeti ca acusi-acusi incepem sa sarbatorim 1 an de viata cu bebelusii nostri? Mie nu imi vine sa cred.

Bb e foarte distractiv, rade si se joaca toata ziua, a inceput si el sa doarma pe o parte noaptea si se tot impinge in picioare, dar nu se ridica. E foarte miscacios, da continuu din maini si din picioare. Daca il duc la oglinda, intra de-a dreptul in fibrilatii (oglinda noastra e pe un dulap) sa deschida usile. Le deschide pe rand, se uita inauntru, se bucura, iar le inchide, iar le deschide pana imi amortesc mie mainile (9,750 kg) . Si ai vostri sunt fascinati de usi? Plus ca inca se joaca cu manutele, zici ca face balet cu ele.

Nu mai tin minte cine intreba de dovleac, eu iau de la furnizorul de legume bio si e fffff bun, mi se pare net diferit fata de dovleacul de la piata. Daca vreti, iau mai mult si il sharuim.

Revin, ca se trezeste.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

O voia pe suzi

Revin cu intrebarea daca vrea cineva o doza de rotarix. Il am in frigider inca si e pacat de el.

Ana,ce pijamalute sunt alea?

In discutia ficatel-banana, la noi e ff simplu: bb a iesit alergic la banana, iar de la pui ii ies bube, asa ca fara piept de pui sau alte parti dn el.

Balanta, eu i-am dat out de doua ori, am avut de la tara si am incercat. Fiert cam 20 min si am pus mai putin de un sfert de galbenus.

Pana la urma, cand e intalnirea? Joi sau vineri? A ramas la 1?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Ana, hainuetele daninaline ne plac si noua f mult si cele de la Kiabi(am luat multe care ii ajung pana la un an).Pacat ca a plecat Kiabi.
Noi cred ca suntem cam grasuni,la 8 luni,acum o saptamana avea 9500 g.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Aa, din alea cu totul, simple, asa. Sunt preferatele mele pt ca sunt subtiri.

Vineri, la 1, asa ramasese din cate stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Salutare, bebe doarme, Bianca se uita la pantera roz :) si eu profit sa va citesc
Suntem in sfarsit bine, mai avem siropele si prafulete de luat pe termen lung, dar oricum e f bine asa.
Clara are o otita seroasa care o sa dispara in 2-3 saptamani, sper.. sa nu se mai infecteze iar, ca ne ajung momentan 2 ture de antibiotic.

Iuli - referitor la cat mananca bebe, asta e si experienta mea cu cea mare. De la inceput manca putin si des, si asa mananca si acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Ile nu prea am Inca ce sa invat ca nu prea ii invata...adica nu ii invata ca la noi stresandui sau sa ii puna sa invete cuvinte ...ii lasa sa prinda din zbor. se joaca cu ei ...deseneaza...intr o zi a fost tare fascinat ca au desenat cu degetul.
Ieri m a anuntat profesoara ca I a gasit si loc la gradi.3ore pe zi.de la 3 la 6.Maine merg sa il inscriu si sa vad ce si cum.asa usor usor vad ca se rezolva toate.
Iuli si Denis e fascinat si de oglinda si de USA de la camera.atata o si o impinge pana ISi da cu ea in cap
In leg cu bananele nu prea stiam Mare lucru.eu I am dat de mult ca alt "fruct"nu vrea.eu aici am gasit bio.ala cum o fi oare?
Si EU ce ma fac daca aici nu am pui de la Tara???ce ficatel?si ce carnita sa ii dau?si ce oua????offff destul de complicat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Ali,cred ca acolo carnea nu e plina de apa,sare,etc cum e pe aici.(ca sa dea greu la cantar).
Nu exista magazine cu ceva produse bio?

Mergi la inceput