Primavara pe ghetar (jurnalele pinguinilor veseli)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Am uitat sa felicit micutii concurenti; noi n-am trimis-o pe Ana la nici un concurs pana acum, nu prea se inghesuie, asa ca am lasat-o in legea ei. Dar saptamana viitoare are concurs de atletism si deja mi-a zis ca nu prea are chef...se pare ca este emotiva. Ca ta-su.
Referitor la skiat, eu zic buflea sa nu-ti faci probleme, fata va schia toata viata ei, dar acum trebuie sa faca si ea niste fitze, sa i se para greu, normal ca e mai greu decat sa stai, o sa treaca si flacaul prin faza asta, dar ce le-ai predat pana acum va ramane valabil. Asta nu se uita. Iar cand vor avea iar mintea in posesie, vor relua de unde au ramas. Oricum, inca mai poti trage de ei, dar daca se pun pe labele din spate, ca cateii aia mici, lasa-i ca strici cheful celorlalti.
Sanatate "bubosului", nu raman semne, in mod normal, dar macar pe fatza poate reusiti sa-l determinati sa nu incerce...si eu mi-am vaccinat copiii, insa dupa mine e mai "sanatos" sa faci boala in copilarie, capatand astfel imunitate. Zic si eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

seara buna pe ghetar



Citat:
citat din mesajul lui viviana

Si cam ce ai face cu o putina?

Mergi spre munte, pe orice drum vrei, si vei gasi bazaruri taranesti ce au astfel de putini.

Celcesforaie si-a dorit enorm de mult ulcior cu tzatza. Nu putea sa mai traiasca fara. Am gasit la Horezu. A supt de 2 ori din tzatza si l-a abandonat.
Dupa cum se vede tzatza e mai mult sfarc.




nu vreau sa ma gandesc, cate si-a cumparat dl V doar ptr ca ii trebuiau. au sfarsit apoi in pivinta in cel mai bun caz.


am de citit din urma. dar n-am timp acuma.
painea lui alinuk arata bestial. feciorul a intrebat daca are si carne. maine prepar una.

saptamana cu soare si vise implinite va doresc.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata
ce frumos titlu, imi place. se asorteaza cu soarele de afara.

Kari, imi dai mai multe detalii legata de acea analiza? ce parametru e aiurea? timul de protrombina? sangerarea?

Ralu

mai, cu gatitul... la mine duminica dupa-amiaza e blocata cu asta, ca trebuei sa gatesc pentru 2 zile macar.

Rufus, ff frumos copacul cu martisoare! nu stiam de traditia asta in bulgaria. hahaha ce frumos ar suna "primavara galustelor"

Lali, imi pare bine ca iti placu Django. si mie, tare de tot!! ooh, varicela. copchilu deci sta acasa. au si alti colegi sau a pescuit-o de prin tabara? sa stii ca acolo unde nu e pielea chiar sensibila pot sa nu ramana urme. ia si calamina - desi eu scriu cam tarziu. eventual foloseste alternativ cu mixtura mentolata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Laura, felicitari Biancai!!

Aqai, giiiz!!! inca mai e zapada? de fapt ce zic eu, acum vreo 3 ani ultimul viscol cu zapada serioasa de vreo 15 cm a fost de ... 8 martie. nici nu vreau sa ma gandesc, poate aduc jinx-u'!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Multumesc tuturor care v-ati gandit la noi !

Roxanaz, calamina e tot de dat pe bubite sa inteleg. OK, trimit mesaj barbatului sa ia. Era culmea sa nu faca varicela, aproape toata clasa are sau a avut, cei din tabara included.

Vestea buna e ca nu s-a mai scarpinat. Cand a vazut sotul ca s-a scarpinat a cam tipat la el si cred ca l-a speriat, ca de atunci e mai constient si ma striga cand il mananca rau.

Vestea proasta e ca sunt zombi. Am dormit cateva ore si nici ziua de azi nu arata mai bine. Insa au mai iesit putine bube si nu in puncte cheie, iar starea lui generala e foarte buna (cam prea buna pentru starea mea) Cat dureaza valurile astea de explozie de bubite ?

Am uitat sa intreb doctorita, dar banuiesc ca nu face baie/dus o vreme. Iar cu iesitul din casa care-i faza ? Adica daca sunt zile frumoase cred ca putem iesi in curte, nu ?

Viviana, ma bucur sa aud ca nu-s singura mama care da copilului sosete pe post de manusi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Lali, ii faci baie-dush ce vrei, fara sa se frece cu buretele si la iesire il tamponezi cu un prosop male, nu freci. Cred ca e recomandat in apa sa pui tarate parca (posibil sa zic o prostie, ca vorbesc din amintiri) , pt ca ii calmeaza mancarimile. Oricum, ideea e ca poti spala copilul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Neata buna

Da' guralivi mai sunteti peste week-end. LAs' ca recuperez si eu acum, ca am ajuns din nou la munca, si nu ma mai bat cu nimeni pe calculator.

Apropos de galuste, ca vad ca s-a dezbatut problema, un truc invatat de la soacra-mea, se pune 1 lingura de ulei pentru fiecare ou care-l folosesti. Nu separ oualele, nu le fac nimic special, doar le bat cu furculita. Si dupa ce pun grisul le mai las vreo 10 minute sa se umfle in farfurie, inainte sa le pun in supa, ies incredibil de pufoase. Totul e sa nu fac compozitia prea tare, dar n-as sti sa spun cantitati, ca la mine gatitul se face doar din ochi. Cam ca o smantana mai groasa, ca se mai intaresc in cele 10 minute inainte sa le pun.

Noi avem pana maine seara soacra in vizita , adica am scapat de gatit, spalat, si alte treburi casnice. 4 zile de rasfat, au picat la fix, mai ales ca de vreo cateva zile tot bolesc in continuu, ca pe mine raceala m-apuca doar primavara.

In schimb am reusit sa achizitionam hamsterul pe care si-l doreau atat de mult fetele duminica, iar azi deja l-am pierdut . Suntem de coma. N-a rezistat nici macar 24 de ore saracul. Da' am si eu o satisfactie, diseara o sa gasesc ordine impecabila in jucarii. Ca altfel n-au cum sa-l gaseasca decat luand totul la mana!! Desi am asa un feeling ca s-a ascuns pe dupa pat, si acolo e imposibil de gasit/scos decat daca mutam mobila cu totul, si asta e o operatiune monstruoasa, ca avem 2 paturi suspendate cu diferite corpuri de mobila (dulapuri, scari, sertare prinse in acel ansamblu), trebuiesc golite dulapurile, scoase saltele, covoare, tot, ca sa mutam 15-20 de cm mai in fata paturile sa ne putem uita in spatele lor!!

Hai ca revin dupa ce termin de citit tot din urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Multumesc tuturor care v-ati gandit la noi !

Roxanaz, calamina e tot de dat pe bubite sa inteleg. OK, trimit mesaj barbatului sa ia. Era culmea sa nu faca varicela, aproape toata clasa are sau a avut, cei din tabara included.

Vestea buna e ca nu s-a mai scarpinat. Cand a vazut sotul ca s-a scarpinat a cam tipat la el si cred ca l-a speriat, ca de atunci e mai constient si ma striga cand il mananca rau.

Vestea proasta e ca sunt zombi. Am dormit cateva ore si nici ziua de azi nu arata mai bine. Insa au mai iesit putine bube si nu in puncte cheie, iar starea lui generala e foarte buna (cam prea buna pentru starea mea) Cat dureaza valurile astea de explozie de bubite ?

Am uitat sa intreb doctorita, dar banuiesc ca nu face baie/dus o vreme. Iar cu iesitul din casa care-i faza ? Adica daca sunt zile frumoase cred ca putem iesi in curte, nu ?

Viviana, ma bucur sa aud ca nu-s singura mama care da copilului sosete pe post de manusi.





bubitele de varicela pot sa apara in 2-3 valuri.
eu i-am facut dus in fiecare seara fetitei mele, cand a avut varicela. chiar spunea ca se simte mai bine cand dadeam cu apa calda pe bubitele mai mari, ii atenua senzatia de mancarime, data de cojile care se formau si de faptul ca mixtura mentolata ii usca/strangea un pic pielea/cojile. baie in cada nu i-am facut, mi-a fost teama ca se pot inm.uia prea tare cojile de la bubele mari si ca se vor curata la stergere sau prin frecarea cu pijamaua, ramanand semn dupa aceea.

cu iesitul pe afara : daca vremea e frumoasa, e ok in curte, doar sa nu intre in contact cu alte persoane, inca e contagios. problema este ca in perioada bolii si dupa, imunitatea organismului e la cota minima, deci copilul poate sa "prinda" foarte usor alti germeni, cu care organismul in mod normal se descurca, ii doboara. insa cum imunitatea e oarecum la pamant, exista riscul ca acei germeni sa atace in forta si sa dea organismul copilului peste cap mai mult decat ar trebui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

calamina e de dat pe bubise, da. da, tarate si/sau bicarbonat in apa de baie. desi e mai ok dus. fara frecat cu prosopul sa nu se rupa coji.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Declar solemn, pe langa alte multe calitati, pinguinii sunt experti in varicela.

Multumesc !

Mergi la inceput