Primavara pe ghetar (jurnalele pinguinilor veseli)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Declar solemn, pe langa alte multe calitati, pinguinii sunt experti in varicela.

Multumesc !




Aoooleeeu, sper ca nu e contagioasa .
Desi as prefera s-o faca acum, copii fiind, decat cum am facut-o eu in anul I de facultate!!

3 copii, si niciunul n-a avut pana acum vreo boala de-a copilariei, dar si cand o vor face.....mutam spitalul la noi acasa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Mickyyy, tu esti randunica, noi pinguini. Nu se transmite intre specii, stai linistita .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Mi-a luat 2 zile sa-mi dezgrop polonicul din ghetar!
Da,galustile fantoma vin intr-un pachet,e un praf;adaugi ou si ulei parca,mesteci,lasi 20 de minute si le fierbi.

La capitolul varicela-facui cind am fost magar mare de 37 de ani;am facut baie in fiecare zii ca ajuta la calmarea mincarimilor.Sanatate bolnaviorului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Sunt experta. Nu am sa-i uit varicela. Avea 3 ani jumate.
In primul rand in ziua cand s-a declansat eram cu ea in Mega Image, pusa in cos, si a vomat peste rafturile cu unt si oua.
Eram singura acasa. Nu am dormit zile in sir. Nepoata-mea a venit sa stea ea cu fata cat timp faceam cumparaturi. Era in clasa a XII_a cu psoriazis de stress si s-a mai captusit si cu varicela fii-mii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Moama, horror nu varicela!
nici ai mei nu facura niciunu nimic Micky. haha tre sa bat in lemn

Mamitzico! unde ziceai ca lasasei polonicu ala???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Ma ia cu mancarimi numa' cand citesc ,ai mei 2 au facut ,2 nu au facut ,eu n-am facut nici o boala a copilariei cu toate ca am fost in contact permanent cu cei mari cand au facut diverse,ar fi chiar culmea sa fac cand 'or face cei mici.

Si ON TOPIC maine fac supa de pui cu........tadam :GALUSTI

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

De aiai-i bine sa faca toate cele cand e copilul mic. Eu mi-am pierdut antrenamentul de a sta nedormita. Imi cadeau ochii-n gura azi noapte, cu toate filmele de spionaj la care ma uitam. Si a fost doar prima noapte. Azi ii spun sotului sa-mi ia Pepsi si imi inlocuiesc apa din meniu.

Pe foc imi fierb taieteii, intr-o fronda deosebita la galustile pinguinesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

varicela... yum yum

2009. ne pregateam sa venim in vizita in canada.

bilet de avion in aprilie. tot familionul. 3 zile inainte de imbarcare, cel mare face ... varicela :D cel mic era pe lista la next. asa incat mama de voie de nevoie isi is concediu si vine sa stea cu pruncimea 3 saptamani cat timp io si tac-su zburam peste ocean.

ne hotaram sa stam 2 saptamani in loc de 3 cum era planul. schimbam biletele de avion. 2 zile inainte de imbarcare - IO fac varicela. se pare ca nu o facusem cat eram mica :)))) asa incam pleaca acasa doar jumatatea iar eu raman abandonata peste ocean inca o saptamana si jumatate.

ce am invatat:

s-o fi scarpinat pruncimea au ba, nu stiu, dar urme nu au.

chestiunea e cumplit de dureroasa, mai ales daca faci bube in interior - gat si urechi.

taratele alea pe care zice sa le pui in apa cand faci baie, exact asa trebuie folosite. in nici un caz nu le faceti mal cu apa si aplicati pe tot corpul in speranta de a obtine un efect mai de durata. odata ce se usca, strang pielea, se crapa, sunt intepacioase si mananca mai rau ca orice :D (experiment marca aqai)

singurul mod de a face fata durerilor cumplite de oase si urechi, a fost sa-mi petrec prima saptamana sedata cu antihistaminicele gasite pe rafturile din magazine. de scarpinaturi nu mai spun, erau floare la ureche pe langa dureri. nici nu le bagam in seama. daca s-au rupt bube in timpul experimentului taratele, nu am putut determina, dar nu am urme.

unde mi s-a declansat? in drum spre toronto. In CN tower am stat pe podeaua de sticla, m-m urcat pe geam oricum imi era prea rau ca sa mai amestesc de la ceva banal precum inaltimea :)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Wow, ce amintiri cu varicela asta …Lali, dar nu pricep de ce trebuie sa stai noaptea langa el ? Ca sa nu se scarpine prin somn ? Asa de tare mananca astea, de se scarpina si prin somn ? Si daca il dai cu solutie din aia se scarpina ? …ma gandesc numai la tine, ce ai facut, ti-ai luat liber 10 zile si o sa stai noaptea treaza sa-l pazesti ? Pai mie daca mi se intampla, nici nu am zile de concediu sa stau cu amandoi acasa …

Daca am trecut de la galuste la boli, sa ma laud si eu cu pojarul meu de la 27 de ani …stia si mama si eu ca nu l-am facut in copilarie si am tot asteptat pana cand am uitat de el si tot prin surprindere m-a luat … problema este ca a debutat cu o febra de 40 grade si dureri in gat. Si cum eu am avut toata viata probleme cu gatul, am facut ce am facut de obicei …am bagat antibiotic, care se pare ca au incetinit eruptia …fetelor, pentru ca nu imi trecea febra, m-au internat in spitalul Militar la ORL, am trecut pe antibiotic injectabil si tot nimic … imi aduc aminte ca anul urmator trebuia sa ma marit si ma apucase panica ca o sa mor inainte de eveniment. Imi aduc perfect aminte sentimentul de groaza pentru ca nimeni nu reusea sa imi puna un diagnostic, incercau tot felul de variante de tratament si nimic nu imi scadea febra … pana dupa 5 zile cand m-am trezit intr-o dimineata fara febra si plina de bube … hahahahah, m-au pus intr-o salvare si m-au mutat de urgenta la Colentina, la contagiosi …Aveam pojar.

Despre Colentina aveam amintiri foarte frumoase … in anul 3 de facultate am facut hepatita si am stat acolo 3 sapt … eu si inca 8 colegi de an. Doamne ce tabara am facut in spitalul ala, jucam carti, mima, cu asistentele, cu pacientii, cu liftiera … stiti la hepatita asta nu te doare nimic, trebuie doar sa stai in pat si sa mananci branza de vaci si sfecla rosie . Nici nu inteleg de ce ne spitaliza, ca puteam face asta si acasa … Pe timpul “taberei” in Bucuresti se desfasura Congresul 14, putin inainte de Revolutie … Noi, cei 8, ingrijorati ca nu avem timp sa recuparam cele 3 sapt de spitalizare, ne gandisem sa repetam anul pe motive medicale …aiurea ingrijorati, ne-am gandit noi s-o mai lalaim prin facultate si daca reuseam sa o facem “medical” era scuzabil … Revolutia ne-a stricat conspiratia … Revolutia si parintii evident. Mi-a tras maica-mea o palma dupa ceafa cand a auzit de planurile mele, de m-a asezat direct in scaunul de la birou, in fata cursurilor. In dreapta lor am gasit si castronelul cu branza de vaci, pe care trebuia sa-l mananc obligatoriu …pe motive medicale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Pumnii stransi si un gand bun pentru nepotica mea. Peste 4 ore intra in operatie. Va dura 3 ore.


Mergi la inceput