Primavara pe ghetar (jurnalele pinguinilor veseli)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus,cum faci pestele?
Care faceti peste cum il faceti?
Macar pentru viitor sa stiu..mi-a pus in brate sotu` un neam prost de somon de 70 cm lungime(oare altul nu a gasit?)ca l-am masurat de curiozitate,...si lupta si da-i si da-i si lupta...pana l-am taiat in doua pe lung,apoi in doua pe lat ca nu incapea si l-am bagat la cuptor.Dar vreau o reteta verificata de peste la cuptor cu mirodenii si eventual sos ceva ca mie nu-mi iese niciodata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

ralualexandrei, merci

Fetelor sunt tare suparata. Al meu baiat tocmai si-a scarpinat doua bubite de pe piept. Cu toate ca i-am aratat poze cu urme, i-am explicat ca de cate ori il mananca sa strige mama si ii dau cu mixtura, i-au spus si bunicii la telefon si de fiecare data a spus ca intelege si ca oricum nu-l mananca inca. L-am facut cu mixtura ca un indian, si-a ales nume de indian, ce mai, am intors problema pe toate fetele ca sa nu uite. Stiam ca e scarpinacios tare si nu prea l-am scapat din ochi, dar tot a comis-o. Acum intreb: scarpinat o bubita = clar urma ? Si mi-e frica ca are si pe fata . Ne-am organizat, facem ture de supraveghere eu si barbatul, noapte, zi sper sa rezistam o saptamana pana trec bubitele. Offfffff.....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Buna de Duminica de dimineata la toata lumea,

1. Vad ca am inceput sa intru in weekend sa va citesc ...ghetarul asta devine dependenta

2. Laura, cum mai 2 ore pentru 3 feluri de mancare ca mor ...si eu gatesc la 4 oale si tot o zi intreaga imi ia ...te reorganizez, te scot de la Dna Rina si te bag la bucataria ghetarului ca vreau si eu sa manac ostropel.

3. Cum mai Rufus, Ana e la varsta la care mananca orice ? Stevie ? Asta e noroc frate ... Nu stiu in ce pozitie ati stat cand ati facut-o, dar sigur nu intr-a mea ( de doua ori) ... La mine in casa mancarea este un izvor de scandal si minusuri, mai ales cu fiu-meu.

4. Lali, arata super tava aia, o sa incerc si eu, desi are cam mule legume pentru ai mei ...si voi ati stat in pozitia in care copilul rezultat mananca orice ?

5. Viv, galuste care sa se lipeascade peretenu am reusit sa fac ... Cu ale mele poti juca ping pong, ultimele le-am taiat cu cutitul bine ascutit si i-au traumatizat lama.

6. Alinuk, arata bine painea aia

7. Nici eu nu am auzit de nenea cu cantecele de tabara

8. Eu am fost ieri la ski ...pinguinilor, sunt o desteapta ...cand am ajuns eu acolo a inceput sa ninga ...spre seara, cand se facuse si mai frig, zapada era chiar bunicica ...spun bunicica pt ca a fost cald si era foarte apoasa si afanata ...spring skiing spun astia. E foarte greu si periculos de skiat pe zapada de asta, pune mare presiune pe genunchi, se afunda skiurile in zapada ...etc.Am facut 9 coborari si daca era dupa mine as mai fi stat dar m-a disperat puturoasa asta de fica-mea ...ba vrea pipi, ba i-au inghetat mainile, ba ii e foame ... O pierd de la skiul asta, vad asta de fiecare data si nu vreau sa accept. Si daca ati vedea ce frumos skiaza, mor ... I-am dat betze si face niste curbe atat de frumoase, cu skiurile paralele.
Fiu-meu in schimb, ca si mine, ar mai fi stat ...era pe toate trambulinele, cade, se rostogoleste, ii place viteza, ma duce pe niste partii numai cu trambuline ...pacat ca nu pot pune video, ca l-am inregistrat sa vedeti pe unde sare ...si asta dupa ce dimineata a jucat 2 ore hockey.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Nu cred Lali ca ii ramane buba, depinde cat de rau s-a scarpinat ...
Auziti, dar de ce fac copiii in Romania varicela, nu sunt vaccinati ?
Aici nu am auzit pe cineva sa faca asa ceva ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Vaccinul nu e in schema obligatorie, e optional. Eu i l-am facut cand era mic, exact din cauza de copil scarpinacios, dar trebuia sa fac rapel la 7 ani. Pe acesta nu l-am mai facut, pentru ca multi zic ca mai bine face boala in copilarie ca asa se creeaza imunitate pe viata, pe cand vaccinul da imunitate pe o perioada de timp determinata iar la maturitate e mai crunta boala.

Copilul meu mananca legume, da' el mananca cam orice si nici nu e vreun slabanog, asa ca eu de-abia astept sa zica nu vreau/ nu-mi place. Stiu, mama denaturata ...

Insa in reteta aia poti sa pui mai multi cartofi decat legume (in functie de participanti) si atunci te-ai scos. Banui ca mananca cartofi la cuptor, nu ?

Buflea, ai vazut Django ?

Eu imi caut partenera pentru Silver Lining ... saptamana viitoare ca barbatul nu gusta genul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Iaca de asta,de spaima asta am vaccinat-o eu pe Eva...si a trecut printr-o epidemie deja...am de facut rapelul peste trei ani dar pana acum si-a facut datoria cu brio vaccinul.

Imi pare rau pentru suferinta puiului..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu niciodata nu m-am luat dupa ce zic multi....asa-s io capoasa si afurisita.I-am facut vaccinul Evei,nu vreau s-o vad suferind si nici io sa mor ca eu nu am facut niciodata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Lali, NU imi place Tarantino ... Mi se increteste pielea cand aud de el ...
Inteleg ca are idei originale, ca aduce ceva nou dar nu rezonez deloc cu el...nu mi-a placut niciunul din filmele lui, deci oricat ar fi de premiat, nu o sa vad Django

Dar vezi ca pentru Silver Linings am deschis subiect la filme si eu nu prea am dat flori , sa scrii si tu parerea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

d-na buflea, sa va fie de bine skiatul! Poti sa ma scoti de pe lista Rina, ca nu mai tin cam de cand am fost nasa si am inceput sa ma dedulcesc iar la de toate.

Lali, sanatate multa si sa treceti cu bine peste periada buboasa.

viviana sper ca ai trecut peste perioada nasoala.
ralualexandrei, kariguld, Rufus citesc cu drag tot ce povestiti.
eumada eu fac pestele (la cererea publicului ) tavalit prin faina de porumb si prajit in tigaie, cu mujdei si mamaliga. Pentru mine, il mai fac in folie de aluminiu, pe gratar, cu ceva usturoi, ceapa si rosie langa el.

Azi am fost cu Bianca (noi, ca fetele) la cumparaturi (de mancare si chestii pt casa, nu tzoale). Am plecat cu lista destul de restransa si cu Bianca decisa sa ne jucam de-a "politistul cumparaturilor', ea urmand sa imi interzica sa pun altceva decat era pe lista. Desigur ca am ajuns la casa cu cosul plin, cam 1/4 fiind ce era pe lista, restul chestii ce mi s-au parut tare bune si trebuincioase .
Am trecut si prin piata apoi si am luat verdeturi de salata, asa ca la pranz am executat pt copii (la cererea lor) o saltzoaia cu de toate, piure si telemea. Bianca si-a pus telemeaua in salata, Rares a terciut-o in piure. Au ras amandoi tot din farfurie, deci a fost bun.
Inspirata de pinguinele gospodine, am pus si 2 tavi de saleuri la cuptor (de alea congelate, la punga, ce trebuie doar coapte 15 minute, sa nu va ganditi ca m-am apucat de facut aluat)

Si pt ca mi=a crescut pipota in mine de mandrie, tre sa va zic si voua ca Bianca a fost ieri la un concurs la matematica si azi am vazut rezultatele: 100 de puncte (din 100). Me proud!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Buflea, nici eu nu eram mare fan Tarantino, adica nici nu-mi placea, nici nu-mi displacea (Kill Bill nu mi-a placut deloc, Pulp Fiction si Inglorius Bastards asa si asa) dar era singurul film disponibil in afara de Die Hard la ora la care copilul era la petrecere .
Si m-a surprins placut, pentru ca in afara de baile de sange care zic eu sunt exagerate voit si atunci nu mai provoaca scarba (mie mi-au creat senzatia de desene animate, nu de faze reale) e mult umor cateodata exact pe clisee hollywood-iene iar jocul actorilor este suuuuuper, nici nu stii la cine sa te uiti. Finalul e tras de par, dar are din nou multa ironie la fazele celebre de film cand eroul principal provoaca o super explozie si trece prin fum... Vazut in nota asta e OK si te pune putin pe ganduri tratand cu ironie rece ororile sclaviei. Pe total mi s-a parut multa arta cinematografica de regizor.

Laura, felicitari pentru micuta matematiciana !

Noi raportam 23 din 24 la Cangurul. A gresit la numarat sosete intr-o problema, era de asteptat. Acum doarme cu sosete trase pe maini, ca manusi cu un deget subtiri nu avem. Tac-su il pazeste iar eu pazesc supa. Si ghetarul.



Mergi la inceput