Primavara pe ghetar (jurnalele pinguinilor veseli)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Heiiii dragele babei (adica babele lunii martie ca eu mi-s tanara si frumoasa ),galustele astea nu sunt chiar asa scumpe la gustat cum crede lumea, sunt usor de facut, numai sa ai rabdare .Nu am ce sa le fac fetelor care nu au rabdare sa separe oul dar asa trebuie daca vor galuste pufoase.Se separa albusul de galbenus, in albus se pune un praf de sare si se bate zi de primavara pana in seara sa se faca spuma, dar spuma ca de bezea nu din aia lesinata.Si dupa ce s-a facut albusul spuma se adauga galbenusul, se amesteca ambele (de sus in jos sa nu se pleosteasca albusul), incepeti sa puneti grisul in ploaie, adica putin cate putin presarat nu mult dintr-o data.Eeeeei acum va spun un secret dar sa nu-l mai spuneti si altora :amestecati cu o lingura de metal pentru ca ea va spune cat gris trebuie.Adica in momentul cand s-a format o compozitie care nu curge si SE DESPRINDE SINGURA DE PE LINGURA CU CARE MESTECATI, inseamna ca ati pus gris suficient.Si un alt secret (nu-l spuneti nici pe asta ca d-aia e secret), GALUSTELE SE PUN IN SUPA IMEDIAT CUM ATI TERMINAT COMPOZITIA DE PREPARAT, pentru ca daca mai lasati sa stea si un minut, se umfla grisul si ies tari ca niste ghiulele cu care arunca Buflea dupa mine .Care incercati sa vedeti cum ies?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

ce sa va spun...o zi insorita...nu pot ca e noapte la voi...poate o noapte instelata.

sunt pe fuga astazi....am multa treaba, gatit, spalat...
sotul face un zid din bolovani in curtea din spate...e "sfarma piatra"

raportez William-un sfirsit de trimestru cu note maxime pe linie...doar la muzica si sport a luat 3 (4 e maxim). de data asta willoiam m-a pus sa o intreb pe doamna de ce ii tot da 3 la sport cand el e cel mai bun si vrea sa fie sportiv de elita.

la karate a trecut testul si a primit urmatoarea centura...a fost o saptamana f. buna.

astazi , pt rezulatatele bune are timp extra, extra pe computer...si tot weekendul fara nici un practice(daca pot sa ma abtzin)

mancare fac :
-carnatii(cu care ma laudasem ca ii facem de Craciun si au fost taiati de pe lista)
-ciorba de miel
-saramura de peste.

maine friptura de miel...cu asparagus sautee (merge?)

dulciuri nimic ca nu am decat 1 ou in casa si ala il pun in ciorba....sau poate fac cornuletze cu otzet (fara ou)si astfel are si Pepper treats, ca a terminat fursecurile.

buflea, la galusti 1 ou+7-8 linguri gris + 1 vf cutzit praf de copt.
pui 7 linguri de gris si vezi/testezi cum e aluatul...pui o jumatate de lingura in ciorba...daca se tzine si nu se risipeste...ai noroc...si le lasi asa. daca nu, mai pui inca o lingura.

kari, asta ma consoleaza si pe mine...bine ca se uita dupa fete...

vivi, chiar asta ai vrut sa spui, furnici in copac? ce mancare e aia? furnici, furnici...?

si noi cand ne-am mutat aici, vreo 6 luni nu am avut tv. a fost super! seara, stateam la taclale pe balcon si priveam asfintzitul,...citeam mai mult, ne jucam mai mult,mergeam la plimbari.


va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

kari, sunt foarte bine, multumesc . cu rabdarea fata de anumite categorii stau mai prost zilele astea si refuz sa ma tratez :)

de tv: sunt 8 ani de cand ne-am lasat de el :))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ei,nici chiar asa....

Eu sunt fan tehnica,desi mai am de invatat,cu anumite notiuni nu-s familiarizata...astept sa vina caldura,macar sa fie afara 10-11 grade...sa umblam toata ziua prin parc si la joaca.....

Pana atunci.....facem si noi ce putem..
Aquai,parca tu mi-ai spus ca un ipad au avut si juniorii tai?
Io nu iau ipad,va sfarsi ca multe altele,trantit,o sa-i iau o tableta mai ieftina..cam 700-800 ron,daca o strica macar sa nu-mi para rau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

io n-am facut nimik astazi, ma rog aproape nimik si sunt obosita. ba chiar am si dormit de amiaza. spondiloza asta ma omoara cu zilele, daca m-ar omora direct ar fi bine, da ma toaca incet....

ma duc sa vad un film. A Time for Drunken Horses.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Auziti, gulasul ala nu se face tot ci galuste din astea ? Ca atat ne-am batut cu ele si le-am batut pe ele, ba cu galbenus, ba fara ...ca acum ma ganesc sa mai incerc si eu o data, dar supa nu mai vreau sa fac ...

Aqai, soro, acum am vazut ...unde te-ai cotonogit de ai ramas cu vanatai si avertisment ?

PS ...Eu nu as putea sa stau fara TV ...mi s-ar parea ca sunt rupta de lume caci alta sursa de informare nu am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

eu nu am facut galusti niciodata in viata mea. E naspa?

Daca tot va laudati cu bucatareala, azi am facut dintr-un pui ( mai mult gaina decat pui, de ala crescut de tata cu boabe in curte) tocanita de cartofi (cu carne pe care o mananc eu, ca nici un alt individ din casa nu mananca carne fiarta) , ostropel si ciorba (din zeama in care a fiert carnea, in care am trantit multe legume si bors de putina). Am scos pipetul fiert din oala (ca din nou ajungeam sa il mananc singura) si cred ca il bag maine intr-o salata beof.

gustare de seara: popcorn facut din graunte, in ceaun


Lali cu scrisul e numai meritul lor (si poate genele de la tac'su care e mai artist asa, eu sunt anti-talent si la desen si la muzica)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Noi nu mncam supa cu galuste..borsu` e la putere....
Laura,ma sperii cu mancarea ta.....cand ai avut timp fratele meu?

Bufleo..vin si eu cu tine...am patru televizoare....si trei(acu` doua, ca a crapat lap-ul, calculatoare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Madalina, pai am 'operat' la 3 oale deodata si a durat mai putin de 2 ore, cu tot cu fiert carnea (timp in care am facut altele)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mama doamne.....da` ai racheta la spate?Io-s mai molcoma...nu ma omor cu gatitul si cu bucataria....

Mergi la inceput