Primavara pe ghetar (jurnalele pinguinilor veseli)

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Galuste cu prune, la Auchan, la vitrinele alea cu congelate, acolo unde te autoservesti.
Le-am fiert, asa congelate, pana s-au ridicat de la fundul apei; le-am tavalit prin pesmet prajit, amestecat apoi cu zahar (dupa ce l-am luat de pe foc).
Surprinzator de bune.
Kari, sora Torei a disperat cu colesterolul asta crescut brusc, la valori inimaginabile. Pana la urma s-a dovedit a fi reactie a unui alt medicament; a renuntat la el si totul a revenit la normal. Intre timp, efectiv doar a pascut. Din cate am inteles, desi trebuie sa tii cont de alimentatie, nu asta modifica in sus/in jos dramatic un colesterol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Merci de reteta Rufus. Sunt romanesti, ma gandesc, sper sa gasesc si prin alte magazine ca Auchan nu e prin raza mea de actiune.

Viviana, pe a ta o facem pachet ! La Londra cu ea, cel putin in seara asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Ah ! La noi nu se gasesc ...astia nu au auzit aici de asemenea delicatetze ...

Michelle, cum si unde se gaseste amidonul alimentar aici ... eu nu am folosit niciodata, dar imi place reteta aia a ta de crema de vanilie.

Iar este vreun meci ?

Baiii, eu m-am enervat masiv astazi cu astia de la asigurarea medicala ...am trimis eu o cerere de reimbursement acum 1 luna, si pe email si pe fax si nu imi apare aici online. Incerc sa dau telefon si daca nu am stat 20 min sa vorbesc cu robotii - Dumnezeuleeeeeee, ca sa-i spun ce vreau, ca nu intelege, ca ce numar de card am, ca ce data de nastere ...valeu, valeu ...


corn starch...dar cand nu ai din asta, poti sa pui faina (dar treb sa pui cu 1-2 LINGURI mai mult decat corn starch-ul din retzeta).

eu fac retzeta asta si cand vreau crema de ciocolata(budinca) si adaug 1 LINGURA de cacao (simpla).

alor mei le place pie cu crema din asta...e cea mai simpla retzetade facut "ceva dulce".
dupa ce am facut crema,o pun in coaja de pie(cumparata), presar si putina nuca deasupra...si o dau la rece. dupa ce s-a racit, pun frisca...iese un desert excelent...si repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea, posteaza si adresa de email unde sa trimitm pozele din tineretze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Merci de reteta Rufus. Sunt romanesti, ma gandesc, sper sa gasesc si prin alte magazine ca Auchan nu e prin raza mea de actiune.


Acum sunt si la Lidl (dar nu stiu daca e oferta permanenta sau ceva de moment)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Alizee* sa-ti fie de bine ! E ca la o frizura noua, nu ?


Chiar asa.




Alizee*

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Mie mi-ar fi teama sa iau un medicament despre care am auzit ca ii face cuiva bine, inainte de a-mi intreba medicul.




Alizee*

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Rufus, dar daca tavalesti galustele prin zahar si pesmet, nu sunt prea dulci ? Nu e suficient sa le dai doar prin pesmet ? Eu nu ma prea impac cu zaharul crud, adica nedizolvat.




Alizee*

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nu e medicament. Nu e chimicala. Sunt plante. E ca si cum te-as sfatui pe tine sa bei ceai de sunatoare (sa se-ntoarca dupa soare, sa se faca ca o floare) in afectiune biliara.

Normoclesterol contine:
Plante: brusture (100mg), cicoare (100mg), p#259;p#259;die (100mg), ghimbir (50mg), gugul (50mg), mesteac#259;n (50mg), turmeric (50mg), ulei esential de coriandru (5mg).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

N-as indrazni niciodata sa recomand un medicament cuiva mai ales intr-o problema atat de serioasa. Mai mult decat bomboane de gat de raceala, sa spunem, nu ma bag. Dar astea de plante nu prea ti le recomanda doctorul si eu zic ca se pot lua, eventual cu precautie, nu neaparat doza maxima. Eu asa fac si am doctori carora chiar pot sa le cer parerea.

Mergi la inceput