Burtici cu stelute de iulie-august 2013 (41)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Dariana, felicitari!!!

Happy_Ama 20+ si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Buna dimineata! Se pare ca am inceput cu bine primavara, ma refer la soarele de afara. Eu va doresc mult soare si in sufletele si casele voastre si muuuulta iubire!


Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 21+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Cris felicitari pentru Miruna! Mai era cineva cu Miruna, sau tot tu erai? Am retinut numele asta ca imi place foarte mult. Iar de cioco ce sa zic... mi-am luat acum una neagra cu mai mult de 75%cacao, din asta nici nu poti manca multa si nici nu ingrasa chiar atat, daca te iai dupa indicile glicemic si nu dupa calorii.

Fetelor va multumesc inca o data pentru urari si cuvinte frumoase!

Laura, Dariana, felicitari pentru baietel!

Dariana si eu am o cunostinta cu 3 copii cu cezariana. Nu m-am mai intalnit demult cu ea, dar o vazusem la scurt timp dupa nastere si era foarte bine!. Tu nu poti naste acum natural? Stiu ca se poate si asa, daca nu sunt alte interdictii. Parca Paula vrea sa nasca natural dupa cezariana...

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 21+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Rodica, daca asta te face sa te simti mai bine sa stii ca nu esti singura.
Sotul aseara a cotrobait prin sertare printre martisoarele de anul trecut (a uitat sa cumpere martisor pentru femeile de servici de la Rares la gradi, ca pentru educatoare luasem eu ceva mai deosebit din flori naturale uscate) asa ca, cu aceasta mare ocazie a gasit unul si pentru mine si mi l-a oferit. Nici nu stiu daca sa plang sau sa rad.

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 21+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia_timpau spune:

un dr bun poate face multe cezariene..

bunica mea acum 50 de ani a facut 3 cezariene. acum are 80 de ani si nu a avut niciodata pb cu operatiile. asa ca se poate..

17+ , mami de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Oxana


viitoare mamica de hocheist 17+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Da Rodica si cu toate asta nu-mi schimb sotul nici pentru cel mai extra romantic barbat din lume. Pentru mine e barbatul perfect!
Cand au iesit dimineata din casa le-am strigat din urma sa-i cumpere o zambila lui Rares sa mi-o ofere, ca sa-l educam macar pe copil daca pe el nu l-a educat ma`sa!

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 21+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Eu de aia-l iubesc pe al meu, ca e mai altfel
Cat despre educatul copilului.....ce sa zic, socrela l-a invatat pe al meu, dar degeaba, la final cand sunt mari, fac tot cum vor


viitoare mamica de hocheist 17+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Imi amintesc de o faza care tare m-a impresionat. Acu cativa ani o colega de la fostul meu job si-a sunat tatal si ia zis sa nu cumva sa uite sa-i ia flori pentru maica`sa. Ce bine e sa ai fete, ca barbatii tot barbati raman.

Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 21+ Letitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Fetelor cu dureri de gat, cum va simtiti astazi? Am gasit ceva pe net despre laringita, poate va ajuta...
Remedii naturiste
Inhalatii cu ceai de musetel sau de tei. Musetelul este un ceai antiinflamator, antiseptic, emoilent si cicatrizant. Teiul este bun in afectiuni ale aparatului respirator: bronsita, astm bronsic, tuse cronica, guturai, raceli, gripa, faringite si reducerea inflamatiilor gatului.
Trateaza si afectiuni precum: amigdalite, laringite, stomatite si rinite. La copii se administreaza in cantitati foarte mici.
Comprese calde si umede in jurul gatului
Mierea, balsam pentru gat
Mierea este un bun expectorant, dilueaza secretiile bronhice si combate tusea. La copiii sub un an, mierea nu este recomandata, deoarece poate determina la sugari gastroenterite grave (botulism). Si in cazul copiilor mai mari, trebuie sa aveti grija, sa nu fie alergici.
Lamaia este o sursa importanta de vitamina C. De asemenea, are si rol diuretic, antiseptic si antiinflamator.
Ghimbirul: Se curata coaja de pe o radacina mica de ghimbir, se feliaza radacina in rondele subtiri, se pun intr-o oala mica cu apa si se fierb pentru a obtine un ceai ( pana lichidul are o culoare galbuie sau cafenie). Se adauga 3 linguri de miere.
Cimbrisorul are actiune antibacteriana. Este bun si pentru colici si enterocolite. Ceaiul de cimbrisor are efect tonic si stimulent, bun pentru combatere anemiilor.
Busuiocul amelioreaza simptomele racelii, gripei, bronsitei si decongestioneaza caile respiratorii.
Gargara cu amestec de miere si lamaie.
Se feliaza trei cepe mari si se pun la fiert impreuna cu patru sau cinci cesti de apa; se fierbe pana cand devine ca un sirop. Apoi se pun 5-6 linguri de sirop intr-un pahar de apa calda, impreuna cu o lingura de miere si un strop de lamaie.
Se face o gargara de sare de mare si apa calduta de mai multe ori pe zi.
Suc de ridiche neagra. Se spala o ridiche neagra si se taie un capac. Se scobeste partea de jos(cam de marimea unei nuci). In scobitura se pune 1 lingurita cu miere si se lasa 12 ore. Se extrage sucul obtinut si se mai pune o lingurita de miere, dupa care se mai lasa 12 ore. Se dau copilului 3 lingurite de suc pe zi.
Ceaiul din coaja de ulm ajuta la curatarea gatului si la lubrificarea directa a corzilor vocale.


Oxana, mami de Rares (11.03.2009) si 21+ Letitia

Mergi la inceput