Cum sa evitam televizorul si calculatorul?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

off: in trend cu moda?

Mami de Radu Andrei - 16.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:


pai thank you, mi-am atins scopul, ana

de obicei, bata pricepe de bata, sau semeni ce culegi, culegi vant semeni furtuna... o multime de alte vorbe de astea se potrivesc situatiei.

in care, se vede treaba, inteligenta si perspicacitatea mea au fost risipite aiurea mare mirare ar fi fost sa fi fost sesizate, sincer

acu ca mi-am facut putin incalzirea cu matale, poate totusi iti retragi coltisorii din topicul fetii care vrea sa stie cum sa evite televizorul, nu cum sa fie trezita la realitatea imposibilitatii vietii fara tv.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Televizorul ca televizorul, pe mine ma sperie cat de mult timp petrec unii copii jucandu-se jocuri video.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai


in care, se vede treaba, inteligenta si perspicacitatea mea au fost risipite aiurea


_

cine-a fost risipit aiurea? cred ca trebuie sa-ti fac un desen, desi m-as obosi degeaba.

@savvy, cred ca va trebui sa faci compromisuri in privinta timpului petrecut de copil la tv. Sau il faci disparut din casa.


Mami de Radu Andrei - 16.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

sub 2-3 ani, nu are nevoie de tv, de desene animate...nu intelege nimic din ele...e doar pierdere de timp.la virsta asta treb sa se joace nu sa stea intepenit la tv.

iar calculator sub 7 ani, nu cred ca are nevoie...si de atunci doar f. putin...nu mai mult de 30 min/zi

noi avem in casa un singur tv si nu cred ca ii voi pune vreodata tv in camera lui.
caluclatorul are unul personal, dar este pus intr-o camera deschisa unde poate fi supravegheat. jocurile oricum ii sunt limitate.

incercam la 9 ani, cam 30 min calculator si tv pe zi.
in weekend mai sta cate 1-2 ore la calculator si cate un film pt copii.


stiu ca e mai comod pt parinti sa deschida tv sau calculatorul si sa uite de copii pt cateva ore...in loc sa faca activitati cu ei, sa mearga in parc....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

savyy eu nu iti recomand sa deschizi tv cand maninca...
de ce nu-l deschizi doar seara dupa ce copilul se culca?

incearca sa nu-l lasi la computer(calculator) pt cativa ani de acum inainte...
o sa aiba tot timpul cand va creste...crede-ma ca nu-l deprivezi de nimic bun daca faci asta. cu calculator de la 3 ani nu va fi nici mai destept, nici mai sanatos...
daca vedeti ca-l atrage computerul cand tu/voi stati pe el...atunci va trebui sa-l folositi doar cand el doarme.

al meu cand avea vreo 2 ani, cand eram ocupata si nu-l puteam supraveghea, ca faceam treaba, il tzineam intr-un premergator (stabil), sau in carucior, sau intr-un patutz cu jucarii...dar era mereu intr-un loc unde sa-l pot vedea tot timpul.

cand era in premergator sau carucior tzin minte ca-i puneam niste cereale simple...si isi facea de lucru cu ele...sa le prinda sa le bage in gura. mai avea niste jucarii atirnate de el...cu care se juca.

la mine in schimb mergea muzica multe ore pe zi. aveam multe melodii frumoase pt copii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

savyy eu nu iti recomand sa deschizi tv cand maninca...
de ce nu-l deschizi doar seara dupa ce copilul se culca?

al meu cand avea vreo 2 ani, cand eram ocupata si nu-l puteam supraveghea il tzineam intr-un premergator (stabil), sau in carucior, sau intr-un patutz cu jucarii...dar era mereu intr-un loc unde sa-l pot vedea tot timpul.

cand era in premergator sau carucior tzin minte ca-i puneam niste cereale simple...si isi facea de lucru cu ele...sa le prinda sa le bage in gura. mai avea niste jucarii atirnate de el...cu care se juca.

la mine in schimb mergea muzica multe ore pe zi. aveam multe melodii frumoase pt copii.



michelle
"Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours"


Hai, mai cum sa tii un copil de doi ani in premergator, carucior sau patutz cu jucarii?!:)))) Cred ca ai uitat tu de atunci, probabil avea vreo 8-9 luni. Si btw, daca e stabil nu e premergator, ca nu (pre)merge nicaieri;))
Eu sunt undeva intre "curente"; da, e drept ca noi aveam 5 minute de desene/ zi si citeeam toata ziua si ne jucam pe afara...dar si alea 5 minute- ce bucurie!! Cum sa nu te bucuri, copil fiind, de desene animate?!
In ceea ce priveste afirmatia ca un copil de 2-3 ani "nu intelege nimic" din desene, cred ca ii subestimam. A mea, la 1 an si 8 luni, facea pe ea (ma rog, in scutec:)) de ras la "Despicable Me", a fost primul ei desen animat:))
E groaznic sa lasi un copil cu orele in TV ca sa scapi de grija lui; dar un desen "clasic" (gen "Doamna si vagabondul", "101 dalmatieni", "Pisicile aristocrate" etc) pus pe laptop, cate o juma de ora-o ora/ zi, eu cred ca merge, de pe la 2 ani in sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_2010

Nu pot sa cred ce citesc, nu e adevarat.
Cum sa nu lasati copiii sa se uite la desene? Ma refer la copii, nu la bebelusi. Duck e chiar pt copii mici, de-aia se misca incet animatiile acolo. Noi n-am avut de ales cind eram mici, dar sa-i privati pe ei pt ca voi ati ramas ancorate in trecut, e prea de tot. Puteti discerne, ii puteti invata/educa, nu inseamna ca 5 min de noody(ca ex) pe zi o sa le submineze intelectul.
Astea sunt vremurile in care traim, nu le fura sufletele un nevinovat desen animat sau 2-3 degetele pe tableta, sa fim seriosi

Mami de Radu Andrei - 16.03.2011


bebelusii sunt pana cand incep sa mearga...noi nu vb de bebelusi aici.
tu la ce virsta te referi?...e important sa fim specifici...copii sunt de la 1-12 ani.

nu cred ca vorbim aici de 5 min. vorbim de mult mai multe minute...chiar ore pe zi...la virste fragede sub 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

ilinca,
m-am referit la un astfel de premergator(nu stiu cum se spune sau daca sunt in Romania...asa ca nu am avut alt termen)
si l-am folosit pana la 2 ani(stiu sigur) ca atunci m-am intors in Romania.
http://compare.ebay.com/like/230836731851?var=lv<yp=AllFixedPriceItemTypes&var=sbar

eu nu am avut cu cine sa-l las ...asa ca daca nu-l puteam supraveghea trebuia sa il stiu intr-un loc sigur....nu sa mearga in toata casa de unul singur.

ziua aveam un al 2-lea patutz , in camera de zi

http://www.ebay.com/itm/baby-play-pen-/321081248442?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ac1ef0aba

si il tzineam si in carucior la nevoie chiar si in casa.








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

stai asa ca daca tot mi-a fost conferita onoarea macar s-o fac pana la capat:

ana, dupa ce ca dai ca gheorghe cu toporul in subiectul fetii si ne faci inapoiati, mai ai si pretentia ca esti desteapta si restul lumii proasta.

esti agresiva, obraznica si ma indoiesc ca in general ai ce obosi, cu exceptia degetelor la tastatura. dar, desigur, toate acestea iti pot fi trecute cu vederea avand in vedere inteligenta superioara, nu? eventual iti faci si o mica statuie sa ne-o arati? te rugam frumos.

pe mine nu te mai obosi sa ma analizezi, sunt sigura ca intelectul tau nu merita injosirea.

acum mi-ar place sa mi se explice si ce anume din postarile anterioare mi-a atras pe bune avertismentul, ca nu se poate sa considerati ca s-a ofilit prea tare forumul de limbajul sau stilul meu pana in momentul acesta. asta cu exceptia cazului in chiar s-a simtit cineva lezat de postul meu cu televizotul indobitoceste. dar asta e dovedit deja.

pentru cel de acum, va rog. e pe meritate. chiar vi-l semnalez eu.


EDIT: ca am citit motivul avertismentului. nu am cum sa combat afurisitele alea de idei intr-o limba pe care paticipantii la dialog nu o inteleg. pana sa dea bata-n balta, se discuta civilizat


Mergi la inceput