Cum sa evitam televizorul si calculatorul?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Ce de monitoare sparte si taste imprastiate pe podea!
Cred ca de la prea mult televizor si calculator vi se trage.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Aoleu...da unde e "totul cu masura?"
Nimic nu face rau daca e cu masura.

Desenele animate...cate o ora nu strica.
La fel nici calculatorul...tot asa cate o ora pe zi...

Eva are si televior(la ea in camera) si va primi si o tableta.sa invete cifrele,literele,sa imbrace si sa machieze papusi...sau sa se uite la Masha si ursul si micile genii.

Altfel sta calare pe calculatoarele mele.Dar nu are rabdare mai mult de juma de ora.
Si are si telefon cu touchscreen dar in afara de poze...s-a cam plictisit de el.Il foloseste tac`su`.Sau zace aruncat .
Nici nu are cand...e la gradi pana la 16.30...apoi stam o ora afara...(depinde de vreme),apoi cat mananca se uita la un desen animat...apoi ne jucam..papusi,cuburi,puzzle,joaca fotbal in casa sau alergam dupa baloane.coloreaza,deseneaza,picteaza...si danseaza..in fiecare seara cate o ora...vals...ii place enorm...si repeta la engleza...ii place si asta..franceza o exersam in joaca.

Nimic nu face rau daca e cu masura si nu va tanji dupa nimic daca vede cum e fiecare si la ce foloseste.Neinterzicandu-i nimic ,capata experienta si vede cum e,iar interesul i se diminueaza.Mai mult de o saptamana nu are interes pentru nimic.Se plictiseste.Jucariile preferate suntem noi...in fiecare seara ea e educatoarea si noi copiii....ne da note,buline...apoi facem baie si urmeaza povestile...

Nu va ramane stana de piatra cand va vedea televizorul sau calculatorul,sau telefonul.

Asa ca,rpet,daca totul e cu masura nu dauneaza.
Parerea mea.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Asta cu "totul cu masura" e cea mai mare prostie si minciuna pe care ne-o servim singuri!!! Pur si simplu unele lucruri (Wii), in unele case (a mea) ar trebui sa nu existe DELOC. Sunt copii care nu stiu ce e aia masura: o ora, 5 minute sau o zi si-o noapte pentru ei e acelasi lucru.
Si a doua mare minciuna e aia ca daca ii dai de doate atunci nu tanjeste dupa ele si se plictiseste si renunta singur. E foarte adevarat: se plictiseste de telefon, dar vrea tableta. Pe urma ii trece de tableta si vrea laptop, ii trece si de asta mai urcati o treapta, Dumnezeu stie ce mai apare pe piata. Te trezesti ca nu iese din casa cu lunile si doarme cu capul pe tastatura. Dar va fi foarte abil in a folosi toate aceste device-uri!

Cum evitam televizorul si calculatorul concret? Pai, le evitam pur si simplu. Ce e asa complicat? Ori faci program cu masura care ti se pare tie potrivita si poate sa iasa bine, sau se poate lasa cu circ de fiecare data cand se incheie programul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu imi mentin parerea....
Oricum parcul si leaganele sunt distractii favorite din aprilie pna in octombrie.....da` nu vreau sa traiasca ca la "huteriti"...

Plus ca nu are ce sa-i faca rau ...nu doarme cu ele,se joaca din cand in cand...sau zilnic putin si intelege......Pana acum sunt multumita de tot,nu am de ce ma plange,a invatat alfabetul,poate sa-si caute ce doreste singura....isi pune muzica si exerseaza pasii pe care-i invata la sala....eu chiar nu vad de ce atata indarjire.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui ana_2010

Nu pot sa cred ce citesc, nu e adevarat.
Cum sa nu lasati copiii sa se uite la desene? Ma refer la copii, nu la bebelusi. Duck e chiar pt copii mici, de-aia se misca incet animatiile acolo. Noi n-am avut de ales cind eram mici, dar sa-i privati pe ei pt ca voi ati ramas ancorate in trecut, e prea de tot. Puteti discerne, ii puteti invata/educa, nu inseamna ca 5 min de noody(ca ex) pe zi o sa le submineze intelectul.
Astea sunt vremurile in care traim, nu le fura sufletele un nevinovat desen animat sau 2-3 degetele pe tableta, sa fim seriosi

Mami de Radu Andrei - 16.03.2011


bebelusii sunt pana cand incep sa mearga...noi nu vb de bebelusi aici.
tu la ce virsta te referi?...e important sa fim specifici...copii sunt de la 1-12 ani.

nu cred ca vorbim aici de 5 min. vorbim de mult mai multe minute...chiar ore pe zi...la virste fragede sub 3 ani.

michelle
"Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours"


Am specificat pentru ca sa nu existe interpretari. Copii mici=1-3 ani. Si da, eu ma refeream la 5-10 min pe zi, dar altii exagereaza cu "statul non-stop pe canapea". Eh, ce sa faci, La tati' ni' greu.

@androix, exista 'cu masura". Intr-adevar, copiii nu stiu ce-i aia masura, dar aici intervin parintii. Totul depinde de ei. Copilul meu se uita la desene animate doar cand si cat vreau eu. Cam 2 reprize a 10-15 min pe zi. Ca el si-ar dori sa stea numai cu cohii in ecran, e alta poveste, aici ai dreptate.
In opinia mea, asta nu e o crima, poate pentru altii este.

Mami de Radu Andrei - 16.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Eu cred ca fiecare trebuie sa ne adaptam la prucul din casa. Eu una nu am probleme cu ea cu TV, calc etc. ARe acces la absolut toate electronicele din casa, dar le da oricand pe o activitate facuta impreuna. Chiar si singura se joaca f mult. Nu am avut nicodata cu ea probleme in a o limita.

Ea are 4.8 ani acum. Nici nu pot sa-i spun Hey, te uiti juma de ora din Cenusareasa restul maine. Sa fim seriosi. Deci daca se uita la un desen, se uita pana la capat si mi se pare normal. Nu s euita deloc la tv, isi pune un DVD cand are chef. Oricum, celelalte activitati primeaza celor cu "mashina".

Azi e sambata, e o zi mohorata. S-a uitat un pic la strumfi de dimineata, apoi a fost f ocupata sa-mi prepare mie niste medicamente magice pt tuse, sa caute in dulapt fetele de masa de pasti :), si alte asemenea activitati. Acum e prin parc cu taica-su. Noi nu am intervenit deloc in activitatile ei, sa-i spunem ce sa faca. Na, nu suntem parinti denaturati, doar ca eu sunt la pat de o saptamana, iar sotul se ocupa de casa, de mine etc pana la lpecarea in parc. Doream sa spun numai ca, fara nici o interventie din partea noastra nu s-a abuzat de desene, cred ca s-a uitat juma de ora - 45min.


Vicky, Printzesone and BB (31+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

problema sta in faptul ca daca la 2-3 ani sta 1 ora pe computer...cu timpul va progresa...la 7 ani nu-i mai dezlipesti de el.
jocurile pe computer sunt adictive.
daca la 3 ani ,are totul(tv in camera, calculator, telefon...etc...etc..)...ce-i mai poti oferi nou la 7 ani?
chiar sunt neccesare, chiar ar avea o copilarie nefericita fara ele?

al meu a invatat alfabetul si sa scrie si sa adune fara computer...deci se poate.
plus ca si pt mine a fost o reusita,o satisfactie personala, ca toate astea eu l-am invatat nu computerul...am amintiri placute.

e doar o parere personala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Aqai si restul fetelor
Multumesc mult pentru idei! Si noi avem carti, cuburi, tot felul de chestii cantatoare etc.
Nu m-am gandit sa construiesc eu casute din hartie, credeam ca e prea devreme, dar uite o idee buna! O sa ma apuc de construit si de modelat. Copilul e foarte "harnic", ma imita in toate, imi scoate toate oalele cand stam in bucatarie, ii dau servetele ca sa "stearga" si el praful cand il sterg eu (de fapt, nu prea il sterg cu el de fata, sa nu i-l suflu in nas), are propria maturica (de plastic) cu care face curat, dar o si baga pe sub dulapuri sa-si scoata piesele de lego de p-acolo.
Creioanele... ce sa mai zic... peretii nostri sunt in toate culorile, apropo, la problema asta ce rezolvare aveti?
Cred si eu ca singurl mod de e evita tv si calc sunt sa nu le ai in casa. Orice s-ar zice, nu pot sa merg pe ideea "lasa copilul sa faca ce vrea el, daca vrea sa se uite la desene, sa se uite, daca vrea sa butoneze la calc, sa butoneze". Nu ne-am nascut cu tv si calc in brate si chiar cred (sincer!) ca poti trai fara ele sau mai bine zis ca te poti educa si forma si fara ele.
Si chiar nu pricep ideea cu "il las doar 15/30/45 de minute pe zi" sau "nu pot sa-i opresc filmul daca si l-a pus el singur"! Ba da, se poate.
Ca sa impac pe toata lumea.... never say never... eu sunt mai "dura" acum, da' noi nu avem inca 3-4-5 ani, deci vom mai vedea. Deocamdata sunt pe ideea "mai bine fara".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Televizorul nostru permite si ascultarea posturilor radio. Asa ca in fiecare dimineata ascultam Itsy Bitsy si dansam pe melodiile de acolo.
I-am cumparat la un pret minim o tableta de plastic pe baza de pilitura de fier pe care se poate desena si sterge foarte usor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruta1 spune:

eu abia astept sa vina vremea frumoasa sa iesim mai mult timp afara, in parc, pentru ca in ultimul timp copii mei chiar s-au uitat foarte mult timp la televizor, la desene animate..

Mergi la inceput