Cum sa evitam televizorul si calculatorul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui dianama



Nici noi nu suntem cu tv,nu ne place....am unul si mare in sufragerie.....atat
Ne-am gandit si noi sa nu-l deschidem deloc dar tacsu s-a gandit ca il va decoperi mai tarziu si va fii mai rau.....
Acum merge in surdina,dar nu-l baga in seama.........deocamdata.
Nu-l inchid ca ne e teama ca il va descoperi ma tarziu pe la colegi,pe la amici ,rude,si poate ar fii mai rau.....nu stiu...


Nu inchizi tv-ul toata ziua si il lasi sa mearga in surdina doar ca sa se obisnuiasca copilul cu el??

Nu vreau sa extrapolez, dar daca s-ar face la fel cu alte atractii ( tigari, droguri, alcool, sex) unde s-ar ajunge!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

N u mege toata ziua Julia ca nah,suntem la gradi cu activitati frumoase si educative iar mami si tati la munca....seara merge aparatul in surdina vreo 1-2 .ore...
Sex, droguri.....,tv....ce are tanda cu manda...nu prea,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui dianama


Sex, droguri.....,tv....ce are tanda cu manda...nu prea,


Si ele vor fi descoperite mai tarziu pe la prieteni, amici, colegi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Vom interveni atunci Julia,acum se vorbea de tv...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

pai televizorul ALORLALTI e in casa alorlalti. cat de des ajunge el acolo sa-l descopere si sa-l pierzi iremediabil, sa se mute in vecini?

ai mei au tv doar la bunicii lor. au si un tv mic cu video in camera lor, dar au epuizat toate fimele de pe caseta si nu ii mai intereseaza. tot acolo au si wii.

da ce-i acolo e acolo, ce-i la noi acasa e acasa si e regula casei. cand sunt in deplasare isi fac de cap cu dulciuri ca le face bunica de 10 feluri prajituri, cu tv, cu wii, fac toate mofturile: vreau supa de spanac, apare supa, ba m-am razgandit vreau de taitei - iaca fuge mama jumatatii si produce supa de taitei... dar asa tre' sa fie bunicii pe de alta parte :) acasa e un regim mai spartan asa.

revenind, ca am luat-o razna, nu n-au devenit dependenti de tv-ul bunicilor, prietenilor la care merg in vizita or mai stiu eu ce.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

Nu pot sa cred ce citesc, nu e adevarat.
Cum sa nu lasati copiii sa se uite la desene? Ma refer la copii, nu la bebelusi. Duck e chiar pt copii mici, de-aia se misca incet animatiile acolo. Noi n-am avut de ales cind eram mici, dar sa-i privati pe ei pt ca voi ati ramas ancorate in trecut, e prea de tot. Puteti discerne, ii puteti invata/educa, nu inseamna ca 5 min de noody(ca ex) pe zi o sa le submineze intelectul.
Astea sunt vremurile in care traim, nu le fura sufletele un nevinovat desen animat sau 2-3 degetele pe tableta, sa fim seriosi

Mami de Radu Andrei - 16.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

off: nimeni n-are tv, poate doar cate unul mic, de-aia fac, te miri ce mizerabili, audiente mari,
A dracului ipocrizie.

Mami de Radu Andrei - 16.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_2010
Astea sunt vremurile in care traim, nu le fura sufletele un nevinovat desen animat sau 2-3 degetele pe tableta, sa fim seriosi

De suflete nu ma leg, dar sanatatea sigur le-o fura.
Oricum as intoarce-o pe toate partile, corelatia intre cresterea timpului mediu petrecut de copii in fata televizorului, calculatorului sau tabletei si cresterea procentului de supraponderali si obezi in randul copiilor este clara.

Un desen azi, altul maine nu-i bai, dar copiii care pierd ORE pe zi in aceste "activitati" sunt din ce in ce mai numerosi, si ce e mai trist este ca FOARTE MULTI parinti privesc cu indiferenta sau chiar incurajeaza acest mod de "joaca" sau de "socializare".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

ana, ce vehementa :)

hai sa-ti povestesc, pe limba ta asa.

1: exista o gramada de studii si opinii cum ca de fapt expunerea copilului la Tv sub o anumita varsta e nociva (fizic si psihic). dar, te rog, nu le crede. e mai bine pt copil sa fie in trend cu moda decat sanatos si zdavan.

2.televizorul iti mananca timpul. e o diferenta intre filmul/ desenele animate ca parte dintr-un program echilibrat pt copiii suficient de marisori pt asa ceva, si alta e sa-ti zumzaie dracia in cap is ochi toata ziua. dar, din nou, fiecare e responsabil de timpul lui. avem o singura viata, de ce nu ne-am petrece-o conectati la un ecran non-stop?


3. televizorul tampeste. mai pe sleau, asa. ca sa nu ma leg de continutul programelor, pot numai sa spun ca daca stai la tv nu petreci timp cu familia, prietenii, nu citesti o carte, nu te duci la un spectacol, nu mai faci o scoala in plus, nu evoluezi.

de aceea e plina lumea de oameni care se plang ca nu au timp pt nimic, ca-s prinsi in rutina, ca au joburi proaste. fiindca au timp de tv.


4. tevevizorul e scump pt valoarea lui. e plina tara de lume care se jeleste ca nu are bani de una alta pt copii, dar platesc cablu tv. ca sa nu mai spun de sumele exorbitante aruncate pe plasme, home cinema si alte dracii.


toate acestea fiind spuse, bravo tie, esti o mama progresiva si nu ramai ancorata in trecut, recunosti avantajele mersului in turma si a tinerii pasului cu moda tehnologica, ce mai. ne dai clasa, noua, celor fara tv in casa.

care ne pierdem vremea cu chestii demodate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

@aqai, esti foarte inteligenta si perspicace....not.

Totusi, ce legatura are bla bla-ul tau cu ce am spus eu? Voiai sa tii ceva pseudo-lectii, sa arati ca ai mai citit ceva articole "da pa net"?(asta asa, pe limba mea, nu?)
Sa nu raspunzi, e retorica

Mami de Radu Andrei - 16.03.2011

Mergi la inceput