Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 48

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Cora, nu e vorba de hoti, tigani sau romani... vorbeam de oameni in general.
De aceea nu trebuie sa fi de acord cu hotii... Doamne fereste! (Nu continui discutia ca ii bagam pe toti in aceasi cratita ca nu vreau).
Vorbeam doar la dreptul la o sansa. O sansa pe care in tara lor nu o au pt ca altfel nu ar cere azil.
Matusa mea cand a cerut azil in germ era deja dr in Ro. Deci nu era vreo saraca... nu de bani a fost vb atunci. Acum acolo e tot dr... deci statul germ i-a dat o sansa.
Pai atunci cand cineva iti intinde o mana... e frumos sa o intinzi si tu la randul tau altora... (frumos, moral, etc etc) nu sa faci pe lupul moralizator.
Acum insa vremurile s-au schimbat...oameni isi fac singuri sansele, mai ales de cand granitele s-au deschis... dar totusi oamenii aia nu cer azil... de placere...
zic si eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Ela, dar cum crezi tu ca un stat poate acorda sanse tuturor celor care bat la portile lui? De ce crezi ca exista legi clare care spun ca doar persoanele care vin cu-adevarat din zone de conflict pot capata drept de sedere? Sau cele care sunt prigonite, sau cele carora viata le e pusa in pericol de confesiunea religioasa pe care o au sau de orientarea sexuala, samd?

Matusa ta venea atunci dintr-o tara comunista, cunosc multi romani care locuiesc aici fugiti fiind din Romania lui Ceausescu, au fost primiti pe data, pentru ca existau motive intemeiate sa se teama pt viata lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Ela, dar cum crezi tu ca un stat poate acorda sanse tuturor celor care bat la portile lui? De ce crezi ca exista legi clare care spun ca doar persoanele care vin cu-adevarat din zone de conflict pot capata drept de sedere? Sau cele care sunt prigonite, sau cele carora viata le e pusa in pericol de confesiunea religioasa pe care o au sau de orientarea sexuala, samd?

Matusa ta venea atunci dintr-o tara comunista, cunosc multi romani care locuiesc aici fugiti fiind din Romania lui Ceausescu, au fost primiti pe data, pentru ca existau motive intemeiate sa se teama pt viata lor.




Pai nu e asta definitia azilantului... sau astia care vin pe la voi au iesit doar asa la o plimbare si s-au hotarat sa si ramana?
Acestia nu se tem pt viata lor sau pt calitatea vieti lor si a copiilor lor?
Sa le dai o sansa tuturor nu se poate nici daca ai vrea... de asta unlele dosare sunt respinse, dar trebuie sa oferim tuturor dreptul o sansa la o viata mai buna...altfel am uita sa fim oameni! Sfinte sisoe!
Crezi ca mie imi place ca trebuie sa platesc impozite ca tiganii la coltul strazii sa mearga la facultati si sa intre moca fara nici un examen doar asa... ei bine poate ca nu imi pica tocmai bine.
Dar ma gandesc ca si ei sunt oamenii indiferent de mentalitatea pe care parintii mei mi-au implementato referitor la ei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Mai frate... Cora a explicat foarte clar diferenta intre

a solicita o sansa pe baze intemeiate;

si

a incerca sa abuzeze de sistem si sa obtina ceva mai mult decar ar fi normal, moral si legal.

Ce-o fi asa greu de inteles?

Imi amintesc la un moment dat cum americanii s-au luat de maretul stat comunist chinez ca nu respecta drepturile omului. replica a fost: "imediat o sa le respectam si o sa emitem 80 milioane de pasapoarte" - nu mai tin minte cifra dar era vorba de zeci de milioane. Au facut americanii... mucles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

S-a pus vreodata problema ca cei care cer azil pe nedrept nu sunt oameni?

Ela, daca nu crezi ca exista oameni care cer azil pe nedrept, atunci cum crezi ca se justifica numarul foarte mare de dosare respinse (in Olanda, dar banuiesc ca exista situatii similare in toate tarile)?

"Calitatea vietii" reprezinta un concept greu de cuantificat. Unii fug de razboi, altii de saracie. Primii capata drept de sedere, a doua categorie nu, pentru ca sunt considerati "azilanti economici".

Ce inseamna a acorda o sansa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

De fapt ceea ce se considera "normal, legal si moral" in tara A nu e totdeauna egal cu ceea ce este "normal, legal si moral" in tara B.

Dar trebuie sa luam ca referinta tara de destinatie, in speta Olanda, vrei sa te naturalizezi in Olanda, trebuie sa te ajustezi in sensul normalitatii, legalitatii si moralitatii olandeze. Pe cat posibil este de dorit sa nu arunci cu noroi in tara din care ai plecat sau in alte tari din care au venit alti imigranti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Exact, "azilantii economici" nu au drept de "azil" in opinia mea. Ar insemna sa dam drept de azil pentru miliarde de oameni. Cateva milioane de romani s-ar incadra in acest drept, pentru ca in realitate suntem foarte saraci. Daca ai plecat din tara natala din motive economice, fii dragut si amabil si gaseste-ti un job, plateste taxe, integreaza-te cat mai mult prin forte proprii.

Ce s-a intamplat pe vremea comunistilor, ca fugeau oamenii de frica politiei politice a fost un episod din viata poporului roman ce eu personal sper sa nu se repete vreodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:


Nu stiu cum ai reusit sa ne dai cu firma in cap la toate Andries dar respectele mele!
O zi minunata fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Ela, n-am vrut sa dau cu firma-n cap la nimeni scuze daca am suparat pe cineva.

Am scris mesajele acestea pentru ca uite sunt dupa o zi de munca in care mi-au mai murit cativa neuroni la job si de multe ori ma gandesc ca si eu as lasa balta tot, as vinde tot si as pleca undeva unde e mai multa ordine, mai multa liniste si unde as putea trai mai usor (nu neaparat cu mai multi bani). Nu stiu nici eu de ce n-am facut-o. pana si copilul meu de 5 ani m-a intrebat acum cateva saptamani: "Mami, nu ti se pare ca Romania e cam dezordonata?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

In vecii vecilor nu o sa fiu de acord cu modul in care pune problema coracora fara suparare, dar faptul ca au fost sute de cazuri in care birocratia/statul olandez au facut greseli in aceste dosare ma face sa fiu circumspecta la absolut orice caz de genul asta.

Iar faptul ca sunt copii afgani (din parinti afgani) nascuti aici, intregati aici (la scoala, vorbesc olandeza, habar n-au unde este si cu ce se mananca viata in Afganistan) si sunt scosi din salile de clasa ca sa fie trimisi impreuna cu familia lor inapoi in Afganistan, care stim cu totii ce "minunatie" de tara sigura este ma face sa nu pot discuta mai mult pe acest subiect cu persoane care privesc lucrul asta cu maretie de la inaltimea scaunului de computer, unde e cald si bine si copiii lor nu vor fi dati afara cu blandete ce-i drept dar scosi dintre prieteni si pusi in avionul de Kabul (de pe o zi pe alta), doar pentru ca "dosarul" familiei lor "lucrat" vezi Doamne ani intregi de zile, inainte chiar de a se naste nu a fost solutionat pozitiv. E doar vina statului olandez ca isi bate joc de procedurile astea, fiind tras de urechi de nenumarate randuri de Amnesty International si alte organizatii umanitare si de drepturile omului.

Nu voi continua discutia sau sa dau raspunsuri ca nu e jobul meu sa fac oamenii mai empatici pe lumea asta, sau sa le schimb parerea, fiecare cum isi asterne asa doarme, tot ce vreau sa va doresc e sa nu fiti niciodata voi insiva in situatia unor asemenea oameni.

Nu o sa dau linkuri si asa mai departe, cele care traiesc in Olanda cu siguranta stiu despre ce se scrie si mediatizeaza despre situatia asta, vuieste presa olandeza despre cazurile copiilor astora, dar ce stim noi, sunt si ei doar niste azilanti acolo. Oricum eu lucrand direct cu bancile de alimente de aici, stiu foarte bine ca una e sa privesti asa de departe lacrimile unor copii care n-au gresit cu nimic pe lumea asta, decat ca parintii lor s-au nascut intr-o tara gresita si alta e sa ii vezi si sa-i auzi, nici o diferenta intre ei si copiii olandezilor nascuti aici. Dar asta e: Homo hominus lupus.

Mergi la inceput