Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 47

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Pt mine e aiurea...recunosc. Si cand eram in germ tin minte ca matusi-mea a zis la un moment dat ceva de genul.. m-am saturat de turcii astia, s-au imultit ca ciupercile dupa ploaie!
si atunci ca si acum mi s-a parut aiurea. Ca a uitat de fapt ca nici ea nu e blastinasa, ca sa zic asa...

Mami de: baietel & fetita



Ela ,da' n-ai intrebat de ce spune asta,sau ce vrea sa spuna cu asta,nu?Ai tras tu concluzia ...si atit!

Asta e un mod defectuos de a gindi si de a incadra lucrurile si sincer nu ma mira ca se gindeste asa.Situatzia actuala a tzarii...arata felul asta de gindire!

Discutam ,da?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

Este rauvoitoare remarca asta cu asocierea .Nu m-am gandit ca cineva poate interpreta asa. Cel putin cu paidofilia..



pai sa te gandesti de-acum incolo ca atunci cand folosesti enumerarea, aduci la un numitor comun toate categoriile mentionate. chestie de logica limbajului.


Citat:
M-a mirat acceptarea ipocriziei desi a fost inteleasa existenta ei.Am incercat sa explic faptul ca un roman (da, un roman) ce a trait mai mult timp intr-un alt fel de societate poate vedea altfel lucrurile si nu este firesc sa i se inchida gura insinuandu-se lipsa lui de empatie. Cred ca este a treia oara cand explic. Sigur este ultima.


o doza de ipocrizie nu e rea deloc, cand vorbim de destine umane. ok, poate sa ti se falfaie ca oamenii mor prin africa si sa nu vrei sa-i primesti in tara ta pentru ca te costa prea mult, dar nu-i frumos s-o spui public, pentru ca s-ar putea sa apari ca un monstru cu fata umana. ipocritii au macar scuza ca-si dau seama ca pozitia lor nu e tocmai cusher si stau in banca lor, nu se mandresc cu monstrul din ei. de-aia ziceam ca-i apreciez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Bineinteles ca discutam!
Io stiu de ce zicea ea asa... dar la fel probabil ziceau nemti si despre noi la vremea aia
numai ca ea preluase mentalitatea nemtilor... ce ii convenea din povestea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Si eu cred in sufletul meu ca externalizare pozitiva cu tiganii la noi e o prostie si nici nu imi convine deloc... dar asta nu inseamna ca nu au dreptate si trebuie sa le dam o sansa si oamenilor astora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

numai ca ea preluase mentalitatea nemtilor... ce ii convenea din povestea asta

Mami de: baietel & fetita



Daca nu preiei(o parte macar)din mentalitatea tzarii in care traiesti...ramii toata viatza un outsider care are ceva de comentat!

Gata ,ma duc la ale mele!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Spor la treaba!
Si ce spui tu e adevarat...
dar cand a ajuns si a cerut azil la nemti ia placut ca au primito si nu au trimiso inapoi acasa unde infunda puscaria lui raposatul...
Si i-au dat si cazare, si bani, si sa manance... nu au lasato in strada sa mature... dar se uita ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Bineinteles ca discutam!
Io stiu de ce zicea ea asa... dar la fel probabil ziceau nemti si despre noi la vremea aia
numai ca ea preluase mentalitatea nemtilor... ce ii convenea din povestea asta

Mami de: baietel & fetita



POate ca nu are afinitati cu cultura acestor oameni, cu mentalitatile lor. Ceea ce nu are de-a face cu statutul acelora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Nu stiu prin ce intorsatura ciudata a ajuns sa se discute statutul meu in Olanda. Nu are absolut nici o relavanta in discutia de fata.
Mie Olanda nu mi-a dat "sanse", mi le-am creat eu singura, in proportie de 100%. In momentul de fata sunt la fel de indreptatita ca orice olandez sa imi pese de banii pe care ii platesc pe post de impozit statului. Si imi pasa.

Repet ca sa se inteleaga. Exemplul dat de mine cu multe pagini in urma facea referire la persoane care au solicitat azil in Olanda si carora li s-a respins aceasta cerere pe motive intemeiate. Din momentul in care toate procedurile sunt epuizate, acea persoana capata statut de ilegal in aceasta tara si, in opinia mea, Olanda nu trebuie sa mai investeasca in ea, in acea persoana, decat un bilet de avion catre tara de origine.
Cei care capata dreptul de sedere sunt bineveniti, am mai scris asta.

Persoanele de care am amintit cu cateva postari in urma au epuizat toate metodele de re-re-examinare a dosarelor iar raspunsul este acelasi: negativ. Nu exista motiv (altul decat economic) ca aceste persoane sa se afle in Olanda. Asa zice legea, nu eu.
Da, e vorba de vieti omenesti, insa legea trebuie aplicata, altfel nu ajungi nicaieri. De fapt ajungi sa ai oameni fara nici un statut, fara nici un drept, cutreierand strazile tarii si traind din mila publica.

Iar decenta, Portocalia, are de-a face cu onestitatea. Mie imi pasa de acei oameni iar in masura in care povestile lor sunt reale, din partea mea sunt bineveniti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Personal sunt de acord cu mesajul scris de Portocalia pt ca desi mi se pare normal ca olandezi sa se planga, nu imi pare normal cand o faci tu (generic) ca imigrant al acelei tari. Mai ales cand si noi la randul nostru cu nu foarte mult timp in urma am cerut azil in multe din statele lumii asteia.


Ela, eu nu am complexe de "imigrant". Eu am fix aceleasi drepturi si aceleasi obligatii ca si olandezul purtator de saboti din tata in fiu. Cum ar fi sa-mi traiesc toata viata gandindu-ma ca sunt doar "jumatate de cetatean" in aceasta tara prin prisma originii mele? Nici vorba.
De-asta nu-ti inteleg si nici nu-ti impartasesc logica.

Pe acelasi principiu ar trebui sa fiu de acord cu prezenta aici a romanilor care stau ilegal si pagubesc bugetul statului muncind la negru / smulg lantisoarele femeilor pe strada / fura sine de tren / falsifica (,) carduri, etc pentru ca, ce sa vezi, si eu sunt, la randul meu "straina pe aceste meleaguri" si m-am nascut si in aceeasi tara ca si ei...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia
pe mine ma deranjeaza dimensiunea umana, daca vrei. adica tie ti s-a dat o sansa cand ai venit, statul olandez te-a primit si te-a integrat, te-ai vazut cu sacii in caruta si acuma, la randul tau, in loc sa apreciezi ce ai primit si sa dai eventual mai departe, refuzi altora sansa care ti s-a dat tie. cu alte cuvinte, uiti de unde ai plecat.


Portocalia, premisele de la care pleci sunt completamente gresite.

1. Statul olandez m-a primit pentru ca asa spunea legea atunci, sa ma primeasca (apropo, acea lege a ramas neschimbata pana in ziua de azi).
2. Eu apreciez ce-am "primit", cum sa nu, platesc impozite de nu ma vad si, spre deosebire de multi alti cetateni de-aici (olandezi sau venetici), nu beneficiez nici macar de 1 euro subventie pentru nici un fel de cheltuiala.
3. Ce sa dau mai departe? Cine se incadreaza in prevederile aceleiasi legi pe baza careia eu m-am putut stabili in aceasta tara, e binevenit. Repet, e o aplicare a legii, nimic fancy.
4. Refuz altora sansa care mi s-a dat mie? Eu nu am venit ca azilant, deci e absolut irelevant ce scrii tu.
5. Inchei apoteotic cu "uit de unde am plecat", cand, de fapt, prezenta mea in aceasta tara nu are nici macar 0.01% in comun cu prezenta persoanelor de care am tot pomenit in ultimele postari.

E pur si simplu patetic sa reduci la un discurs ad hominem o discutie pe care o puteam purta si intr-un alt mod, unul civilizat.

Mergi la inceput