Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Iata o excelenta analiza, care scrie foarte concret despre paranoia Perfidului Albion:
www.contributors.ro/editorial/30-million-romanian-and-bulgarians-criminals-will-invade-the-uk-on-1-january-2014-how-the-british-press-terrorises-its-country-with-a-fear-the-east/" target="_blank">30 million Romanian and Bulgarians criminals will invade the UK on 1 January 2014: How the British press terrorises its country with a fear the east







De fapt, in afara de a copia citate, a da link, a denigra "englezoii" si a baga pumnul in gura celor care indraznesc sa aiba o opinie diferita, ce gandesti concret? Ce te deranjeaza? In Franta s-au adunat tiganii si trimisi inapoi in Romania, in Spania s-au saturat de capsunari, in Italia s-au dar foc ghetourilor in care locuiau tigani si romani, toti fac spume legate de prezenta atator romani si tigani in tarile lor, numai tu o dai intr-una cat de perfizi sunt "englezoii". De ce? Pentru ca incearca pe orice cale sa stopeze urmatoarele valuri de imigranti? Presa romaneasca nu a denigrat pe nimeni? Sau opinia ta ca romanca stabilita in strainatate este de ajuns?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

populatia Romaniei / 2012 = 21.4 mil
populatia Bulgariei / 2011 = 7.351 mil
total = 28.751 mil.
Deci, Romania si Bulgaria sunt 2tari pline de criminali, de la copii de tzatza pana la cei cu un picior in groapa.

edit. pe site-ul revistei apare si un comentariu legat de aprox 300.000 vize ptr populatia din India. De astia nu se tem?

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Laura, nu inteleg mesajul tau. EU mi-am spus deja opinia, de la primul topic.
Ti-ai pus mainile in sold si ma iei la rost sau ce? Aici este un topic de conversatie si un dialog.
Daca tu numesti denigrare cuvantul 'englezoi' inseamna ca ce scrie presa engleza despre romani este o jignire crasa si magareasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Eu nu va inteleg. In loc sa etichetati pe unul si pe altul ca face eu stiu ce si ca e nu stiu cum, de ce nu va intrebati "De ce?", iar dupa ce v-ati raspuns la prima intrebare sa va mai intrebati odata "De ce?".

Cunoasteti atitudinea copilului de 4-5 ani: de ce, de ce, de ce???
De ce ati uitati sa va comportati asa?
Credeti ca le stiti pe toate?
Credeti ca trebuie sa aveti numai raspunsuri?
DE CE?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Englezii pot sta o idee mai linistiti. In 2014 vor navali peste ei 30 mil - 7 oameni (eu cu brabatul, copiii, socara si parintii mei sigur nu plecam nici macar in vizita).



Ofera o raza de speranta pentru ochisorii lui Andrei!


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
DC: Iata o excelenta analiza, care scrie foarte concret despre paranoia Perfidului Albion:
30 million Romanian and Bulgarians criminals will invade the UK on 1 January 2014: How the British press terrorises its country with a fear the east


Asa, si? schimba asta cu ceva situatia sau parerea Albionului? Nu-i zi sa nu aud la stiri despre bulgarii si romanii care or sa navaleasca in 2014 si masurile care se vor lua sa domoleasca impactul(vorbesc de stirile BBC1). Nu ascunde nimeni nimic. E pe fata, fact! Un alt val de emigratie nu e binevenit in UK, mai ales acum in conditiile de criza si somaj care sint aici.

Ma bucur in schimb ca Germania, Franta si Italia sint bucurosi de oaspeti, ca vad ca nu dai citate naspa din presa lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Desprecopii, nu obisnuiesc sa-mi pun mainile in sold. Letitia a scris exact. Cum naiba se face ca postezi numai despre ceea ce scriu si cred "englezoii" dar nimic din alte tari care au EXACT aceeasi opinie. Cand italienii s-au revoltat impotriva romanilor si tiganilor, cand au inceput sa le dea foc la jeguri si sa-i atace, satui de ei, n-ai mai sarit in sus. Cand francezii i-au adunat si trimis pachet acasa nu ai mai sarit in sus. De ce nu scrii cat de greu este pentru romani sa locuiasca si sa lucreze in Olanda, Belgia, Suedia si chiar Germania? Acolo nu mai sunt discriminati bietii romani cu gandul numai la munca?
E normal ca englezii sa se opuna noilor imigranti. Am mai scris si o scriu din nou, romanii si bulgarii pur si simplu au avut ghinionul sa primeasca ultimii ceea ce primele tari acetate la UE au primit pentru ca atunci au avut loc.
Englezii nu sunt perfecti, au hibele lor si nu, nu sunt multumiti nici de invazia indienilor si pachistanezilor dar se simt moral obligati sa-i accepte dupa ce i-au tinut sub ocupatie atatia ani. Oamenii cinstiti de aici care lucreaza ani de zile, ore in sir ajungand la o pensie cinstita nu sunt de acord cu ceea ce se intampla legat de beneficii sau NHS.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Una din metodele aplicate pentru a stopa imigrarea este si denigrarea celor asteptati pentru ca se incearca influentarea masei. Te deranjeaza opiniile lor dar tu cu mana ta ai postat poze asemanatoare din Japonia sau China si ai avut opinii asemanatoare.
Si DA, mi se pare jignitoare categorisirea ca "englezoi" cand explicatia data de tine a fost ca,in opinia ta, e pluralul de la englez. Pluralul de la olandez e olandoi? Dar DC nu combate persoane, combate idei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Tiganii nu vor mai navali in Anglia, nici romanii la munca cinstita, insa in continuare va ramane deschisa pt fetele de pe matrimoniale/chat care-si cauta jumatatea in speranta unei mai mari experiente si deschideri culturale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Tiganii nu vor mai navali in Anglia, nici romanii la munca cinstita, insa in continuare va ramane deschisa pt fetele de pe matrimoniale/chat care-si cauta jumatatea in speranta unei mai mari experiente si deschideri culturale.



Daca te referi la mine,eu nu mi-am cunoscut sotul nici pe matrimonial/chat si nici prin alta modalitate internauta si,desi e englez, iubeste Romania, are prieteni romani, apreciaza mancarea romaneasca. La intalnirile cu Romani, aici in Anglia, s-a purtat exact asa cum ma port si eu cu englezii, normal. Vorbeste frumos de Romania si ghici cu cine a tinut aseara cand a jucat Chelsea cu Steaua?
Si nu, nu s-a indragostit de Romania subit dupa ce m-a cunoscut pe mine pentru ca deja isi facuse n vacante acolo.

Mergi la inceput