Perfidul Albion - sau despre ipocrizie

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Laura: romanii si bulgarii pur si simplu au avut ghinionul sa primeasca ultimii ceea ce primele tari acetate la UE au primit pentru ca atunci au avut loc.


Asa e, nu are nimeni nimic personal cu romanii sau bulgarii, e vorba de noii emigranti in general si in special de low skilled immigrants. E tara lor si au dreptul sa faca tot ce e omeneste posibil sa-si protejeze proprii cetateni, in situatia de criza in care ne aflam. Cui nu-i convine, tough.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Topicul asta se cheama Perfidul Albion.
Albion este cel mai vechi nume dat Marii Britanii.

Cand o sa se cheme perfida Italie, Spanie, Franta, Germanie, Finlanda, Suedie, Olanda probabil ca discutia o sa treaca si granitele lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Topicul asta se cheama Perfidul Albion.
Albion este cel mai vechi nume dat Marii Britanii.

Cand o sa se cheme perfida Italie, Spanie, Franta, Germanie, Finlanda, Suedie, Olanda probabil ca discutia o sa treaca si granitele lor.


Siguuuurrrrr. Cum era faza cu marmota?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Ellej nu este chiar asa cum zici tu. Ai putea sa explici la ce avantaje si responsabilitati te referi ? Cunosti atat de bine Elvetia incat sa te pronunti ? Din afara se poate vedea asa, dar pt. cei care traiesc aici nu este. Ce i-a impiedicat oare pe altii sa fie neutri sau sa introduca secretul bancar ? Elvetia nu are nici un beneficiu venit din partea UE, ci mai si cotizeaza cu bani la UE, asta de multi ani, chiar daca nu este membru. Si a semnat tratate bilaterale cu toate tarile membre ale UE. Dar nu vrea sa intre in UE. Eu nu vad lucrul asta ca pe o problema. Iar secretul bancar nu are de-a face cu faptul ca Elvetia e sau nu e in UE; secretul bancar exista de x ani, nu de cand s-a infiintat UE.

Este adevarat ca partea cu neutralitatea si bancile (deci capitalul) au ajutat Elvetia sa ajunga la nivelul la care este acum (ca o paranteza si Germania a fost ft afectata de razboaie, dar s-a ridicat si nu este departe de Elvetia). Dar nu numai lucrurile astea au adus Elvetia aici. Elvetienii au inceput si ei de jos (pe vremuri erau ft ft saraci). Haideti sa va povestesc cum s-a infiintat una dintre cele 2 mari banci elvetiane (anii 1850). O minte inteligenta s-a gandit cum sa faca rost de bani pt a se construi calea ferata care lega Elvetia (Zurich) de sud (Italia) si asta fara a apela la stat, ci la persoane private. Si asa i-a venit ideea cu infiintarea unei societati, care sa emita actiuni. Proiectul a avut un succes enorm (in loc de 3 mil.de franci s-au strans 210 mil), iar societatea s-a transformat in banca. Si acum ca o paranteza : Elvetia are 5000 km de cale ferata, peste 670 de tunele si 6000 de poduri (mai mult ca orice tara europeana raportat la marimea tarii). Acum se construieste cel mai lung tunel alpin (57 de km in interiorul muntelui). Deci presupun ca exista si oameni inteligenti in tara asta, ca Elvetia nu a profitat numai de banii depusi aici in banci. Ca poti sa ai bani, dar daca nu te duce mintea, nu ai ce face cu ei.

Iar chestia asta cu banii (mafiotilor) depusi aici nu e chiar asa (eu lucrez in sistemul bancar, asa ca am inceput sa-l cunosc destul de bine, iar bani de la mafioti sau din anumite tari nu se accepta). Nu este problema Elvetiei daca omul care depune bani in banca aici nu isi plateste impozitul in tara de origine sau nu ii declara acolo. Si oricum e ft complicat tot procesul (bancile elvetiene opereaza mai peste tot in lumea asta), nu are rost intru in amanunte. Eu imi declar toate veniturile impozitabile (de la banca primesc mereu o scrisoare in care se mentioneaza cati bani am in cont, special pt declaratia de venituri).

La elvetieni conteaza calitatea, ei se axeseaza pe lucrul asta (vezi ceasurile Swatch, industria farmaceutica, infrastructura, caile ferate, turismul si multe altele). Elvetienii sunt muncitori, civilizati (nu vezi nimic aruncat pe strada, iar daca vezi ridici gunoiul si il arunci la cos - fiica-mea asa a invatat la scoala; cand am venit prima data aici am fost socata de cat de curat este), punctuali (aici mijloacele de transport in comun vin la secunda, daca intarzie putin deja lumea se enerveaza), cu bun simt (nu le place sa deranjeze pe altii, daca au ceva sa-ti reproseze ti-o spun fara a te jigni).

In Elvetia pt orice decizie este consultat poporul (aici totul se face pe baza de referendum). Deci poporul este impotriva aderarii la UE si asa va ramane. Dar sunt sigura, ca multi altii, ca intr-o buna zi UE va disparea.

Ar mai fi multe de spus, dar ma voi opri aici.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Eu cred ca toata tevatura asta e o falsa problema - ca drobul de sare. Cui ii era de plecat in Anglia e deja acolo si cui nu-i e, n-o sa plece nici la 1 ianuarie (eu una sigur raman :)) Mai degraba conservatorii vor sa-si traga spuza pe turta lor si de asta fac atatea valuri.
Si nu-i inteleg nici pe romani de ce se excita atata - pana la urma ce conteaza ce cred englezii, francezii si papuasii de noi? Cainii latra, caravana trece. Sigur, daca tu roman traiesti in tarile respective cred ca te poate afecta, dar pe noi cei din RO si care nu avem intentia sa invadam occidentul :) ar trebui sa ne doara-n cot :):)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Facea bule englezesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Mihaela, am fost si in Elvetia, si in Germania, si in Luxemburg si stiu ca e civilizat (am zis eu ca n-ar fi?) Da-mi voie sa nu cred ca dau bani la UE din simple considerente caritabile; isi iau si elvetienii tainul ca toti ceilalti, fii sigura.

Cat despre neutralitate, sa ne gandim, oare ce ne-a impiedicat pe noi, romanii, sa fim neutri? Nu cumva marile puteri, care au taiat harta-n doua si au omis sa ne intrebe si pe noi daca ne convine sau nu? Elvetia a stiut sa faca echilibristica ca sa-i fie ei bine (sa nu uitam ca prin secolul al 17-lea nu s-a angrenat in niciun razboi dar a furnizat arme tuturor - o atitudine lejer ipocrita si mercantila, nu crezi?). Ma rog, foarte bine pentru ei, si-au vazut mereu interesul, pentru ca fiind o tara mica n-aveau cum sa razbeasca prin forta militara, dar din punctul meu de vedere nu sunt tocmai un model de verticalitate. Dar suntem deja off topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Topicul asta se cheama Perfidul Albion.
Albion este cel mai vechi nume dat Marii Britanii.

Cand o sa se cheme perfida Italie, Spanie, Franta, Germanie, Finlanda, Suedie, Olanda probabil ca discutia o sa treaca si granitele lor.


Siguuuurrrrr. Cum era faza cu marmota?

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11


Au fost multe subiecte pe DC legate de imaginea Romaniei si emigrantii tigani. Fara discriminare. Eu imi aduc aminte subiectele despre Elvetia si Italia.

Acum se discuta despre Anglia pentru ca acolo este in desfasurare o campanie impotriva romanilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Englezii pot sta o idee mai linistiti. In 2014 vor navali peste ei 30 mil - 7 oameni (eu cu brabatul, copiii, socara si parintii mei sigur nu plecam nici macar in vizita).



Ofera o raza de speranta pentru ochisorii lui Andrei!


'Cos what I feel is the only truth for me


Laura, trece-ma si pe mine pe lista. Suntem 5, dar mai stiu si alti oameni pe care nu-i intereseaza navalitul in minunata Anglie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Tiganii nu vor mai navali in Anglia, nici romanii la munca cinstita, insa in continuare va ramane deschisa pt fetele de pe matrimoniale/chat care-si cauta jumatatea in speranta unei mai mari experiente si deschideri culturale.


salut, ai cumva vreun link spre asa ceva? sint curioasa

Mergi la inceput