Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #6#

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Angelique, ma bucur ca vestile sunt mai bune!

Mami de 2, incearca ca jucarie cu o bucata din folie din aceea din trusele de prim ajutor din masini. Toti copii se innebunesc dupa ea! (bineinteles numai cind esti tu linga bebe sa i-o dai!).

Madalina, Doamne ce frumusete de fetita ai tu acolo!

Dannah, si noi patim la fel cu fratiorul (doi ani jumatate). A inceput sa vrea acelesi cintece si jocuri pe care le facem cu Lili, vrea sa se culcuseasca in bratele noastre ca un bebe si vine linga mine cind o alaptez pe Lili sa se culcuseasca. A vrut si sa fie si el alaptat, am reusit insa rapid sa ii schimb gindul . El e in faza cu "nu", orice i-ai zice si si eu sunt cu nervii intinsi rau de tot (cica ar fi si hormonii de vina, asa am fost si la nasterea lui Florian), asa ca si eu mai scap sa tip la el, uooooffffff . Face exact, da exact ce incercam sa ii explicam sa nu faca, de ex alearga de linga noi drept in strada, arunca cu lego pe linga Lili si alte fapte de Boroboata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Pt cei cu tuse: taiati o ceapa in bucatele si puneti-o pe o farfurie in dormitor. La noi a ajutat. M-a invatat cineva sa toc o ceapa, sa o pun intr-o cana cu apa si sa o las citeva ore, apoi sa beau apa. Am folosit ambele metode cu succes ca sa nu ma imbolnavesc cind mi-a facut Florian ultima raceala ca incepuse deja sa ma doara gitul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

Citat:
citat din mesajul lui dannnah



Marc a facut candida in gurita, il tratez de 2 saptamani ptr ca eu (desteapta de mine) cand am vazut ca i-a disparut am intrerupt tratamentul. De fapt trebuia tinut 1 saptamana, normal ca a recidivat. Iar Nistatinul ala e ingrozitor de amar...


mamica de Mara - 3 ani si jumatate si mandra mamica de Marc

Si noi de 8 zile avem candidoza si suntem pe Nistatin, dar nu prea vad ameliorare. Si s-a intins si la scutec, am citit ca asa se intampla. N-am avut asa ceva la strumfii mari, nu exista ceva naturist pt candida asta? Ea suge bine, iar pe sfarcuri nu mi-a aparut nimic. Continuam tratamentul si astept rezultate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Buna dimineataaaa Am nevoie disperata de cafea, dar degeaba, ca nu pot sa beau din cauza alaptatului.

Mada cefetita superba cu ochi albastri ai tu acolo. Foarte frumos costumasul popular! Si am vazut ca petrecerea a fost la Casa Bunicii; cred ca mancarea era super. Eu am lucrat in cladirea de vis-a-vis (Romcapital) si mergeam cu colegii in pauza de masa sa mancam acolo. Asta era cu vreo 3 ani jumate in urma...ce vremuri.

Almy imi pare rau sa aud ca si voi aveti astfel de probleme. Din pacate nu stiu nici un remediu. si sper sa va treaca fuga-fuguta.

Aschiuta si Andreea noastra a avut o perioada can in luase pe 'nu' in brate, acum vad ca i-a trecut. Am citit ca e normal, dupa aparitia unui bebe, ca cel mare sa treaca prin astfel de perioade, inclusiv sa se comporte ca un bebe.

Angelique bine ca sunteti acasa si i-au iesit analizele bune lui Stefanut!

Noi ieri am fost la vaccinul de 4 luni. Toate bune, 6800 gr si 65 cm, 45 circumferinta capului, a zis dna dr ca asta e cam mare, dar nu s-a ingrijorat prea mult. Pana la 5 luni a zis sa nu-i dau pe langa san decat suc de fructe, ca ii merge foarte bine cu lapticul meu.

Acum fug ca a facut o treaba puturoasa in scutec si nu-i place

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Buna dimineata!

epopeasca la problema voastra cu iesitul la plimbare as avea o sugeste: o placa de atasat la carut. Cam asa arata: http://www.amazon.de/Lascal-2730-BuggyBoard-schwarz-black/dp/B002ZSP72G/ref=pd_sim_sbs_by_2
E scumputa dar poate gasesti o varianta mai ieftina sau la mana a 2a. Eu ca sa scap de copil plangator ca a obosit si vrea in brate as lua-o...

danach eu una cu genul asta de educatie prin recompense nu sunt de acord. Si nici profele mele nu sunt. Dupa parerea mea copilul nu e un caine caruia sa-i dai recompensa doar pentru ca face ceva.
Daca te enervezi tipi sau o lovesti cred ca vei inrautati situatia. Cred ca cel mai bine e sa incerci sa-ti tii calmul ( cel putin aparent) si sa incerci sa-i dai si ei atentie, in sensul sa-ti gasesti timp sa faci doar cu ea ceva. Pe mine cand V ma enerveaza prea tare si simt ca sunt pe punctul de a incepe sa tip il trimit la el in camera. Privirea mea in flacari il face sa inteleaga ca nu-i de gluma .
Ce m-a ajutat pe mine sa-l fac sa inteleaga ca trebuie sa ma ocup de cea mica mai mult a fost ca i-am aratat poze si filmulete cu el de cand era bebe si i-am zis ca uite si tu ai fost asa mic si mama a facut acelasi lucru cu tine si ca acum ma ocup de ea si tu trebuie sa ai putina rabdare si sa stii ca mami te iubeste mult. N-ai idee de cate ori i-am zis ca il iubesc (cand imi venea sa-l bat) si ca e baiat cuminte si ascultator si sunt mandra de el...chiar daca chiar cuminte nu era...
La inceput mai facea boacane si sotul il certa si el se ducea izbucnind in plans la el in camera si plangea in pat in hohote. Sotulica il lasa asa vreo zece minute apoi se ducea sa-l impace, vorbea cu el, ii explica ca nu e bine ce face si ca mami are nevoie de liniste ca nu se simte bine ( dupa nastere am pierdut mult sange si aveam si tensiunea mica asa ca stateam mai mult in pat). Cu timpul a renuntat la scenele astea.

Vladut se comporta acum neasteptat de bine, s-a adaptat complet la situatia noua si isi iubeste sora si e intelegator, vrea sa ma ajute sa-i schimb pampersu, ii uda servetelul ca sa o sterg si nu mai face prostii doar pentru a atrage atentia.
Aschiuta sa stii ca si eu am observat ca seara cand o alaptez pe Nadia vine si el langa mine si-si face culcus. Cu o mana o tine pe ea, cu alta il mangai pe el pe cap si el imi povesteste ce a mai facut la gradi.

mada ai o fetita superba! Foarte frumos costumul traditional.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Angiuta si noi am rasfoit albumele si le-am pus filme de cand erau ei bebe, a ajutat mult si la noi.

In afara de asta eu le aduc mereu aminte cat de grozav e sa fii mare si cate poti face, lucruri pe care Sofia nu le poate face inca.

Si de cate ori vine vreunul sa vb cu ea si ea e cu gura pana la urechi, le spun ca uite ce fericita e surioara ta si cat de mult ii place de tine. Parca le vine mai usor sa o iubeasca si sa o accepte daca stiu ca si ea ii iubeste.



Almy, eu stiam ca pentru candida poti folosi si apa cu bicarbonat. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Si despre noi cate putin. Sunt in urma cu toate si ziua nu-mi mai ajunge sa le termin. Corina a inceput sa doarma cat mai putin peste zi si daca adoarme se trezeste la orice zgomot. Refuza sanul incontinuare si laptele e tot mai putin peste zi.

Despre Rotavirus. corinei nu ii fac vaccinul. Bia a avut pe la 3 ani, cu internare si perfuzii 5 zile. Nu vreu sa imi aduc aminte de episodul ala ca iar ma apuca nervii pe soacramea ca mi-a tinut fata cu varsaturi 2 zile fara sa ma anunte.

bcg-ul: inca mai are cojita in locul respectiv. Cade seara la baita si se face la loc peste zi.

Almy incearca spalaturi cu bicarbonat de sodiu dizolvat in apa.

si eu am probleme cu cea mare. se vede in rezultatele de la scoala. ma mobilizez sa ii dau si ei atentia cuvenita si sa o ajut la teme. Deci o sa ignor sfatul invatatoarei de a o lasa singura la teme.

fug ca s-a trezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Angiuta la mine nu Andreea e problema, ci Sofi, ca ei nu-i place in carut, vrea in brate. Mersi de sfat oricum

Noi am inceput deja sa prindem jucarii, asaaa mai stangaci, dar le prindem si directia gura. Sau ne jucam cu zdranganele de-alea de se pun la carucioare. Da cu asa o pasiune in ele....

Plec ca s-a trezit

PS: aveti o reteta buna de cartofi dulci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Popi, noi avem asa placa cum a pus Angiuta link si e tare folositoare pt ca Florian oboseste inca destul de repede. Insa problema mea e ca se da jos de pe placa aia si tusti o ia la goana si eu nu stiu ce sa fac sa las caruciorul sa alerg dupa el sau sa alerg cu caruciorul dupa el? I-a tulit-o sotului dedoua ori pe strada unde merg masinile si la noi merg astia ca nebunii si unde e zona 30 (inclusiv cu derapat si intrat in garduri pe strada noastra in zona 30!!!).

Angiuta, multam de sfaturi! Stiu ca nu trebuie sa tip dar am un singe din ala foarte spumos, si dupa ce am tipat imi trece iar daca ma abtin sunt cu fundul in sus .... .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui angiuta

Buna dimineata!
danach eu una cu genul asta de educatie prin recompense nu sunt de acord. Si nici profele mele nu sunt. Dupa parerea mea copilul nu e un caine caruia sa-i dai recompensa doar pentru ca face ceva.
Daca te enervezi tipi sau o lovesti cred ca vei inrautati situatia. Cred ca cel mai bine e sa incerci sa-ti tii calmul ( cel putin aparent) si sa incerci sa-i dai si ei atentie, in sensul sa-ti gasesti timp sa faci doar cu ea ceva. Pe mine cand V ma enerveaza prea tare si simt ca sunt pe punctul de a incepe sa tip il trimit la el in camera. Privirea mea in flacari il face sa inteleaga ca nu-i de gluma .
Ce m-a ajutat pe mine sa-l fac sa inteleaga ca trebuie sa ma ocup de cea mica mai mult a fost ca i-am aratat poze si filmulete cu el de cand era bebe si i-am zis ca uite si tu ai fost asa mic si mama a facut acelasi lucru cu tine si ca acum ma ocup de ea si tu trebuie sa ai putina rabdare si sa stii ca mami te iubeste mult. N-ai idee de cate ori i-am zis ca il iubesc (cand imi venea sa-l bat) si ca e baiat cuminte si ascultator si sunt mandra de el...chiar daca chiar cuminte nu era...
La inceput mai facea boacane si sotul il certa si el se ducea izbucnind in plans la el in camera si plangea in pat in hohote. Sotulica il lasa asa vreo zece minute apoi se ducea sa-l impace, vorbea cu el, ii explica ca nu e bine ce face si ca mami are nevoie de liniste ca nu se simte bine ( dupa nastere am pierdut mult sange si aveam si tensiunea mica asa ca stateam mai mult in pat). Cu timpul a renuntat la scenele astea.

Vladut se comporta acum neasteptat de bine, s-a adaptat complet la situatia noua si isi iubeste sora si e intelegator, vrea sa ma ajute sa-i schimb pampersu, ii uda servetelul ca sa o sterg si nu mai face prostii doar pentru a atrage atentia.
Aschiuta sa stii ca si eu am observat ca seara cand o alaptez pe Nadia vine si el langa mine si-si face culcus. Cu o mana o tine pe ea, cu alta il mangai pe el pe cap si el imi povesteste ce a mai facut la gradi.


Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si Nadia (16 decembrie 2012)



ce mult imi place cum descrii situatia si imi doresc din suflet sa reusesc sa imi pastrez calmul la fel ca tine cand va veni si no.2.

Mergi la inceput