Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #6#

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Fetelor, de 2 nopti (de cand am iesit din puseu) se culca la 11 (mai devreme cu o ora decat de regula) si se mai trezeste la 6-7 sa pape. Mie mi se pare tare mul sa il las atatea ore fara papica... Ore isi face un program sau e doar o perioada si isi va relua suptul de noapte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello fete cucuiete!
Noi suntem tot cum ne stiti, cu o mica modificare- a trebuit sa reintroducem suplimentarea de seara.
In rest suntem bine, Luci creste, rade, chiuie...
BCG-ul e rosu la noi. Daca nu va avea semn pe al doilea nu i-l mai fac.
Mami, nici la noi nu e in voga intinsul dupa jucarii. Stai calma, n-ai de ce sa-ti faci griji
Probabil ca Ivan munceste la altceva, cum ar fi intorsul de pe o parte pe alta. Nu sta el degeaba
Nici pe Luci nu-l pasioneaza prea tare jucariile clasice. Se uita la ele si cam atat. I-am luat 2 jucarii pt dentitie, aseara rodea la una dintre ele, ii era foame si era suparat ca nu curgea nimic din ea
Vineri implinim 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Mena, inchina-te ca ai scapat de nopti nedormite
Eu cred ca puiul tau si-a format un program, ca un copil cuminte ce e el
Cat de fericita as fi daca ar dormi si Luci asa!
Angelique, sper din tot sufletul ca ati scapat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui onutz83

Mena, inchina-te ca ai scapat de nopti nedormite
Eu cred ca puiul tau si-a format un program, ca un copil cuminte ce e el
Cat de fericita as fi daca ar dormi si Luci asa!

Onutz de Lucian Gabriel (8.11.2012)

Vali

F IMPORTANT - MELANOM




uf, eu sunt insomniaca de cand am nascut, asa ca masa lui din toiul noptii ma prindea de cele mai multe ori treaza. imi e teama ca o sa imi scada lactatia daca nu mai papa noaptea sau nu o sa mai ia la fel de bine in greutate... uf, cred ca trebuie sa ma relaxez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Mena, stiu ca tu stai cu stresul ca puiul e prematur si ai o mare indoiala privind masa pe care o sare. La un moment dat va trebui sarita oricum
Eu sunt pregatita pentru renuntarea la mesele nocturne, dar uite ca Luci nu e


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Onutz si eu sunt la fel de pregatita ca si tine sa renunt la mesele de noapteSebi s-a inteles cu Luci sa ne mai tina in suspans un pic.
Mena bucura-te,ce n-as da...eu sunt franta s-a trezit de vreo 3 ori,a papat si avea chef de ras...l-am leganat pe picioare deci sunt klumea.Acum doarme in carut ca am fost afara,daca ma pun eu in pat face ochii mari imediat.
Am primit pozele de la botez,sunt superbe si au surprins distractia mare de pe ring.Me happy



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Va salut mamici! Intru mereu sa citesc, cu scrisul nu prea apuc cu astia doi mici " teroristi" cum ii alint eu :)

Pya, multam mult, sunt in plina sesiune de bagaje, plec cu casa dupa mine parol! Deja am trimis vreo 30 de kg cu autocarul si ne mai raman doar 2 geamantane pt avion. Am emotii cat carul mai ales ca urasc sa zbor. Asta e, ne- o ajuta Dumnezeu sa ajungem cu bine.

Angelique ma bucur ca aveti rezultate bune, tin pumnii sa scapati de tot. Va cred ca sunteti stresati la fiecare caca, asa as fi si eu...

Mena eu zic ca e ok daca nu mananca peste noapte, dar mai bine intreaba pediatra ta sa stai tu linistita. Pupici delfinasului!

MAdalina ce frumusete aveti voi acolo! Sa creasca mare si sanatoasa.

Nici eu nu aplic metoda cu buline in schimb uneori sta la colt si mai ridicam tonul cand se termina rabdarea :)

Va tuc si va scriu de la brasov :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Onutz, felicitari pentru rezultate. Poate incet-incet reusiti sa renuntati si la suplimentul de seara. Ma bucur ca mesajul meu a impulsionat pe cineva. Pe prietenele mele n-am reusit sa le conving sa alapteze si mor de ciuda ca desi au avut lapte suficient, au ales sa le dea bebeilor lor lapte praf
Dana e simpatic foc morocanosul tau mic in poza din avatar. Frumusel rau, o sa franga cateva inimi
Mena, lasa-l in voia lui daca si-a facut program de somn de noapte si il cantaresti peste o saptamana si vezi daca e ok. Laptele nu ai de ce sa-l pierzi. Suntem multe fete aici pe forum care te invidiem pentru somnicul de noapte :))
Pya si la noi la fel. Ema suge dintr-un singur san si tot asa tasneste si la mine. Vad ca s-a invatat, pentru ca nu se mai ineaca decat rar. Iar kk face la fel de des, desi are aproape 3 luni. A avut o perioada cand facea de 2 ori pe zi, dar acum a revenit la umplut pampersi multi toata ziua :))
Bioana, felicitari Irinei pentru noua achizitie. Si Ema sta tot timpul cu pumnii sau cu degetele in gura. A fost asa simpatica intr-o seara. Era semi-adormita si-i iesise degetul din gura si se chinuia sa si-l bage la loc. N-a nimerit si si l-a bagat in nas, apoi a inceput sa dea din falcute, ca si cand ar fi fost in gura :))
Iulia, multumim de info
Angelique tinem pumnii sa nu mai aveti probleme
Madalina e superba fetita voastra.
Dannnah nici noi n-am facut vaccinul de 2 luni nu pt ca ar fi fost racita, dar pentru ca la 2 luni era si-asa chinuita de colici si amarata mai mereu si n-am vrut s-o stresez si cu vaccinul. O sa-l facem acum, la 3 luni
epopeasca de ce nu poti sa bei cafea? Mie mi-a zis ca e ok o cafea dimineata, dar eu nu suport cafeaua pt ca mi se face rau de la ea. Asa ca am inlocuit-o cu o doza de cola zero in fiecare dimineata pt ca altfel sunt chiauna. Ema nu e mai agitata de la ea.

Va multumesc pentru aprecieri pt creatii. Ma relaxeaza mult sa le fac.

Revin

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Acum despre noi.
Ema e bine, ia in greutate un pic mai putin decat in primele 2 luni, dar e normal. E vesela, foarte activa si in continuare se plictiseste foarte usor si trebuie sa inventez mereu joculete noi. E foarte sociabila, rade la toata lumea, pana acum n-a plans decat in brate la maica-mea, dar asta pentru ca maica-mea tinea mortis s-o stranga in brate si s-o dragaleasca, iar madam nu e asa iubareata si ar fi preferat un joculet, o plimbare cu carutul ceva.
Mananca ziua la 3 ore in continuare, iar noaptea are si pauze de cate 5 ore cateodata (cand e foarte obosita). Daca suntem plecate, mananca mai rar. De alaptat in mall n-am reusit, dar am facut-o in camera de alaptat de la IKEA. Jos palaria pentru ei, cred ca e singurul loc decent din Bucuresti in care poti alapta.
Intrebati de vaccinuri. O sa-i facem doar schema obligatorie si in rest nimic. Vaccinul de 2 luni inca nu l-am facut pentru ca la 2 luni era tare amarata cu colicii si n-am vrut s-o stresez suplimentar. Am vorbit cu pediatra si a zis ca si la 3 luni e ok. De la 4 luni e mai complicat, pentru ca se decaleaza cam mult. La BCG i-a aparut pana la urma cosuletul. Acum e rosie zona si pe cale de vindecare. Daca nu i-ar fi aparut, nici ca i l-as fi repetat.
La baita e distractie maxima. Ar sta doar in picioare in cadita minune. Se supara si se lupta cu noi cand vrem s-o asezam in fund. Iar cand e in picioare, e asa mandra de ea. Sta dreapta ca un bat si se uita de jur imprejur cu nasul pe sus. E foarte pretioasa cateodata. :))
A descoperit si televizorul de cateva saptamani si ar face orice sa se uite. Eu o pun cu spatele, n-o las, dar ar fi in stare sa-si suceasca (,) capul la spate doar sa prinda o imagine, doua. Cand e prea cuminte si nu-l langa ea imi dau seama imediat ca a gasit o metoda sa se uite la tv. Zici ca e in transa, nici pas nu zice.
A inceput sa mai stea si pe burtica. A avut o sesiune de 8 minute, de nu-mi venea sa cred. In rest sta cate 2-3 minute dupa care incepe sa planga. Vreau sa-i cumpar o oglinda sa i-o pun in fata, poate o s-o distreze "bebelusul din tablou" si o sa se supere mai putin.
Gata, am trecut si la pampersi marimea 3 si hainute ori 3-6 luni, ori de la 4 luni in sus. Cele de 3 luni nu-i vin. Mi se pare ca s-a si lungit mult. O sa vedem la controlul de 3 luni.
Din fericire parca s-a mai redus si hernia un pic de cand facem abdomenele alea cu ea. Sper sa scapam fara operatie.

Eu m-am pus la regim de saptamana trecuta si deja se vad rezultatele. Imi numar caloriile cat sa fie suficiente pentru alaptat, dar sa nu fie in surplus pentru mine si deja am 2,5 kg mai putin. Ma simt foarte bine, probabil si pentru ca mananc foarte sanatos de cand cu regimul. Mi-am salvat pe telefon o poza de cand eram slabuta si ma uit la ea de fiecare data cand am chef de cate o budinca, prajitura si-mi trece imediat pofta de mancare

Gata, ca s-a plictisit. Mergem sa ne jucam. Va pup

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Cellena first of all si Ema o sa franga la fel de multe inimi
In alta ordine de idei ce regim tii? Eu am reinceput sa iau stimulente de lactatie si sa pap dulciuri,bad bad me
Si la mall Vitan au camera decenta de alaptat si schimbat.Mare si luminoasa spre deosebire de cea de la Medicover unde nu ai loc cu copilul,daca ar putea sa intre singur sa se schimbe ar fi bine...nu stiu cum au gandit-o.
Sebi s-a invatat sa bage in gura orice,bluzele lui,barbitele,jucariile care are putere sa le tina in mana....chiar acum are o jucarie plusata care o linge bucuros.Am fost afara si a adormit,apoi 3 ore a sforait,jumate din acest timp l-am acompaniat.
Lapte praf papa destul,nu vrea sa suga mai deloc...iau suplimente si ma mulg,macar sa ii dau in biberon.Mai nou si noaptea s-a smecherit si tipa la san,il mai pacalesc cu un cantecel dar nu vrea mereu.Nu am mamelon format,asta e problema ca nu nimereste din prima,il scapa si se enerveaza.
E delicios,sunt moarta dupa el...ce ma fac cand ma intorc la serv?Cum stau eu o zi intreaga fara el?Hmmm...cum?
Nasa mea a stat 2ani acasa si apoi vroia sa se faca educatoare si invatatoare sa nu se desparta de ea,atunci radeam de ea acum o inteleg.
Ina mie imi place sa ma plimb si implicit sa zbor...daca ma trimiti undeva in excursie plec si asa cu hainele pe mineBOn voiage,ce sa zic!
ca maraie


Mergi la inceput