LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (46)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

intru si eu repede sa va salut

am mult de munca..

lalely, vroiam doar sa -ti spun ca primul pas este sa incetati sa-l mai tratati ca fiind "altfel" decat ceilalti..asta e prima si singura greseala..incepeti sa-l tratati si sa-l priviti ca pe un copil normal, vesel, vioi, alintat, iubit..ca toti copii de altfel..si in primul rand voi trebuie sa intelegeti acest lucru, sa va intre bine in cap ca e un copil ca toti ceilalti si ca il iubiti asa cum e, nici nu trebuie sa fie altfel ca e perfect asa cum e

mie imi pare rau ca am cazut in capcana asta si m-am framantat mult, mult prea mult timp incercand sa gasesc explicatii de ce asa si de ce nu altfel..copii ne simt, simt orice gand de-al nostru, in momentul in care se simt iubiti si acceptati asa cum sunt, atitudinea lor e alta, nu mai sunt razvratiti si neintelesi..si au dreptate..
eu am observat asta pe propria piele..

stii cum e, singurul lucru de care au nevoie este dragostea neconditionata








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello!

Noi acum am venit de la locul de joaca, L era franta si desi nu mai vroiam s-o culc la ora asta n-am reusit sa o mai tin treaza macar pana pe la ora 8 seara deci la noapte iar la 1 se culca

Alina ce spui tu? La noi cutitele nu mai stau demult pe masa, nici in sertar, le-am pus intr-un suport din acela de lemn cocotate pe raft

Miki ai perfecta dreptate si eu o luasem pe drumul asta cu lamentarile bine ca mi-am revenit la timp; acum era iar sa ma apuce, ca eu nu pot iesi cu L nicaieri singura, mai ales de cand cu burtica si interdictia de a o mai ridica daca vreau sa n-am probleme pana nasc si ma plangeam zilele trecute la sot ca n-am vazut asa copil neascultator si cu crize, parca am fi cu circul dupa noi non-stop, eu efectiv nu pot iesi din casa cu ea, in carut imi face figuri si nu ma risc sa o ridic, pe jos de mana nu merge decat putin apoi iar face figuri si vrea singura sa mearga numai pe unde crede ea de cuviinta sau in brate si apoi se tavaleste pe jos de raman cu ea in drum, eu n-am curaj sa ma risc si cateodata ma apuca nervii parca sunt in arest la domiciliu si ma intreb de ce altii sint ascultatori si ea nu intelege de vorba buna?!?! Eu n-am curajul sa ies cu ea acum nici pana la colt la farmacie ca ma poate pune in situatia sa nu mai ajung inapoi acasa, ea se tavaleste pe jos si eu stau si ma uit la ea

Catank spune drept: cu ce ai suparat-o pe I?
Eu imi primesc palme peste ochi de la L zilnic, cum o apuca nervii da palmute, nu stiu de unde a invatat; sotului i-a dat odata 2 bucati in cap cu o lumanare din aia pusa in pahar de sticla, el i-a zis ca nu are voie nu stiu ce si in secunda 2 ea a apucat lumanarea de pe raft si i-a ars 2 bucati de credea saracul ca i-a crapat capul
Cum ii merge cu schema de imunizare? Eu ii dau acum Septilin si Isoprinosine si Lantigen B sper sa fie OK ca de luni si L merge la gradi; neaparat sa mai intri sa ne spui impresii

Happy Mom si S21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Gata, am revenit ...

Lavinia,Deea, Roxy cate o pentru fiecare. Suntem bine! Numai ca eu trebuie sa incep un curs si inscrierea si toate cele destinate lui mi-au cam acaparat ultima perioada de timp.

Lalely, imi pare rau ca spun asta, desii ar trebuii sa ma abtin...dar a sunat atat de urat si de dur descrierea ta fata de propriul copil. Cum sa spui ca este cel mai rau dintre toti? Indiferent de comportamentul lui ,pentru tine in special trebuie sa fie cel mai bun. Si Eduard este un copil extraordinar de energic...efectiv nu sta 1 secunda din momentul in care se trezeste si pana se culca. Se plictiseste foarte repede de un joc...cere atentie non-stop. Urla cat il tin plamanii atunci cand nu ii convine ceva, tranteste, buseste,sparge ,saptamana trecuta faceam checul Dorinei si l-am bagat la cuptor la 150 gr ca de obicei...in 10 min simt miros de fum si merg la cuptor sa vad ce se intampla si cand vad ca al meu chec era fffffffffff bronzat la cele 225 gr setate ulterior de Edu dar,l-am certat ca a umblat la butoane pt ca imi este frica sa nu pateasca ceva si atat...si foarte multe alte nazbatii , dar nu as putea sa spun ca este cel mai rau si nici sa gandesc asta despre el pentru ca ar simtii neancrederea mea fata de el. Stii cum se spune: fiecare etapa a vietii are cate o perioada...asta este perioada in care David vrea sa acapareze toata atentia asupra lui, si uite ca obtine ceea ce vrea. Joaca-te mai mult cu el, lasa-l se te ajute cand faci ceva prin casa, gen curatenie,bagat la spalt,etc...si astfel el isi va mai timora comportamentul acesta usor vulcanic. Nu am vrut sa te supar cu aceste randuri ci doar sa punctez faptul ca trebuie sa-ti schimbi parerea despre copilasul tau si sa-i transmiti si lui mai multa incredere in ceea ce face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Lalely eu te inteleg partial...si eu uneori ma gandesc oare este alt copil mai nazdravan decat al meu??? Dar pe de alta parte sunt constienta ca are alte parti pozitive pe care nu le au alti copilasi. Si uite asa se compensea intre ele. Dar si eu ii mai spun ca este rau, obraznic, ca ma supara.....etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

hello!

va citesc zilnic seara dar nu am mereu timp sa va raspund
La serv e mai bine ca sapt trecuta, deja nu mai simt aceeasi oboseala, fac mai multa treaba si ziua e mai repede, in schimb imi e din ce in ce mai dor de copii ...
Privind lucrurile bune, nu mai gatesc deloc in timpul saptamanii ...ca eram satula de gatit, plus ca soacra mi-a calcat toate camasile sotului , si soacra si mama pastreaza curatenia.
Copii sunt la fel ca sapt trecuta, nici unul nu pare sa sufere in vre-un fel. Sper sa fie bine.

Acum fug la dentist..din nou. De sapt viitoare vreau sa incep fizioterapia si sper sa gasesc o portita ca o zi pe sapt sa plec mai devreme sa ajung sa-l iau pe Cristi de la gradi

Va pup dulce pe toate

PS: yasmi, mi-ai facut o pofta maaare cu pandispanul cu visine, cred ca vineri fac reteta lui Roxy de pandispan cu fructe de padure, sper sa o mai am pe undeva salvata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

hello din nou



are idee cineva daca exista undeva vre-o lista cu numele noastre reale corelate cu userele de DC?
STiu ca eu n-am prea avut inspiratie si am userul cu numele adevarat, dar totusi ...
M-a abordat o "tantuca" pe FB, ca ea are niscaiva poze pe fb si ca daca vreau sa le votez...am intrebat daca ne cunoastem....si mi-a spus ca nu, dar ca a vazut ca am cont pe DC..si s-a gandit ca poate o ajut cu votul...wtf?!?!?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

hello din nou



are idee cineva daca exista undeva vre-o lista cu numele noastre reale corelate cu userele de DC?
STiu ca eu n-am prea avut inspiratie si am userul cu numele adevarat, dar totusi ...
M-a abordat o "tantuca" pe FB, ca ea are niscaiva poze pe fb si ca daca vreau sa le votez...am intrebat daca ne cunoastem....si mi-a spus ca nu, dar ca a vazut ca am cont pe DC..si s-a gandit ca poate o ajut cu votul...wtf?!?!?



Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!

dai ignore....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

delia, da asa am facut..vroiam sa o mai iau putin la intrebari, dar mi-am dat seama ca ma enerevez degeaba..

si asa am venit nervoasa d ela dentist...cica am incurcat ora programarii....venisem cu 30 de min mai tarziu. Zic bine dar eu astept mereu..si cate 40 de min , am copii mici si nu-mi permit sa pierd timpul asteptand. Am spus ca plec si sun pentru o alta programare..ca nu stiu acum cand voi mai putea veni. ma convinge ca termina cu cine era pe scaun in 15 min si sa stept...ok, astept..alea 15 min s-au facut alte 40...apoi ia pe altcineva inaintea mea am simtit ca-mi ies flacari pe nas...insemna sa ajung acasa dupa ora 9 ...i-am balacarit "putin" acolo si am plecat...nu stiu daca mai dau ochii cu ei ca mi-a sa nu se razbune pentru scandalul facut
....si apoi mai vad si mesajul de la tanti aia....woooooo..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

si eu acum ar fi trebuit sa fiu in pat...dar sunt prea agitata ca sa adorm....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

mai mada bea o gura de vinut


Mergi la inceput