Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, fetelor!

Am fost la medic si n-am primit vreo solutie minune, dar vestea buna e ca Matei e sanatos, bine crescut, vivace, deci chiar daca se scoala de multe ori noaptea, nu pare sa-l afecteze.

Avem 10 kg, la 4 luni avea 9 kg, deci a pus 1 kg intr-o luna si 20 de zile E bine ca s-a mai domolit si el, ca pana la 4 luni a luat cam 1,25 kg in medie pe luna. Doctorita ne-a zis ca o sa fie o vreme cand o sa si stagnam, sa nu ne facem griji, la el curba de crestere a fost foarte mare la inceput, acum avem greutatea unui copil de 1 an. Avem si 71 cm inaltime.

Legat de ce as putea face, totusi, pt somnul lui, pediatra mi-a zis sa-i dau seara cereale. Si in plus, pe timpul zilei sa ma joc cat mai mult cu el, sa-l mai pacalesc sa nu doarma, atat cat pot. Oricum, eu pana acum reactionam la cel mai mic semn de oboseala, ca-l cunosc, si il leganam pana adormea. Acuma o sa incerc sa-l mai tin un pic de vorba, cu o jucarie ceva, sa mai maresc perioadele de veghe din timpul zilei, poate cu timpul va vrea si el sa recupereze noaptea. Oricum, am incercat azi si cam 15 minute maxim pot sa-l tin trez fara sa o dea in plans, ceea ce o sa evit, ca nu ma apuc acum sa-l chinuiesc, doar ca sa dorm eu mai bine noaptea. Prefer sa ma scol eu de o mie de ori, decat sa trag prea tare de el. Sa vedem, totul trebuie facut incetul cu incetul, iar rezultatele se vad in timp.

Mi-a mai zis ca nu-l exersez destul de mult pe Matei la capitolul fizic Deci doar ce l-a pus in fund si mi-a zis ca se vede ca nu fac deloc exercitii cu el. Mai stiti ca am vorbit mai demult despre asta si va ziceam ca nu-l prea pun la treaba. Ei bine, doctorita mi-a zis ca un bebe doar asa invata, doar asa isi formeaza musculatura, prin exercitiu. Mi-a zis ca tre sa stea in fund, sa-l las sa-si balangane capul (bine, il mai sustin si eu), dar doar asa isi fortifica musculatura si invata sa-si gaseasca un echilibru. Mi-a zis sa-l pun pe burta cam o ora pe zi... eu il puneam 5 min :)) Nu stiu, din cum mi-a vorbit si mi-a exemplificat pe Matei, chiar cred ca are dreptate.

De exemplu, eu ii dadeam piure sa pape in carut, ca acolo sta el perfect sprijinit si comod. Doctorita mi-a zis ca nu-i bine, ca tre sa-l pun intre perne pe canapea, sa isi exerseze singur pozitia de papa. Azi asa am facut si intr-adevar, Matei a inceput sa-si dea capul pe spate cand primeste lingurita. Inainte, ii tot venea capul in fata, si nici n-avea unde sa si-l dea mai pe spate in carut, ca sta la un unghi fix, nu se poate misca decat in fata. Azi, pe canapea, s-a miscat tare bine si e pt prima oara cand a papat tot ce i-am facut. Cam intre 60 -80 ml, maine o sa masor exact, ca-s curioasa. Oricum, a papat si san dupa si i-am dat 3 lingurite de apa.

Pediatra mi-a mai zis ca dupa 6 luni ii pot adauga la piure galbenus de ou si carne din piept de pui. Dar sa introduc un aliment pe saptamana. La fructe tot asa, unul pe sapt, dar cica cu legumele pot sa-i dau si la 2,3 zile, ca riscul de alergii e foarte mic.

Acum, ca mi-a zis sa-i dau ceareale, voi ce imi recomandati, de care dati voi la bebei?

Pediatra mi-a zis ca am facut bine ca am inceput cu legume fierte, daca a varsat sucul de fructe, deci chiar daca am facut de capul meu, a fost ok. Mi-a zis ca pot sa mai incerc cu suc de mere la masa de dimi si sa vedem cum reactioneaza.

Fetelor, deja e vorba de asa multe alimente pt Matei, la san cand va mai papa? Ce repede cresc copiii, deja ma gandesc cu oroare la intarcat, desi stiu ca mai e pana la un an, dar au trecut asa repede primele luni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Totusi, am o victorie la capitolul somn, mai nou se pare ca putem sa adormim si cand eu il legan stand jos. Ii cant si Ciobanas cu 300 de oi si gata, adoarme.

Anca, sa stii ca am observat la Matei si cantatul si datul din cap, cand incerc sa-l mai las in patut, ca poate adoarme singur. Chiar ma intrebam ce face cand da asa din cap, si eu banuiam la fel, ca se leagana singur. Si cand il legan acuma stand jos, mai da nitel din cap, dar nu se enerveaza, reuseste sa adorma. In pat in schimb nu se poate, daca da din cap o face pana se enerveaza si-l iau sa-l legan.

De fapt, el cand se scoala noaptea, fix asa face, da din cap, ca si cum ar vrea sa adorma, dar nu poate si se enerveaza. Pare ca vrea sa doarma, nu sa manance, de multe ori trage de cateva ori din san si adoarme, sanul il calmeaza. Alteori, se trezeste de-a binelea.. atunci e nasol.

Olivia, ce mai face Maya? Sper ca i-a mai trecut nasucul si sunteti bine amadoua

Matei rade cand ii aspir nasul :)), bine, ca ma si stramb la el si ii explic ca incepe operatiunea Mucul, tre sa macelarim mucii din nas Se oftica doar cand ii dau cu spray. Dar de la o vreme nu prea il mai aspir, cam o data la 3 zile e cazul.

Bobuletz, nici eu nu stiam cum arata sita Bine ai revenit, te asteptam sa ne spui ce mai face dragonita Iris!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ohoho, felicitari Matei pt masuratori!

Stela, la cereale nu stiu sa-ti zic din experienta, dar iti atasez ceva salvat cu mai multe variante:
Cereale
1)cereale bio simple, doar cu orez, fara lapte (ca sa poti amesteca tu cu ce lapte vrei), fara alte arome sau fructe:
-de la Organix: http://www.bioteca.ro/mancare-bio-sanatoasa/cereale-nutritive/cereale-bio-din-orez-integral-organix
-de la Topfer: http://www.farmaciastejara.ro/topfer-organic-cereale-cu-orez-integral-4luni-p-6546.html
-de la Milupa: http://www.sanafarm.ro/milupa-cereale-bio-cu-fulgi-de-orez-p-389.html
noi am folosit Milupa ca se gasesc in supermarchet.

2)de la cutia a IIa poti incerca si continua cu 3 cereale:
https://comenzi.farmaciatei.ro/lapte_si_cereale_bebelusi/milupa/cereale/milupa_bio_3_cereale_orez_porumb_tapioca_250g_6-p10019860

3)apoi poti incerca 4 cereale:
www.bioteca.ro/mancare-bio-sanatoasa/cereale-nutritive/patru-cereale-integrale-bio-fara-gluten-organix" target="_blank">http://www.bioteca.ro/mancare-bio-sanatoasa/cereale-nutritive/patru-cereale-integrale-bio-fara-gluten-organix

poti incepe cu cereale de orez si dupa 4-5 zile incepi sa introduci la alta masa si legume.
prima masa de dimineata va ramane pana la 1 an doar cu lapte (ora 5-6-7), apoi la masa a II-a din zi (ora 8-9-10) poti introduce cerealele (la aceasta masa vei introduce mai tarziu si fructele), la a 3-a masa din zi (ora 11-12, care va deveni masa de pranz) vei introduce piureul de legume.

Aici se incheie citatul

Si mie mi-a zis ca dupa o sapt sa ii dau dimineata suc de mar, dar pe mine nu ma incanta ideea de suc (prea mare concentratia de zaharuri, prefer fructul pt fibre ca sa o ajute si la digestie). I-am zis ca o sa-i dau mar copt in loc de suc si a fost de acord.
Si nu o sa-i dau dupa o sapt, mai astept.

Carnea si galbenusul se introduc dupa 7 luni. Eu atunci i le voi da.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Felicitari pentru greutate, Stelutz! Se vede ca ii prieste tzitzi de mami a lui! Eu nu as vrea sa te dezamagesc, dar din tot ce am citit eu, cerealele seara nu dau mereu rezultate. www.parents.com/baby/sleep/basics/baby-sleep-myths-busted/" target="_blank">Uite ce spune Dr. Sears.

Eu zic sa nu renunti la san, mai ales ca ii prieste atat de bine. Ce ii dai de papa ar trebui sa fie in completare la san, nu sa se elimine masa respectiva. Aceasta este parerea mea, in urma a tot ce am citit. Sa nu te superi, te rog.

Sunt copii care asa sunt ei, nu dorm noapteaa cum ar vrea parintii. Sunt copilasi si de 2 ani care se trezesc si de 10 ori pe noapte. Am citit atat de multe cand Luca nu dormea mai deloc incat acum chiar nu ma mai mira daca se trezeste de 5-6 ori pe noapte. La fel si despre oboseala. Daca va fi foarte obosit nu se va odihni mai bine, gandeste-te la tine, cand esti moarta de oboseala, nu iti este mai greu sa adormi? Mi asa mi se intampla. Copilasii ar trebui sa doarma cand le este somn, nu cand vrem noi. Repet, este doar parerea mea,nu vreau sa te supar.

Noi suntem bine, Luca nu prea doarme, nici ziua nici noaptea prea bine, cere tzitzi incontinuu, dar asta este. Ma gandeam ca poate nu prea mai am laptic, voi testa si teoria asta, sa vedem ce si cum...

Bob, ma bucur ca Dragonita este papacioasa. Eu mi-am luat "pestisorul de sticla" pe care il folosea mama mea cand eram eu mica sa ii fac lui Luca de papa.

Ramona, cat de greu trebuie sa iti fie! Dar curaj! Maine parca ziceai ca este ziua ta, nu? Iti urez de pe acum "La Multi Ani!", te imbratisez si iti trimit munti de putere. Multa sanatate copilasilor tai frumosi si nu te lasa doborata! Daca te pot ajtua cu ceva, fie si cu un umar pe care sa plangi, sunt aici. Si cred ca toata fetele sunt de aceeasi parere, in noi vei gasi tot sprijinul de care ai nevoie.

Oli, multe sanatate Mayei!

Mai citesc si revin, sunt inca ametita de la noaptea trecuta. Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stela, eu nu o mai aspir daca nu e racita. Ultima data am aspirat-o acum 3 luni cred.
Mucii n-au trecut. Sunt d-aia nenorociti de raceala. Abia respira saracuta. Ma bucur macar ca ies, ca aseara nu iesea nimic. Acum se si ineaca cu ei

Vroiam sa va intreb daca solutia babeasca cu ceapa pusa in camera functioneaza sau ne imputim degeaba? Ca as vrea sa o incerc diseara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Seara buna fetelor,

Multumesc pentru incurajari , azi a venit d.na si a stat 2 ore cu copii, eu m-am dus la banca sa schimb niste $ , sa mai fac cumparaturi ca prevad multeee zile de stat in casa.

In seara asta a venit mama mea, sta 2 zile la mine pt.ca o are pe mamaitza de 90 de ani neputincioasa. Saracutza, nu ne-am mai vazut de 4 luni, s-a speriat cand a vazut ce mult am slabit .

Mi-a dat si o veste traznet,cand a vazut bubele lu` Stefan e zis ca eu nu am facut asa ceva, numai cor ... deci, in cateva zile astept sa ma umplu si eu de bube , apoi Natalia . Nici nu stiu daca mai pot alapta, cu febra si nebuneala...

Oli - ceapa este un remediu minunat chiar daca miroase ingrozitor

Gata, ma duc la joaca cu Stefan

Pup,pup



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Olivia si Kytanutz, multumesc mult pentru informatii! Ce m-as face eu fara voi?

Olivia, vom merge pe varianta Milupa si noi, de asta amintise si doctorita.

Kytanutz, foarte util articolul, sunt de acord cu el Doctorita a zis sa incercam cu cerealele, nici ea nu era sigura ca daca ii dam cereale, va dormi mai bine. O sa-i dau cat vrea el sa pape, n-o sa-l imbuib cu papa, vreau doar sa testez sa vad daca cu burtica ceva mai plina se va odihni. Daca nu merge, renunt. Inseamna ca alta-i cauza... Inainte sa zic ca asta e felul lui Matei, vreau sa ma asigur ca nu-l deranjeaza nimic de doarme asa prost, cum ar fi o burtica prea goala.

Cat despre somn, eu ii stiu semnele de somn si e vorba de o mica intarziere, cum zicea in articol, cand ajunge in faza de cranky il adorm. De regula, il adorm de la faza de frecat la ochi, cand poate ca inca mai zambeste. Dar incerc si asa, sa vedem. Am si zis, scopul final nu e sa dorm eu mai bine si sa-l chinuiesc pe el. Dar mersi ca m-ai atentionat despre faza cu somnul agitat de la prea multa oboseala. O stiam si eu, am vazut cat de agitat a fost Matei de exemplu cand am fost la bucuresti si n-a prea dormit, apoi nopatea, tot agitat a fost :( Deci nu-l voi obosi intr-asa maniera Doar incerc sa mai trag nitelus de timp. Daca vad ca tot agitat e renunt si la asta si inseamna ca pur si simplu asta-i felul lui si n-are sens sa-l schimb. Totusi, pt dezvoltarea lui cel mai bun somn e somnul de noapte, neintrerupt, plus ca n-as mai fi si eu in permanenta un zombie si as putea sa fiu o mama mai buna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Hi,hi... se joca mama cu Stef , facem cu randul (of, e asa plangaret daca pierde competitia de masini) iar Natalia sta asa frumos in funduletz

La cantareala de 5 luni au iesit 7200 si 73 cm, o lungana, de asta mi se parea mie slabanoaga.

Ziua mea este miercuri pe 6 martie, sper sa nu primesc cadou varsatul de vant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stellutz draga
Chiar ma gandeam ca Matei si Maya s-au mai potolit si ei cu luatul in greutate :)) ca si Maya pana luna asta lua peste 1 kg/luna.
Succes cu cerealele. Nici eu nu cred ca o sa doarma mai mult, dar mai stii? Macar vorba ta, incerci tot ca sa fii sigura. Vezi ca Matei este acum in plin wonder week din ce-mi aduc eu aminte cu DPN-ul lui.

Ramona, offf, imi vine sa plang pt tine. Vai de capul tau! Ati scapat de raceli acum va umpleti toti de bube! Poate te ocoleste macar pe tine sa poti avea grija de ei. Nu poti sa o chemi pe tanti aia mai mult cand simti ca nu mai poti face fata?

Diseara ne imputim cu ceapa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Olivia,luati ceva pentru raceala?

Mergi la inceput