Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna fetelor, sa aveti o zi perfecta.
BOB - de unde ai luat razatoare de sticla? Eu cat de 2 saptamanai peste tot si nu gasesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Am luat din piata Crangasi, de la un magazin de plastice/castroane/tavi etc. Am dat 15 lei pe ea, era ultima. Mai trecusem acum vreo 3 saptamani si aveau multe, vreo 4-5 bucati si am zis ca oricum nu le cumpara nimeni, sa iau altadata. Incearca la magazine de gospodarie din piata.
Ma chinui sa iau saculetul de hranire de la Primii pasi. Am zapacit-o pe farmacista sa mi-l ceara de la alta farmacie, de 3 saptamani il astept.

Am gasit pe net razatoarea "mea", atasez poza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Buna dimineata!

Hop si noi dupa un weekend plimbaret! N-am prea stat pe acasa zilele astea, am fost la parinti, la socrii, la cumparaturi...Iustin nu vrea sa doarma cand e in deplasare decat pe drum in masina, in rest e cu ochii peste tot . In schimb eu am constatat ca nu mai imi place deloc sa merg la cumparaturi, ma oboseste aglomeratia, chiar ma enerveaza . Dar a trebuit sa fac un efort pentru Matei - i-am cautat o haina/jacheta de primavara..si am tot cautat prin vreo 5 magazine de mi se luase . A crescut copilul asta ceva de speriat, zici ca e udat la radacina .Pe de alta parte si Iustin am impresia ca s-a lungit destul de mult in ultima luna, vad asta la salopete si pantalonasi, abia astept sa il masuram cand mergem la control.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Mai nou am obs ca Iustin canta inainte sa adoarma . Ma rog, e un fel de inganat cantat, dar e tare haios . Nu mai zic de leganatul capului, e deja un obicei cand e f obosit si se adoarme singur .
Ai vostri se leagana inainte de somn?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Merg la treaba cat doarme el, ca dupa aceea avem program impreuna . Am o groaza de facut, trebuie sa imi stabilesc prioritatile ca oricum nu apuc sa fac tot pana se trezeste. Incerc sa revin mai tarziu.

Va pup si va doresc o zi frumoasa si linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Bob, sa ma bati si nu stiam ca asa arata o razatoare de sticla! Eu credeam ca ala e vreun bibelou ceva! Si eu tot cautam razatoare de sticla

Mi-a racit piticuta!
Si acum cand urmeaza vaccinul de 6 luni. Nu mai fusese racita de 3-4 luni. Cred ca a luat-o de la mine. Aseara n-a putut sa doarma mititica din cauza nasului infundat. Se tot trezea si plangea, fornaia intruna si abia respira. Pe la 3 am luat-o langa mine si a dormit pana la 5, dar s-a foit de 100 de ori si se mai linistea cand o mangaiam. La 5 am zis ca nu se mai poate si sa o aspir! Nu iesen nimic, ea fornaia si plangea. Offf, mi-era asa mila de ea! la 6 am adormit-o, mi-am pus 2 perne la spate si am culcat-o pe mine, sa stea si ea mai ridicata. A dormit asa 2 ore si inca 2 ore apoi la tzitzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

'Neata si de la noi.
Bine ai revenit Bob .
Olivia, imi pare asa de rau ca ti-as racit mica printesa....
Kytana, ma bucur ca esti bine.
Anca, a mea nu adoarme fara suzeta si e musai sa fie tinuta in brate de mine.
Corina, ma bucur ca ati avut o noapte "buna".
Mirabela, ma bucur ca suteti ok.
Va pup pe toate si va doresc o primavara minunata......si sa va bucurati din plin de soarele de afara...nu stati in casa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

anca ce dragut e iustin cum isi canta singur ...si david ingana ceva cateodata cand e in patut si foarte obosit..
oli imi pare tare rau ca a racit maya...pupici dulci si sanatate multa..
alina si la cluj e soare si frumos, dar vant..

am citit intr-o revista "mami special" despre constipatie..
- suc de fructe (portocale, mere, piersici, pepene galben, pere, prune) si legume (morcov) intre mese
- piureuri din fructele de mai sus sau din legume cu celuloza (dovlecel, spanac, mazare, conopida) la care se aduga o lingurita de ulei sau unt
- sa evit orezul , bananele, branza, morcovul fiert, cartoful, marul copt
- baita calda, masaj pe burtica si gimnastica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Anca, ti-am vazut pozele, puiutii sunt absolut adorabili, cel mare seamana foarte mult cu tine, sa-ti traiasca.
Papusica mea nu vrea deloc sa pape piure de legume (supa), insa cerealele din grau integral de la Topfer, preparate de lm ii plac.
Ii dau o zi supa, o zi cereale, asta la masa de la ora 13-14, iar dimineata la ora 11 i-am bagat piure de mere simplu preparat pe loc din mere viermanoase din piata. Dupa mere o sa-i dau alt fruct, poate avocado, poate banane. Ce sa va spun, nici acum dupa 2-3 saptamani de cand am inceput diversificarea nu stie sa inghita, dar avem destula rabdare, de vomitat nu a vomitat deloc, nici reflux nu a avut, nici alergii, deci suntem ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, eu avocado ii dau crud. De obicei luam din acela lunguiet, gen para, dar este prea cauciucat si decat lingea la el. La sfatul nasei am luat din acela rotund. Are coaja f tare, putin lemnoasa la interior, dar inauntru este foarte moale si zemos.

Alina, trebuie rabdare cu ei la inceput. Si eu sm tendinta sa o vad mancand tot (asta inseamna 2-3 felii de avocado), dar apoi imi aduc aminte imediat ca e mica, de-abia gusta si ea si eu sunt cam absurda.

In prima zi a molfait bine la avocado. Ieri am zis sa-i dau intai san apoi avocado. S-a trezit, san i-am dat peste o ora, pana a supt si am pregatit avocado se cam facuse ora de somn. Sugea la el, nu putea sa muste deloc (era ala cauciucat), se enerva, plangea... asa ca am bagat-o la nani.
Aseara am cumparat din ala rotund si i-am dat azi. A supt la el, rupea si bucatele, iar o apuca plansul, i-am mai dat sa suga, iar a mai molfait putin avocado, pana la urma am renuntat sa o mai pun in scaunul de masa si o tineam in brate ca se calma mai repede cand o apuca plansul. Tot se apleca pe masa si rodea la ea, i-am zdrobit putin avocado si il manca de acolo. Daca am vazut asa i-am mai zdrobit o feliuta si i-am dat-o cu lingurita. Tot se intindea dupa lingurita. Cred ca fata mea prefera mai degraba piureul :)))) In fine, cred ca ne-am intins vreo 30-45 min sa manance 2 felii. Nici nu i-am mai pus bavetica, ca mai mult ma enerva, mi-a tusit cu gura plina si m-a facut toata verde :)))
A si gag-uit de cateva ori. Cand nimerea bucati mai mari sau avea prea multa mancare deschidea gura si facea ca si cum ar vomita, tusea o data si ori scuipa, ori inghitea Am stat cu ochii pe ea, dar n-am intervenit. Citisem ca se poate speria daca ma vede panicata si sa-i bag mana in gura. Asa ca am lasat-o in pace si s-a descurcat singura.

Ceva-ceva ii ajunge si in stomac ca se vede in scutec diferenta.

Acum doarme pe mine. Plange cand ii scot mucii sau incerc sa-i pun ceva in nas, ceva de groaza.

Corina, pup Daviducu. Alaltaieri imi dormise mandra 5.5 ore de nu-mi venea sa cred. Aseara mititica numai somn nu se numeste c-a avut la cat s-a foit si trezit plangand.

Mergi la inceput