Clasa a II-a * 2012-2013 * (4)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui MariaG

Citat:

parca nu era vorba de triunghiuri si dreptunghiuri,erau niste casute desenate

nu mai stiu exact,pare-mi-se ca era intrebarea nr 8

Ubi,o sa verific acasa cum sunt desenate ferestrele alea.Am si eu o problema,mi s-a pus pata pe casute


Nu era cel la care trebuia sa alegi casuta facuta din 4 patrate, 2 dreptunghiuri si un triunghi (sau ceva de genul)?

Maria
Alex (6 mai 2004), Mihai (13 august 2009 - 30 august 2009 Ne lipsesti, pui drag ) si Ana (10 februarie 2011)
http://cealalta-realitate.ro/
http://www.copaculdehartie.ro/


Nu.Erau 5 casute dintre care trebuia selectata cea care semana identic cu "modelul".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Multumesc, fetelor.
Am pus poze pe FB: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.4814989366865.1073741828.1060245310&type=3
Se vad?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

am gasit, in cele din urma, cartea cu Cangurul si am vazut si eu casutele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La multi ani, doamnelor !


Am intrebat si eu doamna noastra despre schimbarea programei pt calsa a 2-a de anul viitor, a spus ca asta nu are absolut nicio legatura cu noi, deoarece si in alti ani s-au adus modificari si nu se considera retro Asa ca nicio graba si stres la noi


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Ce faceti fetelor? ce fac pruncii?
Ilinca iar tuseste , sper sa nu faca febra.
Azi dau evaluare la mate din elemente de geometrie.
Am senzatia ca iar suntem cu mult inaintea celorlalti, ritmul de la noi de la clasa este alert .
Ea vad ca inca e prezenta, nu e inca astenica , dar primvara abia a inceput.
O saptamana frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Mada, daca iti spun ca al meu a facut si metrul, si litrul...si probabil maine va face kilogramul....
Nu stiu unde alearga asa, ca mai au putin si termina manualul.
Eu am senzatia ca la el la clasa se lucreaza la un nivel scazut, problemele la mate sunt doar cele din manual si caietul special, au si o culegere, destul de simpluta...si mi s-a pus mie piticul si i-am luat o culegere, Angelica Calugarita, pt clasele I-IV... a facut copilul toate problemele de la lectia de zi (era la "metru" atunci), fara nicio problema. Ba chiar i-au placut, ca se cam saturase bietul de el de "Andrei are 250 de timbre, ii da 154 lui Ion, cate mai are?" si variatiunile de rigoare?
La romana, au inceput sa scrie mici compuneri... ortogramele nici gand de ele, au avut doar Intr-un/intr-o, dintr-un/dintr-o, am mai vazut ca au si sau/s-au pe la sfarsitul manualului... la fel, i-am explicat eu cum e cu S-AU si SAU si S-A si SA...ca se tot lovea de ele. Doamna le corecta pe caiete, insa nu le scadea nota...
Trebuie sa mai insiste pe scrierea cu un i/cu doi de i...Un lucru stie insa foarte bine, cand se scrie copii si cand copiii, ca il distreaza sa faca 3 litere de acelasi fel!
Ce fac ai vostri la mate? Pe ce culegeri merg?
Dar la romana? Ca la romana chiar nu mai au nicio culegere...au inceput una insa au abandonat-o pe parcurs, ca nu se pupa cu manualul de nicio culoare!
Ca nu am niciun termen de comparatie...m-am linistit sa vad ca se descurca cu problemele din culegerea de Calugarita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali63 spune:

As dori sa va intreb daca se poate retrage copilul de la ora de Religie acum in semestrul II deoarece suntem de alta confesiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Anka, chiar ca sunteti de wow...
Deci au si la rom si la mate cate 2 culegeri.

La rom au Taine si Culegerea FB (asta e http://www.librarie-cartionline.net/carte/limba-romana-clasa-a-ii-a--i203) (asa le spun ei, o sa-ti scriu diseara daca vrei autori si editura) si la mate au

Comperul (http://www.librarie-cartionline.net/carte/matematica-clasa-a-ii-a-competente-si-performanta-exercitii-probleme-jocuri-teste--i170) si inca una.

Comperul este cu probleme mai grele, deci i-o poti lua pe aceea, daca vrei.
La mate a fost mai nasol pt au avut probleme de rezolvat in 2 moduri si.. mai greu cu al doilea mod.
Dar le-a prins.
Ortogramele vad ca nu ii pun deloc probleme, au inceput sa le faca de anul trecut spre sf semestrului noi (sa, s-a)
Si ea mai greseste la plural si la cele articulate, dar exersam cand putem si acasa.
Vali63, nu am idee daca se mai poate, la noi nu se poate ca fiind scoala confesionala, vrem, nu vrem, trebuie sa mearga.

Anka cum sta la desenatul cuboidului si al cubului? Ilinca se mai pierde inca in detalii cu liniile alea .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Mada, mersi de culegeri, sa vad spre ce ma orientez si la romana...mai avem si noi ceva pe acasa, ideea e ca nu vreau sa lucreze mult mai mult, dar sa nu fie "plafonat" in acelasi gen de probleme. Adica sa fie nevoit sa isi puna mintea la contributie.
La cub si cuboid nu a fost nevoie sa le deseneze, doar sa le recunoasca...oricum vor relua corpurile geometrice in viitor. Vad ca nu prea au insistam pe ele. Sa va mai spun ca sotul, inginer de profesie, zice ca el nu a auzit de cuboid!? "Pai cum tati, tu n-ai facut si clasa a II-a"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu inca n am auzit de la fi mea despre ce spuneti voi, chiar ca sunteti fff avansati.
Vali, ar trebui sa intrebi la directiune la voi ?!


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput