Cicatrici

Cicatrici | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca pe aici forum am mai vazut o discutie de genul, sau in alta parte, dar acum n-o mai gasesc.

Ce remedii impotriva viitoarelor cicatrici cunoasteti? Concret, o cazatura, o taietura urata pe spate (vreo 30-35cm lungime), din care o portiune de vreo 10 cm mai adanca decat restul, care la prima vedere va lasa urme toata viata.
Cu ce o pot trata ca sa diminuez efectele? Am citit parca de crema de galbenele, alte remedii mai stiti? Taietura e proaspata, e de ieri, acum e la stadiul de coaja rosie. Si apartine fetei celei mari. Am avut un week-end insangerat, cea mica a sarit in pat pana a alunecat si-a dat cu capul de margine, pricopsindu-se cu un cucui si-o zgarietura de toata frumusetea, iar cea mare s-a certat cu mijlocia, si-a imbrancit-o cumva si in cadere a distrus un maner de la un sertar, iar manerul era prin in niste holsuruburi ascutite....iar continuarea....mie mi s-a facut rau numai uitandu-ma la ce avea pe spate fata

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Daca marginile plagii sunt distantate si crusta care s-a format are mai mult de 1-2 mm ii va ramane semn orice ai face.Unguente cicatrizante sunt multe, cel mai spectaculos ca efect dupa mine este Curiosinul, apoi Carpiconul pe locul 2.Pentru portiunea mai profunda (cu cat este mai profunda cu atat dupa retragerea marginilor se va crea un spatiu mai mare si cicatricea va fi mai mare) singura varianta ar fi fost sa fie suturata intradermic.

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Mickyyy, nu stiu ce sa-ti spun despre cicatrice, decat ca, eu am cazut din pom pe la 7 ani si m-am zgariat pe tot spatele rau, in cadere, stiu ca s-a dat tot neamul de ceasul mortii ca voi ramane cu semne, nu am nici cea mai mica urma!

In alta ordine de idei, poate facem un club, ca si noi am petrecut we in spital, cu lovitura la cap, tot de marginea de la pat...dobandita in joaca, cu mine langa ei! Asa ca te inteleg ce simti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Pe o portiune cam de vreo 10cm marginile sunt intr-adevar distantate. Nu foarte mult, dar asa cum ai spus tu, 1-2 mm sigur sunt.
Cand am vazut-o cum arata eu deja imi trageam hainele pe mine sa fug cu ea la spital sa o coasa, dar m-a calmat barbatul si doctorita de familie, si intr-adevar, in jumtate de ora deja nu mai era nimic acolo, decat o coaja rosie urata.

Deci sa inteleg ca orice-as face, semn tot va ramane, nu?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Depinde mult si de organismul fiecaruia.Eu am cicatrizare exceptionala,nu imi ramane niciun semn nici dupa plagi profunde si serioase, dar ca medie, o astfel de plaga lasa cicatrici.Incearca sa minimizezi pe cat posibil folosind unguente cicatrizante.Ti-am zpus,incearca-l pe primul.

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu am folosit Crapicon la cicatrici. Si depinde mult de materialul clientului. Poate fetita ta e norocoasa si nu va avea niciun semn peste cateva luni
Ar fi fost bine sa ai plasturi din aia speciali, ca niste benzi subtiri, care strang pielea din ambele parti.
Sper sa va treaca fara urmari !


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena Olivia

Urgent: Pentru ochisorii IONELEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Eu am folosit Crapicon la cicatrici. Si depinde mult de materialul clientului. Poate fetita ta e norocoasa si nu va avea niciun semn peste cateva luni
Ar fi fost bine sa ai plasturi din aia speciali, ca niste benzi subtiri, care strang pielea din ambele parti.
Sper sa va treaca fara urmari !



N-am mai spus de plasturi, era ideal, dar trebuiau pusi ieri.Azi deja e cam tarziu.

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Pentru cicatrici poti folosi rosehip oil (rosa mosqueta). Cred ca se traduce ulei de maces. Se spune ca are efecte miraculoase, chiar si pe cicatrici vechi. Il gasesti la Plafar in galeria Carrefour Baneasa. E f scump insa.

Mai citeste pe net despre el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Pentru cicatrici poti folosi rosehip oil (rosa mosqueta). Cred ca se traduce ulei de maces. Se spune ca are efecte miraculoase, chiar si pe cicatrici vechi. Il gasesti la Plafar in galeria Carrefour Baneasa. E f scump insa.

Mai citeste pe net despre el.

Caro


Am dat o cautare pe google dupa ce mi-ati recomandat voi, ulei asta e cel mai ieftin dintre ele . Asta daca preturile afisate pe net mai sunt de actualitate.

Oricum, merci de sfaturi. Din pacate noi n-am avut ieri nimic la indemana decat banalul spirt, si diverse pansamente. Culmea e ca desi am 3 copii, e prima data cand se lovesc mai serios, in afara de mici vanatai sau zgarieturi, chiar n-am avut niciun fel de accidente in ultimii ani. Nici nu stiam ca exista plasturi speciali care strang pielea, cred ca ar fi cazul sa fac niste provizii de la farmacie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daena spune:

Eu folosesc cu succes Bitter-ul suedez pentru cicatrici si sunt foarte multumita, am intotdeauna in casa o sticla. Se umezeste locul cu un tampon de vata inmuiat in bitter cam de 2 ori pe zi.
Sora mea a suferit o arsura grava pe jumatate din spate anul trecut si dupa ce a inceput sa se cicatrizeze a folosit bitter si s-a vindecat foarte frumos.Inafara de o usoara diferenta de culoare, zona are aceeasi textura si elasticitate ca si partea sanatoasa. Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Noi suntem fani ai cremei de la TIS, cu ulei de catina si patlagina si oxid de zinc.
Desi e destinata eritemului fesier, la noi a fost factor de regenerare in cazuri critice: urme de la varsatul de vant de pe fata (a avut doua cupilu si fro 3 mama lui, tratate cu crema cu pricina, la el s-au estompat foarte mult marginile alea inalte ale cicatricii ... se mai vad daca te uiti atent si stii unde au fost, altfel ... nu). De asemenea am reusit sa tratam niste zgarieturi ... o minune, pe spate dupa ce a cazut in timp ce se credea tarzan ... si se batzaia intr-o salcie, fix intr-o gramada de pietre ascutite. L-am adus acasa cu tricoul plin de sange, lipit de zgarieturi pe tot spatele, evident toate zgarieturile pline de pamant, praf ... o feerie. Am reusit totusi sa reparam astfel incat bronzul de vara sa reuseasca sa acopere.
Imi amintesc ca doctorul care m-a operat de apendicita acu un secol, m-a invatat ca cea mai buna forma de a acoperi cicatricile este ca in sezonul acela sa te bronzezi.

Mergi la inceput