Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *10*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Mihaela - imi pare rau de asa patanii. Este in varsta mama ta? Zau ca nu stiu ce sa zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

salut.
La multi ani Camady!!!
eu fac 36 luna asta...

merci pt raspunsuri cu vomitatul

aici se dau copiii la cresa de la 3 luni.in Romania se sta pana la 3 ani.
vreau s-o dau la gradi juma de zi. o duc treptat incepand cu o juma de ora.
nanna, si la 2 ani cand va plange ce o sa mai zic? tot ca-i nepregatita? :)
normal ca nu sunt pregatiti niciodata.
da, o sa mai incerc. nu o sa insist f mult fiindca noi ne cautam sa ne cumparam casa, asa ca sigur vom schimba gradi in curand.
daca o sa planga si in urm 2 sapt, o sa facem pauza pana ne mutam.

sei, si eu o laudam peste tot. mergea asa de bine... :)

pinky, sper si a mea sa se acomodeze.

dbunny, merci de incurajare :)

jade, bravo!

anca

azi am avut programare la dr pt rezultatele la sange si numa' bine ca inainte de programare cu vreo 2 ore dintr-o data temp 38.5.
a consultat-o. infectie in gat. suntem pe antibotic.
fusesem si noi o saptamana bine...
analizele la sange bune, la urina la fel. deci e bine. probabil a fost un incident legat de spasmele de voma. Doamne ajuta sa nu se mai repete.

mihaela, cam multe boacane face mama ta. poate nu e genul sa aiba grija de copii. alta solutie n-aveti?

ps: stiti ceva de klau?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

azi vazut fetelor Master Chef in seara asta ? v a placut ?

mihaela ce de patanii face mama ta ...
fara suparare , dar unele persoane oricat s ar stradui , nu sunt facute pt a avea grija de un copil
stiu si eu pe cineva ...

may ce bine ca i au iesit analizele bine
dar imi pare rau ca iar e bolnavioara
deci tu faci 36 ,hmm , nu stiu de ce stiam ca esti mai mare ca mine cu un an
eu 37 fac , dar mai la iarna , ce i drept :P
ha ha ha , mi am adus aminte de oana , cand se vaita acum ceva timp ca e baba la 30 de ani

anca hai cu vestile

si eu ma intreb ca mai fac klau , rach , marryan , iris , michella , kora , mikka , hayat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Saluatre fetelor si o primavar frumoasa va doresc!

Mai citesc si eu din cand in cand dar nu scriu decat cand simt ca tb sa zic ceva. De data asta lui May :)

Si eu l-am dus pe al meu la gradi (aici pana la 3 ani se cheama childcare) dar au activitati deja (bineinteles specifice varstei). In primele zile a fost mai usor ca nu stia ce se intampla (era si mai mic atunci, eu l-am dus de pe la 8 luni cate o zi pe sapt, apoi pauza, apoi tot asa, abia acum de o saptamana l-am pus full time). Dupa cateva zile, dimineata cand il lasam realiza deja ce se intampla si se agata cu disperare de mine, plangea necajit.. plangeam si eu... Acum nu mai plange asa groaznic dar inca se agata de mine si nu ma lasa chip sa plec si mai plange un pic cand plec.
Peste zi acolo e ok acolo, se joaca, mananca - insa seara cand il iau, cand ma vede daca nu poate ajunge la mine in secunda urmatoare (ca e in brate la cineva sau in alt colt al camerei) se pune pe plans. Se linisteste imediat in bratele mele si ma imbratiseaza.
Ma uit la ceilalti copii acolo sunt mult mai relaxati ca al meu, nici unul nu plange asa ca al meu nici la venire nici la plecare...

Eu cred ca fie acum fie la 3 ani ei vor fi la fel de nepregatiti sa stea fara noi, si poate chiar mai greu la 3 ani..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Buna dimineata, cafalutza.i gata!
M.am trezit sa fac de mancare, asa ca m.am servit si eu cu o cafea, sper sa ma tina pana spre ora 2 cand imi mai fac un ness la munca.
May - multa sanatate luiBea.

Anca - vestile despre Ilinca, te rugam!

Va doresc o ziminunata!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salut

am si eu un comentariu de facut apropo de gradi/cresa si copilul pregatit. Treaba asta cu oricum nu sunt pregatiti niciodata este o alaturare rautacioasa si usor naiva, ca sa nu spun mai mult. Copilul este pregatit, in majoritatea cazurilor, sa se desprinda de familie si sa accepte apartenenta la alte grupuri dupa varsta de 3 ani. Copilul are o limita de sensibilitate si una de nevoie de cunoastere/socializare. Un echilibru intre cele doua la Sofia a aparut dupa varsta de 4 ani. Am dus-o si la 2 ani si 6 luni la gradinita, am incercat sa o mai duc si pe la 3 ani si biletul castigator a fost cel de 4 ani. Din cauza vietii actuale in care bunicii au ramas mai mult cu numele, in care parintele ca sa poata sa sustina familia, trebuie sa lucreze toata ziua, am ajuns sa adoptam niste aberatii ca fiind un dat, chiar daca in detrimentul celui mic, in formare. Dar ne modifica perceptia asupra copilului si eu una consider ca e un rau pe care ni-l face societatea moderna iar din punctul meu de vedere e similar cu a crede ca cel mic e un santajist obosit de la 3 zile ca bestia daia plange ca sa il iei in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

neata,

Mihaela, mi s-a intamplat sa uit o oala pe foc si sa dau in foc lapte sau altceva pentru ca ma concentram pe alta treaba sau joaca cu cea mica si uitam ca am ceva pe foc.
mi s-a intamplat sa nu miros copilul de kk si sa il gasesc cu kk vechi. poate e din cauza ca am rinita, nu stiu...
mi s-a intamplat sa am casa vraiste , da vraiste cu tot felul de chestii pe jos pentru ca efectiv nu ma lasa asta mica sa fac.
mi se intampla des sa ii dau in mana multe chestii cu care nu are voie doar ca sa ma lase sa ii pun mancare in farfurie sau pt faptul ca insista fff mult si nu o pot distrage cu altceva.

oare oi fi eu defecta?! si nu-s facuta sa am grija de un copil?

nu stiu...eu cred ca e vorba strict de cum e copilul si cat de mult simti nevoia sa fii constant cu ochii pe el in loc sa faci altceva. deci nu o judeca inainte sa analizezi bine ce se intampla.

jade...sunt baba pt o noua facultate. in rest ma simt bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

am uitat sa mai zic ceva:

Mihaela, cu hranitul noua ne-a fost dintotdeauna greu pt ca a mea e mofturoasa, nu mananca orice si mananca putin, f putin. In trecut tare ma agitam cu asta , acum m-am linistit. e ok daca mananca putin din pmv. nu dezvolt ca e alta discutie.

cu dormitul iar greu...si la pranz si seara.

plimbatul ...cu surle si trambite. nu se da la o parte daca trece vreo masina...intra prin curtea vecinilor si le calca ceapa ...etc.



ce vreau sa zic e ca: tot ce face un om ce are grija de copil depinde 99% de copil. daca el nu vrea nu poti nici sa-l bati nici sa il legi de pat. vorbim de situatiile in care altceva nu merge. un copil razvratit/docil care face tot ce ii spui nu e vina/meritul mamei , bonei, bunicii ci a faptului ca el este razvratit/docil, intelege si se conformeaza repede sau nu.
atentie! nu vorbim despre copiii lasati in plata domnului!


un copil care doarme bine si noaptea si la pranz o face pt ca asa simte el nu pt ca ii zice bona. un copil care mananca bine si oricenu mananca pt ca ii zice ma-sa si nici pt ca ii indeasa in gura.

vino tu si incearca sa o convingi pe fiimea sa manance quinoa..iti zic eu ca poti sa stai si in cap ca nu-ti mananca.acu , tu stii exact cata personalitate are copilul tau dar analizeaza ce face bona si prin prisma asta. s-ar putea sa ajungi la alta concluzie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna dimineata.
Fetelor va multumesc inca o data pentru urari.Va pup si va imbratisez pe toate.

Mihaela eu zic ca mai mult conteaza dragostea cu care e inconjurat.Parerea mea e ca nicio bona nu-l poate iubi mai mult decat bunica lui.Si eu pot sa bifez cateva boroboate din lista ta.

Nanna, dar cati ani ai tu? Ca din poze eu am zis ca esti mult mai tanara ca mine.

Anca ce ai facut la morfologie?
May imi pare bine ca au iesit rezultatele la sange bine.Eu pe Razvan l-am dat la gradi la 2 ani si 2 luni.Un an intreg mi-a plans dimineata cand il lasam.Urmatorul an n-au mai fost probleme.Eva cand plange mult i se incarca nasucul cu mucisori si da in icneala.A vomitat si de vreo 2 ori din cauza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza...

Mihaela .. mama mea e perfecta :) face mai bine totul ca mine.. ea o lasa la tv ca si eu o las...
De asta am si ales naveta...

JADE.. nu ma complic cu atatea.. de asta zic si de teste.. eu numai cu calendar si schimbari in organism am lucrat.. insa am ramas cand nu faceam nimic :)

nu am citit tot.. scuze .. ca sunt busy

Mergi la inceput