Alimentatia BIO - e importanta pentru copii?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Ca sa raspund la intrebare, pentru mine e foarte important sa mi hranesc copilul cat mai sanatos. Despre sursa acestor produse, e alta poveste.Dar o alimentatie sanatoasa este extrem de importanta pentru sanatatea noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Mai singura diferenta la carnurile bio este ca nu au atita apa in ele. Adica daca prajesti un piept de pui ramine cam la aceeasi marime, nu se stringe la jumate din marimea initiala ca la astea de la supermarket. La fel si carnea tocata spre exemplu, cind fac sos pentru spaghete incepe si lasa la apa de imi ramine jumate din cantitatea initiala. In fine, acum am aparatul magic, fac singura carne tocata

La noi e un lant de magazine Denns, destul de nou, unde au doar produse bio. Scorurile la produsele lor sunt de poveste, am cumparat exclusiv de acolo pentru primele luni de diversificare si aproape dadusem faliment. Sunt bune, dar nu poti sti daca chiar sunt bio, insa e cert ca stau mai mult pe planta si nu se coc la lampa hidroponica, ceea ce se simte la gust. Si eu pun rosii si castraveti si ardei vara in ghivece afara, si degeaba, ca doar locuiesc in Germania cea ploioasa. Capsunile toate mi-au putrezit, rosiile se coc cam una pe saptamina ... Asa ca degeaba. Le pun de fun, pentru fii-mea care pindeste sa se coaca, uneori le maninca verzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Eu tin foarte mult la eticheta bio si aleg intotdeauna produse bio, daca pot.
E adevarat ca e mai scump, dar mi se pare foarte important ce mananca familia mea.
Eram acum cateva zile la o ferma-restaurant in muntii Trodos, Cipru - tinut de o familie de englezi - si ne spuneau ca toata carnea de pui din vanzarea - de peste tot - este carne de la pui ingrasati cu hormoni - pentru ca altfel carnea ar fi mult mai tare si atoasa.

Eu imi aduc aminte de copilarie - aveam gaini pe care le cresteau parintii cu graunte, paine si iarba tocata si niciodata nu aveau pieptul asta baban pe care il poti cumpara in comert.
De fiecare data ma gandesc, cand vad piept de pui - in galantar- ca pachetul cu pieptii cei mai grasi sunt cei cu cei mai multi hormoni ...

Eu am gasit o sursa de gaini bio - stiu ce mananca gainile, sunt la un fermier acasa, pot sa le vizitez ... costa mai mult, dar, in mintea mea, eu zic ca face pretul.
Cred ca orice familie din Romania, poate gasi, la tara, niste tarani care sa le tina niste gaini :) - platesti grauntele si ceva extra si ai colonia ta de gaini.




Am eu un vecin care creste ceva pasaret. Chiar ma intreba mai acum cateva saptamani daca nu vreau un curcan. Am spus nu, multumesc. Ii indoapa cu furaje combinate si te miri ce adaosuri... sa creasca repede sa scoata banu'
De cand cu vecinu' prefer penes curcanul, in speranta ca astia la combinate macar sunt mai organizati, mai au un medic veterinar de face ratiile...
Da, as lua de la cineva de la tara-tara care sa ii hraneasca cu boabe, dar nu am gasit inca o sursa credibila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sunny71

Graul pus de parinti...bunici...etc,la tara se ierbicideaza si se pun ingrasaminte, porumbul la fel, deci chimicale.Gainile, vacile si alte oratanii din gospodarie sunt hranite cu aceste cereale care contin pesticide.Aceleasi oratanii dupa ce mananca fac c...a, iar cei care poseda gradini pun acest ingrasamant natural (de unde natural) sa pregateasca terenul pentru a fi cultivat ca de, nu e chimicala. Orice animal din curte se mai imbolnaveste, omul ii face tratament, vaccinuri si alte chimicale.Deci unde e partea bio?


pe eticheta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Aseara discutau si elvetienii la stiri despre ouale Bio si scandalul din Germania aparut ca urmare. Se mentiona ca in Elvetia nu exista decat oua-Bio produse aici, ca se fac controale permanente si neanuntate. Ma uitam astazi in supermarket-ul de langa mine si am vazut ca nu exista decat un sortiment de oua-Bio aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Nu stiu cum e cu bio-ul asta dar eu vreau sa imi trec pamantul din Romania de la agricultura conventionala la agr. biologica. Pt asta deja de acum trebuie sa indeplinesc niste conditii si anume sa am o perioada de tranzitie de 5 ani in care pamantul nu se mai ingrasa cu chimicale, de fapt nu mai are ce cauta nimic chimic pe pamant. In toata perioada asta se vor face controale de catre anumite instante atribuite de Ministerul Agriculturii, controale pe care eu trebuie sa le platesc. Se vor lua mostre de pamant la inceputul perioadei de tranzitie si voi primi controale anuntate si inopinante pe decursul anilor. Dupa cei 5 ani (pt anumite culturi ajung si 2 ani) probele trebuie sa fie 100% bio. Toate astea pe costurile mele. Imi dau seama ca nu toata lumea isi permite sau isi doreste acest lucru. Nici macar nu exista fonduri europene pt chestia asta, ceea ce mi se pare halucinant, dar asta e o alta discutie. Deci partea cu bio, e adevarata dar nu inteleg unde nu lucreaza legea inca in mod corect. De Germania m-am lamurit de mult de asa-zisa 'corectitudine' cu care se bat in piept. Nu sunt nici mai corecti nici mai mincinosi ca altii, nici macar pe elvetieni nu-i cred, ca in rest nu cred ca mai exista tara fara scandaluri. De Olanda nu mai spun, legumele lor ca sunt de plastic sau organice, pt mine tot aia e. Cand treci pe langa fermele lor de vaci sau de cai te sfasie un miros intepator de amoniac provenit de la gunoiul animalelor. Pur si simplu chimicale curate. Nu stiu, dar eu am avut bunici la tara si au avut animale de tot felul, cai, vaci, oi, porci, gaini dar mirosuri de amoniac si chimicale eu nu am simtit. De mult nu am mai simtit mirosul 'normal' de grajd pe care il stiu eu din copilarie. Si parca si legumele din Romania incep sa isi schimbe gustul, chiar si cele de la tarani...deci e timpul sa intervin si sa ma pun eu pe treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

N-am citit decit prima pagina,eu personal nu cred in BIO !

Atita timp cit tot ce ne inconjoara este poluat(pamin,apa ,aer)cum sa exista BIo,de unde,in ce conditzii?

Cred ca produsele BIO au un pic mai putzine chimicale decit cele pe care nu e eticheta BIo...si atit!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

dar despre hormonii care intra in carnea de animalelor injectate cu hormoni sa creasca mai mult si mai repede, ce parere aveti?
Stiti ca acesti hormoni sunt responsabili pentru perturbarile hormonale ale consumatorilor de carne - inclusive copiilor?
De ce credeti ca acum fetitele au prima menstruatie cu cativa ani mai devreme cat mamele lor? De ce credeti ca rata cancerului mamar este in crestere? Credeti ca asta vreo legatura cu hormonii din carne sau mai vreti si alte dovezi si fapte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu am studiat mult toate aspectele astea cu bio vs. de la tarani vs. din comert ca e mai controlat. Am ajuns la concluzia ca moderatia e buna in toate. Incerc sa iau fie bio sau cat mai putin procesate industrial produsele din care consumam mult de exemplu lactatele zilnice, carnea. Fructele si legumele le cumpar in general de la piata sau din propria curte, de preferat cele mai putin aratoase si de sezon, ouale de la tara sau bio de pe raft, dulceturi si muraturi facute in casa de mama sau soacra-mea iar painea in mare parte o fac eu din faina bio. Ca din cand in cand mai iau si cate un piept de pui din comert, din acela mare si aratos sau catre o bagheta calda, e adevarat.

Insa pentru ca nu cred cu tarie in nici o varianta (eticheta bio, sau tarani, sau oaratanii din batatura) le combin sperand sa minimizez eventualele efecte neplacute.

Edit: E adevarat ca am inceput sa studiez si am schimbat modul de aprovizionare de cand am copilul. Inainte nu imi pasa prea mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Desprecopii, hormonii la pasari sunt interzisi in uniunea europeana. Daca credem in eticheta bio, credem si ca toate pasarile crescute in UE nu primesc hormoni.

Adica ori credem ce scrie pe e ticheta si credem ca se respecta legea, ori nu credem. Daca nu credem nu prea avem ce face, cum zicea Lali, schimbam mereu producatorul de la care cumparam.

Mergi la inceput