Alimentatia BIO - e importanta pentru copii?

Alimentatia BIO - e importanta pentru copii? | Autor: MElise

Link direct la acest mesaj

Eticheta "bio" e, de ceva vreme, un element de atractie pentru majoritatea cumparatorilor care tin la propria sanatate. Alimentatia bio a devenit un fel de ideal in lumea in care traim, plina de alimente procesate si tratate si care pastreaza din ce in ce mai putin ceea ce este cu adevarat natural. Ca parinte, incerc sa le ofer copiilor mei ceea ce e mai bun pentru ei si asta se refera si la hrana. Cat de important este ca alimentatia copiilor sa fie bio?

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

pai, dupa mintea mea, daca e BIO ( si noi trebuie sa-i credem pe cuvant!!!!) inseamna ca nu mai contine toate chimicalele, E-urile, colorantii, inlocuitorii, agentii de ... de toate pe care le contin produsele NE-BIO. Si care evident dauneaza grav sanatatii, cum ne invata o insistenta reclama...

Asa ca, da, e important sa mancam cat mai "curat" chiar si noi adultii, nu numai copiii. Doar ca eu sunt cam sceptica, si am asa o senzatie ca in multe cazuri se face uz de eticheta "BIO" ca sa se obtina niste avantaje...Dar dupa cum am zis, trebuie sa avem incredere in cuvantul lor....





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Hahaha, la noi, nici nu s-a incheiat inca scandalul carnii de cal, ca au descoperit ca un numar extrem de mare de producatori de oua BIO de fapt nu respecta regulamentarile bio si ouale provin de la gaini tinute in clasicele custi, deci nici macar pe podea, nu stiu cum se numeste in Romana, aici sunt trei clasificari, cusca (care stiam ca s-a interzis), bodenhaltung si freiland. Alea freiland alearga vesele pe cimpii cica. In fine, deci din ouale vindute in magazin un numar extrem de mare din cele etichetate bio sunt de fapt din cea mai joasa categorie. Dar pretul e din cea mai de sus. Eu pina acum cumparam oua bio, acum m-am lecuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Ai dreptate Cristiana (sper ca ti-am scris numele corect). Am vazut saptamana trecuta un reportaj pe un program nemtesc despre aceste oua (bio sau nu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

In pisicii ma'sii de treaba, ouale BIO sunt de trei ori mai scumpe decat alea "de cusca"...si tot iau tzeapa. M-au apucat pandaliile cand am citit cum isi bat joc de noi producatorii de oo. De acum nu mai cumpar nimic BIO din magazine, oo si alte oratanii o sa cumpar de la nea Frantz da le colt. Macar stiu cui ma duc sa dau in cap daca nu e buna marfa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Exact! Eu am ajuns la concluzia ca BIO a devenit un fel de afacere profitabila mai degraba decat un termen care sa distinga mancarea sanatoasa de restul...

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Marcia e corect multzam. Miriluta si eu la fel m-am ofticat, ca eu tot timpul ma lupt cu sotul si scot ouale de bodenhaltung din cos si pun bio. Cine ridea de mine aseara?

Gata, sa ii ia naiba cu produsele lor bio, de parca alealalte sunt nebiologice, crescute din praf cosmic. Nu mai dau banii ca nu ii mai cred. Sper sa ii arda bine de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Eu nu am crezut niciodata in eticheta de "produs bio". Am stiut clar ca bio 100% sunt doar rosiile puse de socrul meu, de ouale primite de la bunicii mei....

Anul trecut am fost in vizita la cineva in Satul Mare care ne prezenta o afacere de succes cu castraveti bio .....iar la final ne-a dezvaluit "nu as pune gura pe un astfel de castravete, nici daca m-ar plati" Cel putin 5 denumiri de chimicale punea in productia lor. Si era cu acordul celor carora le exporta marfa. Castravetii plecau in Ungaria, care-i exporta Germaniei, care-i transforma in muraturi bio cu desfacere in UE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Marcia e corect multzam. Miriluta si eu la fel m-am ofticat, ca eu tot timpul ma lupt cu sotul si scot ouale de bodenhaltung din cos si pun bio. Cine ridea de mine aseara?

Gata, sa ii ia naiba cu produsele lor bio, de parca alealalte sunt nebiologice, crescute din praf cosmic. Nu mai dau banii ca nu ii mai cred. Sper sa ii arda bine de tot.


Exact asa mi-am luat-o si eu in freza de la dl. sherif...ca eu sunt mai cu motz si nu mananc decat oua Armani (asa le zice el). Am auzit ca madame Aigner (ministra Agriculturii) cica nu vrea sa introduca controale mai stricte si sa numere oo-le (asta cu numaratul oo-lor e pe bune, Nastase ar trebui sa ceara IP Rights ) ca, zice madame, legile sunt deja foarte stricte, ar trebui DOAR aplicate.

Cumpar de obicei numai produse BIO (in afara de carne ca nu imi permit sa dau 30€ pe un pui BIO - daca o fi si ala bio) tocmai pentru ca in ultimii ani am tot avut probleme de sanatate si tot felul de tumori care apar dupa bunul plac. Ma gandeam ca asa imi golesc buzunarele insa imi prelungesc durata de viatza, mie si familiei mele. Dupa cum vad insa in ultima vreme, totul nu e decat o mare pacaleala ca sa ii ia fraierei de mine banii din buzunar.

Singura solutie, pentru cine are posibilitatea, sunt legumele din gradina proprie. Eu una de azi, renunt oficial la toate BIO -rahaturile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Eu sunt super uimita cat de usor e sa nu respecti legea si sa nu fii prins(sau prins foarte greu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui sanziana27

Eu nu am crezut niciodata in eticheta de "produs bio". Am stiut clar ca bio 100% sunt doar rosiile puse de socrul meu, de ouale primite de la bunicii mei....



Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008)
Despre cei doi nazdravani
Sapunuri 100% naturale


Esti optimista, crezi tu ca-s "bio" rosiile acelea, cel mult le putem numi "ecologice" sau "naturale", ca sa fie bio ar trebui sa fie si pamantul nepoluat, aerul la fel etc

Mergi la inceput