Humus facut in casa

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

Tahini de unde luati? Faceti tot in casa?


Asta mai lipseste... Nu,l-am cumparat de la Selgros, e cam scump dar e bun tare.Cred ca a fost 18 lei un borcanel de 150 g.Dar nu am pus decat 2 lingurite si chiar si asa gustul de susan era destul de pregnant,nu mi-ar fi placut cu mai mult de atat.
Ia in calcul varianta cu nautul la conserva, asta cu boabele tinute la inmuiat care fierb apoi in 2 ore a fost un basm, cel putin cel pe care l-am luat eu...

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Caress, am o conserva de naut luata de vreo 3-4 luni ca sa fac humus la Craciun ("foarte" traditional, nu?). Asa ca o sa o folosesc cu incredere.

Rufus, merci de pont cu Mega. O sa caut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Pasta de tahini este si in Carrefour la raionul de produse asiatice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Caress, ai pus cumva sare la fiert? Nu trebuie pusa!

Eu am luat Tahini de la Mega Image si tot de acolo naut cu bob mare ( zice sora mea ca e mai bun), marca lor proprie. L-am lasat peste noapte la inmuiat si apoi l-am pus la fiert pana eu am facut ciorba si alte chestii. Nu m-a deranjat ca fierbea acolo, in legea lui. Trebuie aruncata apa in care a stat la inmuiat, spalate din nou boabele si apoi aruncata si prima apa in care da in clocot.

Am fiert jumatate de kg. Jumatate din boabele fierte le-am pus la congelator urmand sa le humus-ez alta data. Pe celelalte le-am bagat la mixer cu totul, nu le-am strecurat, daca au ramas bucatele mai marisoare ici-colo mi s-a parut chiar misto. A amestecat cu stul ingrediente,or si gata. Nu mi s-a parut greu. De facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Tahini: Cora, MegaImage - la raionul de produse internationale. eu am gasit de la firma Dura, e un borcan de plastic galbui. Ultima data insa am vrut sa vad cum iese facut in casa (surse inspiratie - blogurile Laura Sava si Bucatar Maniac). Am dat o caruta de bani pe uleiul de susan (se poate si cu alt fel de ulei vegetal, dar eu nu am gasit inca un ulei de masline care sa imi placa la gust), m-am chinuit sa prajesc susanul, fara sa il ard (devine amar) si pe urma partea cea mai grea, rasnitul. daca iese prea amar se drege cu putina zeama de lamaie. la gust a iesit diferita fata de cea din comert, mai light, dar mai amaruie; oricum pot sa o gust, pe cea din comert nu pot sa pun limba.
Naut exista si la raionul de conserve boabe, si la cel de produse internationale. Cora are chiar marca proprie si la conserve mai mari. eu fac ori din 2 mici, ori una mare. din una mica iese prea putin, nu ii ajunge sotului decat pe o masea, fiind mare fan.
reteta - o aplic pe cea a lui Jamie Oliver, nu e traditionala, dar a avut mare succes la sot si numai asa vrea, cu chimen si chili. In reteta www.lalena.ro/210-reteta-Pate-de-naut-Hummus.html" target="_blank"> asta apare poza cu borcanul de tahini, iar la comentarii (la final) am pus si eu varianta picanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Deci , da, nautul la conserva, gata fiert, este exceptional! Din doua cutii-3 lei cutia, a iesit exact cat trebuia.Iar tahini ul in borcan galben, de la Mega image este foarte bun si foarte convenabil ca pret.Alta viata, in 10 minute e gata.Nautul nefiert pe care il mai am il imprastii pe camp sa il manance ciorile! :))

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput