Humus facut in casa

Humus facut in casa | Autor: caress

Link direct la acest mesaj

A facut cineva? Cat de fiert trebuie sa fie nautul?Eu fierb la el de 3 ore si jumatate si tot nefiert mi se pare.E drept ca il compar cu fasolea desi humusul e mai aspru decat fasolea batuta...Il mai las sau mai mult de atat nu fierbe?

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ca sa fiarba mai repede trebuie pus in apa cu o seara inainte. Cand e fiert trebuie sa se zdrobeasca cand il strangi intre degete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

L-am pus, a stat 16 ore in apa,se dublase ca volum.Am scos o manuta de boabe din oala,am scos cojile si l-am bagat la blender.E grunjos tare,mie in continuare nu mi se pare fiert...

Se zdrobeste cand il farami intre degete,dar cand dau cu paleta printre boabe ai senzatia aia de fasole abia pusa la fiert...imi pare rau ca nu l am pus in oala sub presiune...

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Seawave spune:

Din cate stiam eu, trebuie sa ramana de o consistenta putin mai zgrunturoasa(daca pot sa zic asa), chiar daca boabele se sfarama intre degete. Nu se face pasta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

I-am pus si un pic de bicarbonat.Il mai las jumatate de ore si mai incerc o data.Daca stiam cred ca nici nu incercam,de azi dimineata de la 10 il pazesc! :))

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

caress, nautul fierbe mai iute ca fasuiul.
Asa ca e fiert.
Treci la faza urmatoare: baga blenderul in el, ulei masline, tahini, usturoi...


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Seawave spune:

Incearca si cu diferente mari de temperatura. Ia-l de pe foc si trece-l prin apa rece, indeparteaza toate cojile si mai lasa-l la fiert fara coji.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Incepe sa arate a naut fiert!!!! Nu era gata Rufus, iar fasolea pe care o am eu fierbe intr-o ora,nepusa la inmuiat,porcaria asta clocoteste de la 10...

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Sa va povestesc si finalul,nu? Consider ca este cea mai obositoare si chinuitoare experienta culinara de pana acum (nici macar cu cozonacii nu as compara-o-)
Si cum era musai sa obtin macar un castronel-in alta casa deja se fac tabouleh,s-au cumparat lipii,etc(am fiert jumatate de kg de naut!), am ales bob cu bob cele fierte de cele nefierte,am scos coaja si bineinteles ca am cedat nervos, dupa jumatate de ora aveam vreo 3 linguri de boabe,pe care le am combinat cu doua de fulgi de fasole,am pus ulei,tahini,sare,lamaie,usturoi si am obtinut primul castronel-foarte bun,nu are deloc gust de fasole.
Jumatate din ce mai era am pus in blender,fara sa mai aleg cojile,fara sa ma uit care i fiarta care nefiarta,restul ingredientelor si dupa ce am terminat am trecut o prin sita!!!!E altfel la gust,mult mai buna...Si ce a ramas ,am aruncat...acum imi pare rau.

Concluzia?Cand am pofta de humus ma duc la Libanez!!!


...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

E cel mai usor fel de mincare daca ai conserve de naut in casa. Asa fac si in restaurante, stiu de la un proprietar de restaurant libanez. Ei importa cutii mari, dar se gasesc cutiute mici in magazine. Pe urma se respecta reteta cunoscuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

si eu folosesc conserve cu naut gata fiert in cinci minute e gata o splendoare

Mergi la inceput