Humus facut in casa

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns principe spune:

si eu votez ptru naut la conserve. eu folosersc conservele la toate retetele care includ naut.cel uscat risti prea des sa fie amestecate cateva soiuri care nu fierb in acelasi timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

La oala supresiune e cel mai usor. Pus de seara la inmuiat fierbe imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

si eu prima data am fiert cred ca 1 kg de naut, aveam cat pentru tot cartierul ! Hummusul meu de atunci, facut dupa o reteta auzita pe diagonala, a fost un fiasco. De atunci folosesc cu suces conservele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Hmm, eu votez pentru varianta achizitionatului direct preparat de la Libanez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

si eu folosesc conserve cu naut gata fiert in cinci minute e gata o splendoare


De ce nu v-am intrebat eu inainte???? Oricum, succesul a fost rasunator,a compensat nervii pe care mi i-am facut o zi intreaga pe langa oala-nu a ramas un fir, nici din cel amestecat cu fasole,nici din cel trecut prin sita...

Data viitoare incerc sa gasesc la conserva-desi in Romania eu nu am vazut, sau il bag direct la oala sub presiune.

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Eu il pun in apa peste noapte iar a doua zi il fierb.Pt.cel pt pasta pun putin bicarbonat in apa ,dar nu e musai,si cu si fara cam in jumatate de ora e gata.Daca ii pun bicarbonat trebuie urmarit atent pt.ca il face praf imediat (iar eu am nevoie si de boabe fierte dar cu forma intacta pt.decorat una alta sau pt alte feluri).Citindu-te inclinc sa cred ca depinde si de soiul nautului.Cum e si fasolea,una fierbe mai repede,alta mai greu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Cel pe care l-am luat eu nu a fost deloc impresionat de bicarbonat,iar de facut praf, nici vorba! Nu s-a sfaramat nici macar un bob dupa aproape 6 ore de fiert,abia daca jumatate erau aproape fierte.Soi rau, clar! Cred ca jumatatea de kg care mi-a ramas va lua drumul tomberonului, nu mai risc sa pierd o zi pazind niste boabe...:))

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Si eu am facut www.prin-casa.ro/?p=2779" target="_blank">hummus cu naut uscat la care am fiert destul de mult, desi l-am pus la inmuiat inainte. A doua oara sigur voi folosi naut din conserva !

Dar de bun a iesit tare bun... chiar ar trebui sa mai fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

J G am sitit reteta - multam ca imi ploua in gura dar nu stiam de unde sa iau o reteta. Am o nelamurire - pentru ce sunt bune cuburile alea de gheata?

Tahini de unde luati? Faceti tot in casa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ioana, eu am luat din MegaImage

Mergi la inceput