Violenta in scoli - Masuri ?

Violenta in scoli - Masuri ? | Autor: liliana29s

Link direct la acest mesaj

Buna ziua

Deschid subiectul pentru a gasi o solutie intr-o problema personala, sunt convinsa ca exista mai multi parinti care se confrunta cu aceasta problema.

Fiul meu aflat in clasa a II-a a venit ieri cu un ochi vanat acasa, nu ar fi o tragedie, problema e ca ochiul i l-a invenetit la scoala un alt coleg cunoscut ca fiind copil problema. Acelasi coleg care anul trecut i-a tuns un smoc in frunte, i-a spart un dinte si l-a batut in nenumarate randuri. Nu numai fiul meu are probleme cu el majoritatea copiilor din clasa au suferit de pe urma lui. Deranjeaza ora in mod curent, invatatoarea il tine in prima banca lipita de catedra singur si distantat de celelalte banci dar asta nu-l opreste sa sara din banca si sa-l mai pocneasca pe unul sau pe altul.
Fiimeu desi e cel mai inalt din clasa e si printre cei mai blanzi, l-am crescut nonviolent si e si genul de copil molcom cuminte.

Copilul problema e crescut doar de mama care desi se ocupa nu-l poate controla. Frecventeaza psihologul saptamanal inca de cand era la gradinita si nu se observa absolut nici o schimbare. Nu e vorba de rea vointa din partea copilului din cate-mi dau seama cat mai ales de faptul ca nu se controleaza si nu se stapaneste, daca are nervi reactioneaza.

Cum pot sa-mi trimit copilul la scoala in siguranta? Ce masuri ia sistemul in cazul acesta? Ce se poate face? Stiu ca toti copii au dreptul la scolarizare dar pe de alta parte au dreptul si la siguranta, eu am dreptul sa-mi trimit copilul la scoala fara sa ma tem ca-l gasesc la urgente peste o ora. In alte tari care sunt masurile care se iau in cazul violentelor repetate la scoala?

Se poate demara la nivel national o campanie prin care sa se schimbe ceva si sa apara o reglementare care sa solutioneze aceste probleme? Din cate inteleg scoala nu are in momentul acesta nici o solutie, faptul ca-i scade nota la purtare nu va opri acel copil si nu va da siguranta celorlalti copii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Solutia mea, pt a-mi proteja fetita de agresiunile copilului problema al clasei, a fost de a o muta la alta scoala. Si eu si fetita suntem multumite si linistite, acum.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Liliana, ti-am scris ceva dar mai bine iti trimit pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Solutia mea este sa conving, prin orice mijloace, directiunea scolii sa il mute pe colegul agresiv in alta clasa sau chiar in alta scoala. Conform regulamentului, se poate aplica aceasta masura disciplinara, exista precedent. Mai dureaza. Nu mai detaliez pentru ca nu este relevant pentru cei care nu s-au confruntat sau nu se confrunta cu aceeasi problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Solutia mea este sa conving, prin orice mijloace, directiunea scolii sa il mute pe colegul agresiv in alta clasa sau chiar in alta scoala. Conform regulamentului, se poate aplica aceasta masura disciplinara, exista precedent. Mai dureaza. Nu mai detaliez pentru ca nu este relevant pentru cei care nu s-au confruntat sau nu se confrunta cu aceeasi problema.


Cristina, asa s-a incercat si la fosta scoala; nicio invatatoare nu a vrut sa il primeasca.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Liliana, iti trimit pm.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Allinta, dar s-a pus problema mai sus de nivelul scolii, inspectorat, protectia copilului, eventual avocat? Exista mai multi pasi, de asta am si zis de mai multe mijloace. Este mai complicat, dar sunt sanse mari de reusita daca ai dovezi concrete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Allinta, dar s-a pus problema mai sus de nivelul scolii, inspectorat, protectia copilului, eventual avocat? Exista mai multi pasi, de asta am si zis de mai multe mijloace. Este mai complicat, dar sunt sanse mari de reusita daca ai dovezi concrete.


Cristina, nu mai raspund pe forum. Iti trimit pm.
PS : subiectul este al Lilianei.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Solutia mea este sa conving, prin orice mijloace, directiunea scolii sa il mute pe colegul agresiv in alta clasa sau chiar in alta scoala. i care nu s-au confruntat sau nu se confrunta cu aceeasi problema.


si ce se rezolva prin asta?
va bate alti copii, dar macar nu va fi al meu cel batut, sau cum?


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Solutia mea este sa conving, prin orice mijloace, directiunea scolii sa il mute pe colegul agresiv in alta clasa sau chiar in alta scoala. i care nu s-au confruntat sau nu se confrunta cu aceeasi problema.


si ce se rezolva prin asta?
va bate alti copii, dar macar nu va fi al meu cel batut, sau cum?


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)




Nu asa se pune problema. Spun de pe acum ca nu am de gand sa polemizez aici. Intr-adevar, de pe urma plecarii celuilalt coleg din clasa nu au de castigat decat colegii lui. Sunt sanse foarte mari ca, in noua clasa, acel coleg sa ii faca si pe altii sa sufere. Daca, insa, ca parinte, ca parinti (cateodata sunt mai multi, ai mai multor copii)ceri direct mutarea din scoala, sunt slabe sanse sa o obtii. De aceea trebuie o masura intermediara si anume mutarea intr-o clasa paralela din aceeasi scoala. Daca vreti linkuri, am, dar in germana. Cine stie, poate noii colegi ii vor fi mai simpatici si, oricum, fostii colegi merita cu prisosinta sa scape de el, la cate le-a facut.

Fac o paralela cam fortata, recunosc, cu un sot violent. Sotia divorteaza de el, fara sa-i pese ca, din acel moment, si alte femei ii vor cadea victime. Totusi, nu vrea sa-l tina langa ea doar ca sa nu sufere altele. Asa si aici. Parintii isi protejeaza copiii de un copil agresiv la care va mai dura foarte mult pana se va vindeca. Intre timp, nu vor sa isi asume riscul ca ai lor copii sa fie loviti din nou. Vorbesc de lucruri grave: capete sparte, dinti rupti, ochi scosi. Adica de o violenta extrema, nu de micile certuri si ghionturi obisnuite intre copii.

Am discutat deja cu liliana si allinta pe pm. Mi-am dat seama ca asa este cel mai bine.

Nu doresc sa continui discutia aici. Sunt de gasit pe pm daca cineva are intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

si ce se rezolva prin asta?
va bate alti copii, dar macar nu va fi al meu cel batut, sau cum?



Sunt de acord cu tine tocmai de aceea intrebam care ar putea fi in opinia voastra o solutie reala. Nu mai vorbim de faptul ca asa bine cum scapam noi de problema in aceeasi idee ne putem trezi cateva zile mai tarziu cu alt copil mutat disciplinar de la alta scoala si o luam de la capat.
Nici eliminarea acestor copii din scoala nu mi se pare o idee buna, pana la urma trebuie sa aiba o sansa la educatie dar nu-mi pica bine nici sa-mi stiu copilul in pericol.

Poate formarea unor clase speciale unde ar fi adunati toti elevii cu probleme de comportament si cu 2-3 profesori supraveghetori in permanenta ar fi o solutie, cel putin la clasele mici inclusiv consiliere specializata, un psiholog profesionist alocat acestor grupe. Alta idee nu am in acest moment.

Mergi la inceput