Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #5#

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Pyo, multumesc. Da, mandria mea seamana mai mult cu mine si, parca din zi in zi tot mai multe expresii ale fetei mi le copiaza. Multe lunite inainte printului tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Pyao, la multe lunite frumoase lui bebe Victor!
Deci si voi ati luat in greutate mai putin...
Despre stat ridicat la varsta lui e muuult prea devreme, eu zic mai bine sa nu...
Si despre intalnire: pai ce, va fi numai una? Ne intalnim si cu tine!
Angelique, nu pot sa-mi imaginez prin ce treci... fii puternica pentru puiul tau, va trece totul si va ramane o amintire urata...

Mami, Almy, Andie, Popi, sunteti bine, dragelor?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Mena, la noi e exact invers- Victor seamana leit cu tati...dar stii cum? Picatura si alta nu! Eu inca asemanare asa izbitoare intre tata si fiu n-am mai vazut...Insa am prevazut asta pt. ca, ma credeti sau nu, se vedea inca de la eco de la 22 de saptamani Iti dai seama ca tata e mandru tare, mai ales ca el a prevazut ca o sa avem baietel...Nu stiti povestea mea...acum exact un an o dr "binevoitoare" mi-a spus ca nu pot sa am copii, sau ma rog, va fi ft greu, in urma unei eco transvaginale...Am venit amarata acasa si i-am spus sotului care a zis hotarat- stai sa vezi ca dam noi unda verde pt. bebe si o sa avem baietel. Am ramas insarcinata rapid, insa la eco de 13 sapt mi-a zis dr Iosup (fetele din Bucuresti poate stiti de el) ca o sa avem fetita...Sotul insa, ft convins ca e baiat...Si la 22 de sapt au vazut ca e baietel si uite-ma dupa un an cu un voinic de 3 luni, copia fidela a sotului
Onutz, da, am luat mai putin de la 2 la 3 luni dar dr mi-a spus sa nu ma ingrijorez pt. ca e normal.
Ce m-as bucura sa ne intalnim...eu o sa fiu in Bucuresti cam prin 20-25 aprilie! lui Luci. L-am tot admirat cum da el din picioruse hotarat, asa. Scump tare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Salutare fetelor

abia am reusit sa citesc tot....

noi nu suntem f bine..eu va ziceam ca am rtacit..well exact in ziua cand aproape sa ma fac bine(imi revenisera si gustul la mancare si miros si tot).. mi s-a imbolnavit Ivan.. a inceput cu o tuse usoara si cu nasul infundat..am fost cu el la pediatru, l-a ascultat la plaman..a zis ca nu are nik, a racit de la mine si sa il duc acasa sa ii dau vitamina C naturala picaturi si oscillococinum.

a 2a zi insa treaba s-a inrautatit in sens ca puiul meu tusea ca si cum rupea din gat f urat.. deja erau ciufutel si nervbos, plangea din orice, a plans o juma de ora legata ca niciodata..cat nu a plans 3 luni intregi de colici!! Am sunat iar la medic..mi-a zis ca sa ma calmez si sa ii fac aerosoli si sa ii dau Prospan sirop de tuse (e ceva cu extract de iedera mai naturist usor) A 3a zi era la fel..tuse la greu muci, ochi inlacrimati, rosii,etc.. Eu bineinteles ca-s neom.. e cel mai dureros lucrul ever: sa iti vezi strumful bolnavior.. Doamne Angelique nici nu vreau sa ma gandesc prin ce treci cand iti vezi puiul in spital: iti urez multa multa putere mamico!!.
Doarme noaptea bine.. insa fornait si tusind..iar eu bineinteles stau si il veghez sa nu faca febra si il controlez de fiecare data. Azi insa nu am mai putut suporta si am plecat la camera de garda sa ma asigur eu 100% ca nu are nik la plaaman pt ca se auzea un horcait ca de tors de pisica... vroiam doar sa il asculte cineva macar inca o data asa ca am ajuns la IOMC in Bucuresti..(f bune serviciile aici- nu am stat decat 2 minute pe hol si m-a si preluat cineva) si .. l-a ascultat la plaman, mi-a zis ca nu are nimik , s-a uitat in gat totul este ok- si ca are bronsiolita - tipic pt un sugar intre 3-6 luni, ff frecvent lately cred ca e epidemie sa ca fetelor : mare atentie!!!!!!!! Faza e ca puiul meu e alaptat exclusiv, nu a fost prematur, eu nu fumez, nu am fost cu el la mall-uri..astia-s factorii favorizanti..dar eu nema.. cred ca am luat de la cineva de la botez si asa am facut si eu si i-am dat si lui...Oricum mi s-a zis sa fac in continuare aerosoli si sa ii dau sirop ca asta e tratamentul..numai ca mi-a prescris acolo sa fie si antibiotic Keflir sau ceva de genul.. a zis ca sa fie acolo.. dar eu nu vrau sa ii dau asa ceva pt ca treaba e virala..de ce sa ii dau antibiotic?? nu ii dau nik vreo3,4 zile sa vad cum reactioneaza la aerosoli. Ii fac adrenalina cu ser fiziologic de 4 ori pe zi.

Am plans zilnic... numa la gandul ca ceva ar putea fi rau..sau cand ma uitam la el cum se chinuie si lacrimeaza..vai ce durere sufleteasca!!
Am stat 4 zile cu masca pe fata pana sa raceasca el..mi-era un dor sa il pup de nu va imaginati si tot a racit:(:((:((:((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Pya, ce poveste frumoasa! Si la noi e asemanatoare. Ne-am decis sa facem bb, aveam ovare polihistice si am inceput trat cu ac vreo 4-5 luni. Apoi in mai urma sa incep stimularea ov. pentru ca, conform analizelor si investigatiilor, chisturile nu ma lasau sa ovulez. Nu am mai inceput stimularea pt ca pe 6 aprilie a fost um, in aprilie a profitat de sot si pe 7 mai aveam un test frumos pozitiv in mana. Eu am simtit ca am fetita dar sotul a sustinut ca e baiat. La nastere, Gabriel semana leit cu tati, acum, crescand seamana tot mai bine cu mine cand eram mica (si cu fratele meu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Angelique imi pare tare rau pentru Stefanut! Sper sa se faca cat mai repede bine si sa puteti pleca acasa! Ce conditii in spitalele in Ro...

Pya eu am calatorit de 2 ori cand era V mic cu avionul. Prima data cu escala, a2a oara direct. Prima data a trebuit sa dam carutul la bagaje speciale in aeroport iar a2a oara l-am putut lua pana la scara avionului apoi l-am dat.
Prima data insa era V mic (2luni) si am putut lua landoul cu noi in avion, l-am lasat sub scaune cat am zburat. In aeroport l-am pus in landou si am mers la celalalt avion.
Stiu ca daca ai loc rezervat si pentru bebe ai voie sa iei scaunul de masina in avion.
Si noi mergem in Ro in mai dar vom sta putin, 8 zile. Cred ca vom lua doar scaunul de masina cu noi.
De Iosup am uzit si nu de bine...la odiseea lui V era o mamica care a nascut o fetita cu probleme mari la inima si care fusese de mai multe ori la eco la Iosup si nu vazuse abolut nici o poblema. Fetita avea si inima pe parte dreapta si el trecuse de fiecare data ca e pe partea stanga...asa ca nu ma mir ca ti-a zis ca puiul tau va fi fetita si e baiat.

mami sa se faca Ivan repede bine! Si eu am fost racita, de fapt inca mai sunt putin, dar Nadia din fericire nu a luat. Masca nu am purtat.

deny sarcina usoara in continuare! Eu in locul tau as incerca sa nasc in Austria. Si eu am avut o situatie mai complicata cu asigurarea la prima sarcina si pana la urma s-a rezolvat. Ma intelesesem cu spitalul sa platesc in rate dar din fericire la 37 de saptamani am primit asigurarea si nu a mai fost nevoie...am nascut abia a 41 de saptamani si 3 zile...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Mami, insanatosire grabnica lui Ivanel! Nici eu nu i-as da antibiotic asa usor.
Mena, si la mine tot din cauza ovarelor polichistice mi-a zis dr aia ca nu pot ramane insarcinata...cica vedea ea ca nu ovulez (ce-i drept am mers la eco pe 17 feb si dupa data UM trebuia sa fiu la ovulatie, dar uite ca exact in luna aia nu am avut ovulatia la 14 zile, caci in schimb, cu SOP cu tot eu aveam ciclul regulat), pe 26 feb am dat unda verde pt. bebe si pe 23.03 am avut testul pozitiv! La exact 8 luni dupa, pe 23.11 am nascut...la ora 08.23 hi hi!
Angiuta, asa stiam si eu, ca pot tine caruciorul pana la scara avionului si ca il depoziteaza ei pe perioada zborului, apoi il primesc imediat ce coboram..Am cumparat bilete pt. noi si un infant, insa el nu are loc rezervat in avion. Pt el primim un cos/gen landou pe care il am in fata scaunului meu...MA bucur insa ca din 2 escale am gasit o optiune cu o singura escala, tot e mai bine. Am emotii, primul zbor e de 9 ore, escala de 4 ore, apoi un alt zbor de 5 ore...
La dr Iosup am mers la recomandarea nasicii, care mi l-a laudat, ca cica iti zice sexul bb-ului ft repede. La noi alte diferente in afara de faptul ca a gresit sexul nu au fost, din fericire! Am facut doar eco de 13 sapt la el...si acum radem cand ne amintim cat de sigur pe el a scris pe fisa de obs...fetita...m-a intrebat si numele (ar fi chemat-o Natalia...si chiar i-a scris si numele ...)
Hai ca m-am lungit...se vede ca se ocupa sotul de pui...incearca sa-l adoarma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

Buna seara mamici dragi! Suntem bine, dupa episodul de vineri de dimineata cu cele 3 firisoare de sange, nu s-a mai intamplat, slava Domnului. Am simtit ca-mi sta inima in loc, mi-a fugit imediat gandul la suferinta bietei Angelique. Nu-mi dau seama de la ce a fost problema, in disperarea mea am dat vina pe alimentatia mea. Am mamelonul drept cam iritat pe dinauntru, ma ustura mai mereu. La exterior e ok, ca m-am tot dat cu vit A, dar pe dinauntru ma sacaie. Poate am tinut-o in noaptea aia prea mult la sanul drept si o fi tras ceva sange pe care l-a eliminat in scaun. Am mai patit-o in prima saptamana cand am venit de la spital dar atunci aveam mameloanele franjuri facute iar Eva a varsat laptic cu sange in el. La fel am inghetat si atunci de groaza pt ca nu mi-am dat seama in prima faza de la ce e. Acum nu prea mai vomita dupa ce mananca asa ca m-am gandit ca a eliminat sangele ala prin kk.
Legat de pisu, Angelique , am mai patit si noi de cateva ori sa gasim scutecul uscat. S-a intamplat numai noaptea la noi.
Azi am fost plecati zuzulini, dupa martisoare, cadouri pt nasi si mosici si cateva hainute si jucarii pt Evuta. Si fiindca am plecat la 11 de dimi si ne-am intors tocmai la 4 dupa amiaza, ghiciti ce am facut?? M-am deztzatzoshat si am alaptat in parcare la Kaufland, in masina!!! M-am simtit atat de ciudat, ne-am obisnuit sa papam acasica, in coltisorul nostru! Fetelor, ma tot gandesc cum sa o fac pe Eva sa accepte si putin biberon cu lp. Avem botezul pe 16 martie si tare n-as vrea sa pierd toata seara alaptand. Ea sta la san in jur de 30-50 minute de fiecare data, din 3 in 3 ore. Deci va dati seama cat timp as pierde din petrecere. Oi da-o peste cap daca ii bag un bibe de laptic praf seara, macar cu o sapt inainte de botez?
Va pup pe toate, sa aveti o seara minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

In sfarsit am reusit si eu sa citesc din urma si sa va raspund!

Angelique draga mea, muuuulta sanatate minunatului de Stefanut. M-am uitat si eu la pozele de pe picassa si e un scump si un dulce! Fi tare pt el, are nevoie de tine puternica! pe amandoi

Bubule sa dea Dumnezeu sa fi scapat de colici!!! Si sa treaca si problema asta! Ce frumos descrii tu toata dragostea unei mame pt puiul ei

Deny felicitari pt minunea de fetita! Ce repede trece timpul...


S-a trezit...revin...sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Deny, felicitari pt carucior. Despre nastere: in Germania sunt anumite asociatii, mai ales care tin de biserica, ce ajuta femeile gravide in probleme financiare. Incearca sa iei contact cu astfel de organizatie, poate poti sa nasti la un spital catolic si sa nu te coste asa mult.

Noi suntem mai toti raciti. Acu ma apuca si pe mine, taman cind imi pleaca sotul trei zile saptamina viitoare (saptamina asta a fost numai doua zile plecat ). Lili are mucisori si cred ca din cauza lor tuseste, ca cel mai mult tuseste dimineata cind se scoala. O chinui cu laptic in nasuc si se supara pe mine, hehe, lasa ca pina la pubertate tot va avea timp sa se supere . Febra nu are, asa ca inca nu sunt in panica, desi azi a fost cam bleaga si obosita si mi-a dormit mai toata ziua, ba pe burtica mea, ba in wrap la sot.

Angelique, sanatate la puisor. Noi am trecut prin problema cu branula cind Florian avea 11 luni si a urlat de l-a auzit tot spitalul, au incercat nu stiu cite asistente si doctori sa ii puna barnula, pina la urma a venit seful de sectie si i-a pus la cap (suna f nasol, dar acolo l-a deranjat defapt cel mai putin). Sper sa gaseasca ce are Stefanel si sa va intoarceti sanatos acasa. Cit de dormit pe scaun, nu exsita in tara acele saltele de burete din trei bucati care se string intr-o forma compacta? Asta ca sa dormi acolo mai comod? E groaznic ce conditii aveti voi acolo (si in astfel de momente ma felicit ca am plecat din tara, compensatie pt alte momente cind....).

Ok, am plecat la bebe Hapciu. Va doresc la toate un sfirsit de saptamina frumos. La noi ninge si e intunecat (cica cea mai intunecata iarna de la anul 51 incoace) si intilnirea cu o prietena a trebuit sa o aminam din cauza racelii noastre,, uffff.



Mergi la inceput