Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #5#

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Ssi am revenit.

Noi iarna asta am dus-o dintr-o raceala in alta, mai ales Andreea, care a fost racita o data pe luna din decembrie pana acum. Sofi deocamdata e bine, sper sa nu mai ia de la sora-sa, ca o sa cedez nervos. Si culmea e ca am avut grija cum o imbrac la plimbare, sa nu vina in contact cu nimeni bolnav, i-am luat pt imunitate...degeaba, a incaltat-o din nou. Luna trecuta s-a imbolnavit Sofi si a luat-o de la ea, acum a facut rosu-n gat nasol de tot, cu febra. In rest la plamani nu s-a auzit nimic, numai gatul Am zis ca nici nu le mai scot din casa pana la primavara, ca o iau razna daca se mai imbolnavesc. Si culmea, ca Andreea nu era bolnavicioasa. Si mi se rupea sufletul sa o vad cu temperatura. Acum e mai bine, sper sa scapam repede.

Sofi e o scumpete, o frumoasa, o minune... e grasana si ne tot minunam de ea la 3 luni avea 6 kg si 64 cm; dar acusi facem 4 luni...si iar vaccin. Isi tine capul foarte bine, e foarte pasionata de manute, baleste si ea la greu si, mai nou, s-a smecherit si vrea in brate cu fata spre restul lumii, daca se poate sa si adoarma asa. Si ma suge de ma dispera, peste zi, cand doarme. Daca cumva se foaieste si nu simte titi langa ea e jale. Sper sa-i treaca repede. Dar o iubesc nespus si pe Andreea la fel Nu stiu cum de poate exista o iubire atat de mare. Ele sunt tot ce am mai scump si mai de pret in lumea asta si nu-mi pot imagina viata fara ele, oricat de greu si obositor e uneori. Le pup si le spun in fiecare zi cat de mult le iubesc, cu toate ca Sofi inca nu intelege, dar simte.

Ma duc si eu la somnic, ca is zombi.

Va pupacesc pe toate si minunile voastre!
Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Buuun, am dovedit toate capitolele
In primul rand FELICITARI MICILOR CRESTINI! Mai, mai ce povesti frumoase am citit eu. Mai avem putin si se “scalda” si ghimizdroaca mea. Dar nu cred ca va prinde si tortul la carciuma, ca bunicile ei si-au pus in cap sa vina cu ea acasa dupa vreo 2-3 ore de petrecere. Cred ca abia asteapta sa fie numai ele doua calare pe bietul copil ….
La Multi Ani! Almy! De 3 ori mamica
Cellena, eu alaptez si Mara n-are icter si ce-a avut s-a dus in prima luna (vreo 2, maxim 3 saptamani a tinut-o). Nu cred ca exista o anume varsta de la care sa-i pui pe salteaua de activitati, depinde de la bebe la bebe. Pe Mara am invatat-o eu in vreo 4 zile sa dea cu labuta in jucariile spanzurate, si a inceput sa faca asta pe la 2 luni jumate – bine, nu-ti imagina ca miscarile ii sunt extreme de coordonate, dar cat de cat stie ea ce face. Si de sambata intinde mana si ia singura jucaria din mana mea si o duce la gura – dar pana nimereste gura, mai sufera nitel si ochii si nasul. Dar trebuie sa-i trezesc eu interesul – sa zgaltai nitel jucarica. Cat despre botezul mai mare, vezi sa nu patesti ca mine: i-am invitat pe toti cei care spusesera la un moment dat “sa ma chemi la botez” (io am luat-o de buna) si cand colo ei au inceput sa dea din colt in colt, asa ca tot la botez mic am ajuns =)). Si cred ca tot tie ti-am mai spus la un moment dat ca eu inca imi mai sug degetul mare de la mana dreapta, noaptea (cel putin o zi pe saptamana ma trezesc dimineata cu el infipt, desi seara am grija sa-mi ascund mana sub perna). Dintii n-au nici pe naiba, degetul are o vaga aplatizare. Asa ca fi-mea n-are decat sa-si suga si degetele de la picioare daca vrea, nu-s io in masura sa i-o interzic (ea are o preferinta pentru degetul mare de la mana stanga, o sa fim in oglinda). Si spre deosebire de tine si de Aschiutza, eu urasc bucataria; prefer sa calc toate hainele din sifonier de 2 ori decat sa ma puna cineva sa fac mancare. Una la mana, nu-mi iese neam ca a maica-mii, si doi la mana, dupa ce ca asud acolo de-mi ies ochii se si termina in 5 minute …. Noroc ca Mara nu o sa stie ce e aia mancare buna, asa ca nu va comenta la ce o sa-I dau/gatesc ei :D.
Madalina, condoleante!
Of, Angelique! Imi imaginez panica voastra … Va doresc tot binele din lume si multa multa sanatate!
Geani, pt costume populare minuscule: bebe curier. Mara abia acum la aproape 4 luni are 5,5 kg, deci nu cred ca e un reper asta. Ai incercat toate balariile alea de ceaiuri: chimen, fenicul, anason? Galafor, Galactogil? Eu am inceput sa ma dopez cu ele. Am zile in care am niste saci lesinati deci ioc lapte si zile in care dau pe afara, nu inteleg logica, dar eu ma incapatanez sa-I dau strict tzitzi.
Mena, angiuta, eu nu iau nici un cezarete si tot iceberg scrie pe mine. O sa-mi fuga jumatatoiul pe Stefan Furtuna, in curand….
Si Mena, io zic sa te bucuri daca doarme asa. Unu la mana pentru ca ei cresc cu nanita si lapte, si doi la mana – esti liberaaaaaa….. Asa dormea si Mara la varsta aia; abia acum de vreo luna de cand e capra a cam rarit-o cu somnul in timpul zilei si vai, ce ma mai freaca …..
Aschiutza, eu marturii nu am. Dar nea fotograful va printa ceva poze atunci pe loc si le voi da invitatilor la plecare.
Legat de nas si muci, i-am aspirat de 2 sau 3 ori nasul cu chestie de-aia de tras cu gura si m-am lasat de sporturi de-astea (mi-e scarba). De ceva vreme ii curat doar ce e vizibil si accesibil (bat de ureche cu opritor, udat bine cu apa de mare, inserat, agatat si aia e; numai ca trebuie sa cumpar o anumita marca de bęte, mai subtirele si nu execut operatiunea decat daca e mandra relaxata si linistita, ca daca se zbate cine stie pe unde-i infig betisorul ala)
Iulia, ecografistii folositi: Stamate si Toma (Medlife).
Dana, Mara returneaza pupicii si-i asezoneaza cu niste balute . De imbratisat, mai greu, ca abia acum invatam sa facem si noi “mai-mai”. Adica io o invat si ta-su beneficiaza (primul zambet la el, primul hohot de ras tot la ta-su – de fapt toate, ca io nu reusesc s-o fac sa rada asa cu pofta - , pun pariu ca primul ei cuvant va fi TATA).
Ca tot vorbeati de program, pe Mara am trecut-o la mese la ore fixe – da, stiu, mama rea care sunt eu. Asa ca dimineata ii dau eu trezirea la 7-7:30, spalat (fund si fata), mancat, urmarit pregatirile lu’ ta-su. Pe la 9-9:30 adoarme. La 11 o trezesc sa-I dau a doua masa a zilei, la 12-12:30 iesim afara daca se poate, daca nu, pe balcon. La 14:30 e a 3-a masa, si daca am noroc mai doarme de la 15 la 18, daca nu asta e, ne jucam, gurizam, ne vaicarim. La 18 mai avem o masa, si de obicei dupa asta mai preia ta-su stafeta, cand se intoarce de la munci; mai doarme maxim o ora intre 19 si 20. La 21 avem gimnastica, baie, masaj si la 21:30 masa de seara. Adoarme cel tarziu la 23:30 (uneori singura, alteori cu chiu cu vai plimbata in brate) si doarme lemn pana a doua zi. Daca as lasa-o ca pe ea la 9 ar face ochi. Mai ramane sa-I fac si programul dintre mese; adica sa impun niste perioade in care sa stea si singura in tarc, ca doar de-aia i-am luat ditai tarcul, dar aici mai greu, pentru ca vaicaritul si aoleul sunt la ordinea zilei.
Cu diversificarea o mai amanam pana dupa vaccinurile de 4 luni (o sa le facem la 4 luni si 3 saptamani, ca si pe cele de 2 luni le-am intarziat), pt ca pediatra ne-a spus ca nu are sens s-o iau de-acum ca-I e inca bine copilei doar cu laptele meu (desi a tot luat cam putin in greutate ultimile 2 luni). Am plecat cam dezamagita de-acolo, abia asteptam sa ma apuc de suculet si lingurita. Mi-a recomandat sa ma dopez in continuare cu ceai de chimen si anason, si sa suplimentez si cu Galafor si sa speram ca o mai duc asa inca 4-5 saptamani macar. Si de capul meu nu cred ca e cazul sa ma apuc sa-I dau sucuri de fructe/legume, plus ca jumatatoiul tine cu pediatra, asa ca …asta e, mufam pana lesinam.
Am murit de ciuda cand am citit de bebei care nu plang sau nu stiu sa planga …. A mea e as la asa ceva. In secunda in care s-a plictisit (adica dupa maxim 30 minute) incepe o vaicareala …… mama mama. Ce-I drept, plans d-ala zdravan zdravan cu lacrimi si suspine nu vad decat f f rar (foame, burtica). Dar tipetele nervoase si lamentarile sunt la ordinea zilei; si daca nici noi nu stam de fundul ei apoi nu stiu cine naiba o face. Am ajuns amandoi la concluzia ca face misto de noi; daca se vaicareste si vorbesc de la distanta cu ea, inceteaza brusc, devine atenta si incepe si vocalizeaza si ea frumos …5, maxim 10 minute, apoi o ia iar cu lamentari. Ma duc langa tarc, vorbesc cu ea o mangai … tace si incepe si se hlizeste … maxim 5 – 10 minute, si iar incepe cu vociferatul. O iau in brate ….. liniste si pace; o pun la loc in tarc, nici nu apuc sa o asez de tot, ca iar baga tipete. Eu cred ca e vina noastra (si in principal a jumatatoiului) ca noi am invatat-o toata ziua buna ziua in brate, plimbata si frecata. Si de cand se intoarce singura pe burta, cum o asez in tarc, tup e direct pe burta; numai ca invers nu stie ganga sa se intoarca si se chinuie, si-si ridica funduletul si se impinge in picioare si logic ca se enerveaza si incep si lamentarile ….. Dar o mai si las sa miorlaie, pt ca uneori daca vede ca nu o baga nimeni in seama isi gaseste alte preocupari (un deget,o jucarica, sau se converseaza cu un catel de plus – dar tot pentru maxim 5-10 minute).
Bubu, multi pupici lui Nicholas cel cuminte; sa nu-l mai chinuie nimic. Si tie o imbratisare mare mare! Si te invidiez si pe tine ca esti atat de calma si iubareata. Eu uneori am momente in care-mi vine sa-i strang de gat pe amandoi. Pe fi-mea ca se miorlaie ca o pisica lesinata, si pe jumatatoi ca ma freaca la melodie cu tot felul de balarii: schimba-I scutecul, da-I sa manance, tine-o invers, canta-I, te enervezi pt ca esti o mama egoista, etc etc etc. Si DA DA DA DA, abia astept sa ne vedem!
Sellena, eu zic sa te mulgi si da-i biberon cu lapte de-al tau. Nu-i baga lapte praf daca productia ta e ok, sa nu ai surprize dupa aceea. (mulge in fiecare zi cat poti dupa ce papa ea, pastreaza laptele la congelator cat sa faci de 2-3 bibe in ziua botezului, si cu o saptamana inainte de botez, mulge-te la o masa si da-I bibe, ca sa o inveti cu el)
Fetele, va las poze cu miss si o sa incerc sa intru mai des ca sa nu mai las romane intregi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Pya, cand am zburat noi cu mijlociul si am facut escala tot asa ne luau carutul la scara si ni-l dadeau la coborare.

Angelique, sanatate multa! Sper ca sunteti mai bine...saltea de care spune Aschiutza am vazut la Lidl.

Mami, a fost si Sofia racita, tot asa cu muci si tuse plina, se mai auzea si haraiala aia in piept, cred ca a tinut-o mai bine de 2 sapt, eu i-am dat Stodal vreo 3 zile si am vazut diferenta, dupa s-a ameliorat mult tusea, nu i-am dat antibiotic, i-am facut aerosoli cu ser si lapte in nas sa inmoaie mucisorii, cand erau prea multi eu i-am tras si cu batista bebelusului. ea a avut si rosu in gat.

Sellena, nu i-as da lapte praf, risti sa iti scada secretia lactata daca inlocuiesti atatea zile o masa.

Bubu, te inteleg si eu mi-am dorit tare mult o fetita. Simt ca a adus echilibru in familie.

Popi, tot ce dai tu acum, in perioada asta cand sunt f mici, se va intoarce insutit. Oricat de greu ar fi, se merita efortul, nu va fi mereu asa dependenta de tine. Asta e perioada cea mai solicitanta fizic, dar va trece repede.

Eu am lapte daca mananc gutui si dulciuri, habar nu am de ce. Sapt asta nu am avut de nici unele si am avut sanii fleasca, vineri mi-am cumparat gutui si prajituri si azi iar imi curg sanii singuri. Poate fi si de la faptul ca gutuiile sunt inecacioase si beau multa apa, nu mai conteaza, important e ca functioneaza.

Am facut si noi vaccinul vineri, nu a facut febra, dar daca apas in zona vaccinului parca e usor intarita, cam cat o moneda de 50 de bani, voi le-ati facut masaj in zona?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Ary, noua ne-a zis dr sa-i punem gheata pe locul vaccinului imediat. Cam o zi dupa aceea a fost tare zona, apoi nici nu s-a mai cunoscut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Ary eu i-am pus feliute de cartof crud tinute la rece pe locul vaccinului. nu a avut absolut nik dupa aceea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Multumesc pt raspunsuri dragi mamici


Pyao, nu actele romanesti sunt problema, ci cele austrieci (de viena, mai exact). Indemnizatia si alocatia la copil, de aici din Viena sa primim, tot aici sa depunem dosarul.
De cele romanesti numai certificatul de nastere si pasaportul la sectia consulara de aici, e floare la ureche pt noi. Pt alocatie din Ro, nu stiu daca se merita sa depun, doar la iarna putem sa ne prezentam ambii la depus actele in Ro, atunci vom merge in tara pe la bunicii ei, si atunci bebitza va avea 6-7 lunisoare de viata. La indemnizatie din Ro nu am nici o sansa pt ca nu am muncit cu carte de munca, nu am stagiul de cotizare complet in tara.

Angiuta, ce coincidenta intamplarea ta la prima sarcina. Sper sa fie si asa la mine, sa vina bebitza dupa 39sapt, dupa ce imi va veni intai cardul/asigurarea. O sa incerc cu plata in rate, cum zici, sper sa nu fie probleme in a face o intelegere cu spitalul. E un spital "Sozialmedizinisches Zentrum". L-am ales pe asta ca e f aproape de districtul meu. Acolo mi-am facut programarea pt geburtsanmeldung, mi-au pus si stampila in mutterkindpass de la ei, si cu asta inteleg ca nu ma pot "anmeldui" la alt spital. M-am mai programat cateva luni in urma la alt spital, alt sector, departe de sector meu 30-40min cu masina-multe semafoare, aglomeratie, dar nici o stampila de la ei.
Am fost si la un spital de care zice Aschiutza, ce tine de biserica, la fel departe ca cel de sus mentionat, dar din pacate nu mai au locuri libere pt luna mai, ca atunci am DPN-ul, pe 30 mai dupa UM si ecografie. Dar stiti si voi, bebe isi alege singur ziua cand sa se nasca, asa cum am ramas insarcinata pe neasteptate, tot asa cred ca o sa si nasc, pe neasteptate, nu cand "prezice" UM, sau eco, sau cand programeaza doc cezariana. Cristina Naomi si-a ales ea singurica momentul cand sa vina la mamica si taticu'. Eu sper sa o pot convinge macar asta: sa se nasca DUPA 39sapt, sa-si aleaga ea ziua ei de nastere, dar dupa 39s

O sa fie bine
Sanatosi sa fim, toate fetitele si toti baieteii



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

26+ cu
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Angelique sanatate multa puiutului, sa se faca bine si sa mergeti la casuta voastra! Ma gandesc des la voi, cand am fost internata cu Riana am suferit ca un caine sa o vad bolnava asa ca imi imaginez ce e in sufletul tau. Nu te lasa doborata, puiul are nevoie mare de tine si se va face repede bine.

Bubu, legat de reflux, baietelul meu tot asa a avut un reflu urat gastro-esofagian, pana pe la 5 luni majoritatea timpului cat era treaz plangea, eram disperrati, la medici, la osteopat, la homeopat. Ii dadeam inainte de supt Gaviscon pediatric, mi se propusesera si altele mai puternice dar mi-a fost teama sa ii dau asa mic pt ca parerile medicilor erau impartite. Dadea afara laptele acrit non stop, cate 15 barbite schimbam pe zi, si sa il atingem ne era frica :( Ameliorarea mare a venit ca nd a inceput diversificarea, am vazut diferenta aproape imediat, am si inceput legumele la 5 luni in loc de 6 cum ni se recomandate tocmai din cauza asta. Dupa 6 luni nu mai avea aproape deloc. Si faptul ca a inceput dupa 5 luni sa stea in fundulet l-a ajutat si alinat maxim. Acuma e un voinic de 17 kilograme la nici 3 ani, sanatos si voios. Deci nu-ti fa griji, mai e un pic si o sa vedeti diferenta. Pupici pt ochiosul frumos!

Pya noj de fiecare data am lasat caruciorul la urcarea in avion, am zburat de cel putin 10 ori cand era Robin mic, insa uneori nu ne dadea carutul la coborare direct ci venea pe banda. Mai rar dar s-a intamplat. Vezi si vorbeste sa va dea locurile specile de bebe, la zborurile lungi se da un fel de patut ce il pui pe jos la picioarele tale si face bebe nani. Ia si o paturica de-a voastra sa nu il acoperi cu ce va dau aia eventual. Patutul ala se da pana la un an apoi se considera prea mare copilasul. Eu zic ca cu bebe mic e mai usor decat cu copii mai mari, la un an si ceva am zburat si noi 10 ore cu Robin, intr-una a fost in miscare, obosisem psihic si eu si ta-su.

Epopeasca, sanatate multa, asa am fost si noi toata iarna bolnavi, inclusiv Riana, doar ca nu asa ca noi, Robin ne-a adus in permanenta " cadouri" cu virusi de la gradi. Numar zilele sa vina o data primavara.

Noi suntem bine, la 3 luni jumate avem 6,9 kg si vreo 63 de cm. astept plecarea in romania, pe 8 martie avem zborul si pe 16 botezul.

Ma bag si eu la o mica sisesta, nu stiu prin ce minune dorm amandoi in acelasi timp:)
Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Angiuta, Ary, Ina- multumesc, m-ati linistit in privinta caruciorului!
Ina, am obtinut locurile de pe randul din fata, unde se poate atasa un cos/bassinet. Nu e la nivelul solului, ci mai sus, din cate am vazut in poze nu-l vad pe bebe daca stau pe scaun, si asta ma cam deranjeaza dar important e sa faca el bine nani. La compania cu care zburam are cam 78 de cm lungime, deci ne incadram bine in el. Ei zic ca e pt copii pana la 2 ani.
IPopica, ce fetita frumoasa si zglobie ai! Sa va traiasca! si Victor al emu e una-doua pe burtica, imediat ce-l pun pe o suprafata plana...uneori si in carucior incearca sa se puna pe burtica.
Deny, am inteles acum...sa vedeti ce comedie va fi cu poza la pasaport..chiar, Ina, voi cum v-ati descurcat? Noi am "tras mai multe duble", dar pana la urma am reusit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

Multumesc fetelor dragelor pentru urarile de ziua mea!!!

Eu sunt cam depasita de haosul din casa, de aia nu prea mai intru, dar ma organizez eu cumva mai bine (cand or pleca ei la facultate). Ary, tu cum te descurci?

Angelique, multa multa multa sanatate lui Stefanut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

pya dar poza pentru pasaport nu o face direct la consulat? La V stiu ca a trebuit sa-i faca poza acolo la consulat anul trecut cand i-am schimbat passul.
Nadiei ii facem pasaport german si trebuiesc poze biometrice. Ii vom face la fotograf. asi lui V tot la fotograf i/am facut poze pentru primul pasaport, avea doar o luna .
Pentru certificatul de nastere romanesc am trimis actele in Ro. Aici costa 125 de euro fara apostila si traducere. In Ro costa o nimica toata.

Mergi la inceput