Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Coaste,aripioare

Pagina urmatoare

Vezi toate retetele
Adauga si tu o reteta!
Biscuiti dulci umpluti cu ciocolata si alune * Biscuti dulci cu fructul pasiunii * Prajiturele cu cardamom * Tiramisu Cheesecake * Gogosi coapte * Tort negresa * Rulada cu mango si fructul pasiunii * Negresa simpla cu nuci *
Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 2

dulcetica
dulcetica

4165 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui dulcetica Adauga semn de carte la mesaj Trimite dulcetica un Mesaj Privat  Reply with Quote

Coaste,aripioare

As vrea sa le fac in stil american.Cumpar de la liedl inghetate si as vrea sa reproduc si sa le fac eu:dulci ,iuti sau alte variante.
Cine a facut si ce a iesit?

dulcetica
      (0 aproba) (0 dezaproba) |

Anda08

1711 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiAnda08 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Anda08 un Mesaj Privat  Reply with Quote
si eu am luat aceleasi costite ca si tine - tare as vrea sa stiu si eu cum as putea sa le fac :)

www.supereva.ro/info.asp?id=850" target="_blank">Super Eva - Carte inteligenta de bucate - Jurnal de sarcina - Despre dragoste - Nume de Copii
Mergi la inceput
dulcetica
dulcetica

4165 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidulcetica Adauga semn de carte la raspuns Trimite dulcetica un Mesaj Privat  Reply with Quote
Cred ca pun miere,boia iute si dulce.Asta-i banuiala mea!Si aripile-s bune. Eu nu maninc fiindca sint la regim,dar scrie ca-s dulci si hot.Am auzit ca-ti ia gura foc!
Cind ma gindesc la mailurile cu nu mincati aripi ca-s injectate,ma felicit ca nu gust,dar imi fac pofta cum arata.

dulcetica
Mergi la inceput

cristinuk@

596 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite cristinuk@ un Mesaj Privat  Reply with Quote
Pe cine vrei sa te razbuni?

https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu

Mergi la inceput

Lorikay

860 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Lorikay un Mesaj Privat  Reply with Quote
Sotul meu prepara aripile astfel: face un bait din miere, sos de soia, putin otet balsamic si mai are el vreo 2-3 sosuri pe care le adauga (unul dintre ele este "foc") si tine aripile cateva ore (chiar de pe o zi pe alta). Apoi le pun intr-o punga cu tot cu zeama si le tin in cuptor cam 30-40 minute dupa care rup punga si le mai las vreo 10 minute sa se evapore lichidul si sa devina cleioase. Se fac foarte bine.
Costitele se pot face la fel. Condimentele si sosurile le alegem dupa preferintele de moment. Daca mananca si fetita nu le facem iuti.
Mergi la inceput
dulcetica
dulcetica

4165 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidulcetica Adauga semn de carte la raspuns Trimite dulcetica un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

Pe cine vrei sa te razbuni?

https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu

Ca bine zici!

dulcetica
Mergi la inceput

histamina

4321 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite histamina un Mesaj Privat  Reply with Quote
miere fff putina(nu e voie,ca la temperaturi inalte e toxica,dar zaharul are gust nasol),sos de soia, sos dulce acrisor,amestec din zece feluri de ardei iute uscat si macinat de mine, piper, cimbru uscat in casa,sare.se amesteca se bag ain tava la cuptor si se mai amesteca pana scade.
e super bun.
sau
coastele tinute in lapte o ora,scoase,sc urse, date cu ulei, apoi unse cu un amestec de piper, ardei iute, cimbru, putina lamaie, sos dulce acrisor, puse pe gratar si unse cand se intorc cu acelasi maclavais.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Mergi la inceput

luisa1983

592 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite luisa1983 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Aripioare de pui daca vrei sa le pui pe gratar trebuie sa le tii la marinat cel putin 1 ora , in frigider, intr-un castron in care ai pus ulei de masline , sucul de la o lamaie si condimente dulci/iuti.
Pe gratar se intorc de mai multe ori si adaugi sarea la sfarsit. Vor iesi crocante.
Sau tu vrei gen KFC ?

Editat de - luisa1983 on 20/02/2013 16:26:46
Mergi la inceput

Rufus

9327 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Rufus un Mesaj Privat  Reply with Quote
Daaaa...KFC vreau si eu!

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Mergi la inceput

luisa1983

592 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite luisa1983 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Daaaa...KFC vreau si eu!

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

eu asa le fac:
12 aripi/ copanele
500 ml de lapte batut
350 de grame de faina/pesmet
1 lingurita de cimbru
1 lingurita boia de ardei
1 lingurita piper
30 ml de lapte
ulei
sare

1. Intr-un castron mare, se pune carnea de pui si se acopera cu 500 ml de lapte batut, apoi se lasa sa se marineze peste noapte Ón frigider;
2. Scoateti carnea de pui de la frigider cu aproximativ 40 de minute inainte de preparare.
3. Se amesteca faina/pesmet, sare, piper, cimbru, boia de ardei intr-un castron si se adauga 30 ml lapte dulce. Nu pregatiti amestecul decat in momentul prepararii.
4. Se trec aripioarele prin amestecul de la pct 3 si se prajesc in tigaie (uleilul incins);
5. Se introduc la cuptor (180 grade) 10-15 min , pe hartie de copt .

Editat de - luisa1983 on 21/02/2013 18:27:51
Mergi la inceput

CorinaDani

4969 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite CorinaDani un Mesaj Privat  Reply with Quote
ca sa iasa ca la kfc, adaugati fulgi de porumb zdrobiti in amestecul pentru pane.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Mergi la inceput
Pag. din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com