Piersicute de iulie august (28)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Radu-Victor, la ora 21, 2650g, 48cm
Alexandru-Stefan, ora 21:02, 2700g, 48cm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Gemenii s-au nascut la 35 de saptamani, dar au fost bine de la inceput, nu au avut nevoie de incubator, nici de oxigen, dupa 5 zile i-am adus acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola fetele

hai ca se mai anima putin pe aici!

Noi am fost azi in outlet si am luat un troler pt buni ca pleaca in concediu in grecia in primavara

Nu am vrut sa mai pierd timpul pe acolo ca eram cu toata trupa lui papuc

Maria, Fleur, multa sanatate va doresc pt puiuti

Nimic nu se compara cu cosleeping dar din teama de a crea un obicei si de nu mai putea scapa de el nu l-am practicat decat pana la un an si nu total ci partial.Eu si acum as dormi cu ei dar desi e f placut nu ma odihnesc pt ca dorm iepureste

Bambina e easy-going asa ca nu imi fac probleme

puup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Radu si Alex au fost hraniti cu lapte matern in biberon pana la 6 luni, apoi completare cu Topfer, iar acum au ramas doar cu lapte praf. Ne-am confruntat si noi cu unele probleme ca si alti copilasi, adica reflux gastro-esofagian rezolvat partial cu debridat, nexium si completare de lapte Humana AR la fiecare masa, am avut si hernii ombilicale care s-au retras aproape complet acum. Refluxul gastro s-a diminuat si dupa inceperea diversificarii, la 6 luni. Am inceput cu cereale Organics si Topfer, am continuat cu piureul de legume (morcov, patrunjel, pastarnac, telina, dovlecel), am ajuns si la carnita. Am introdus si marul copt, para...si cam atat, deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Raceli nu am avut pana de curand. De o saptamana au luat un virus, a debutat la cel mai mic cu o rino-faringita cu tot tacamul...Radu venind si el din urma cu doua zile diferenta. Numai ca nu a trecut doar cu aerosoli, au facut pneumonie interstitiala, tusea fiind lucrul care i-a chinuit cel mai mult. Au facut si febra, ca altfel nu se putea... Radu mai mare, pana in 39, cu antitermice nu a scazut decat la 38,3, dar cu sosetele umede a ajuns intr-o ora la 37.
De vineri iau Augmentin, cate 2,5ml la 12h, ca tot intreba Balanta de doza de antibiotic. Febra nu au mai facut, dar inca tusesc, mai putin, ce-i drept. Aerosolii au fost de mare ajutor pana la urma. Le-am facut cu dexametazona si ACC cand tusea a devenit productiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Daca nu ati achizitionat inca un aparat de aerosoli, dar aveti de gand, va recomand cu caldura pe cele cu ultrasunete, portabile. Bebelusilor le-am luat un Beurer, eu acasa am de mai demult un Omron U22. Sunt foarte silentioase, nu au furtun, sunt micute, incap in orice poseta, substanta se nebulizeaza repede, copiii nu sunt stresati si chiar dorm fara probleme. De multe ori nici nu am mai folosit mascuta, am indreptat jetul de aer spre nasucul lor, cat mai aproape si a fost eficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

De o luna si jumatate avem cate doi dintisori. Au plans cate zile cand au iesit, au fost agitati si maraiti. Supozitoarele Virbucol mi s-a parut ca au avut efect, la fel si Camilia. Am mai folosit Dentinox si Calgel, dar efectul era de foarte scurta durata.
Acum gingia de sus e foarte inflamata, nu stiu cat va mai dura pana vor erupe si incisivii de sus, cateodata mi se pare ca vor iesi mai repede cei laterali de jos.
Ilenutza, felicitari pentru cei 8 dintisori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Sanatate multa copilasilor bolnaviori!
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Poftiti la cafea cu lapte si un ceai pentru doritoare.
Aurora mea inca doarme de aseara de la 22.30. Ma si mir ca nu ii e foame, dar cred ca recupereaza ziua de ieri cand a dormit tot putin si aiurea.Sper sa avem o zi buna, ceea ce va doresc si voua.
Ieri s-a iritat putin la fundulet, nu stiu daca de la patrunjel, care a fost aliment nou sau din cauza ca a facut caca mai des decat de obicei.Am dat-o cu bepanthene si sper sa treaca. Oare sa nu ii mai dau patrunjel azi?
Drusu, bine ai venit.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Buna dimineata!
Muraturica, ce bine a dormit Aurora! Nu cred ca iritatia e de la patrunjel, e posibil sa fie de la scaune mai dese. Eu i-as da si azi, dar daca ai dubii, mai bine faci o pauza, pana se rezolva cu funduletul.
Multumesc pentru cafea!
O zi buna va doresc tuturor!

Mergi la inceput