Buburuze de mart-apr 2013 (19)!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Feli, multumesc pentru informatie.

Cosminush La multi ani frumoasa graviduta.
Iarta-ma ca nu am verificat listuta cu aniversari

Fetelor, cand se depun actele pt alocatie?
Pt indemnizatie am inteles ca se depun dupa cele 42 de zile de postnatal dar pt alocatie nu mai stiu.

Casandra, cred ca ti-e greu si asta iti lipsea acum dar o sa se rezolve, bb e bine sanatos, si in cel mai rau caz faci cezariana....pana nu vb cu medicul nu stii sigur.
Fii tare draga mea, ca pana acum

Katy poate visul iti spune ceva......fii pe faza

33+ AMR 5S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Katy eu am inteles ca legea este deja votata, sper sa nu gresesc.Daca tatal alege sa nu stea acasa cu bb mama oricum pierde 1 luna din CIC ,adica acea luna care se cuvenea tatalui.

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 35+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Liza nu-i nevoie sa stai o luna in fara plata, efectiv te intorci la munca cu o luna mai devreme.
Mare aberatie au scos si astia, de parca tatal nu creeaza legaturi cu bb decat daca sta singur cu el acasa.
Sotul meu de ex se scula noaptea si mi-l dadea pe Robert sa-l alaptez de cate ori plangea asa ca...

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 35+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Alexa actele de alocatie poti sa le depui si dupa ce iesi din maternitate sau odata cu actele de indemnizatie, dupa cum crezi tu ca e mai bine.
Eu am ales sa nu stau de 2 ori la randuri si le-am bagat pe amandoua odata dar avand in vedere ca tu ai 2 puisori si poate vrei banutii mai devreme te poti duce imediat dupa nastere.

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 35+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tudoralexa13 spune:

Mara, multumesc pentru raspuns
Vroiam sa verific pt ca mi-a spus o prietena ca am 30 de zile la dispozitie sa depun actele pt alocatie, altfel o pierd.....cine stie ce a inteles.

Concluzia este ca pot depune actele pt alocatie si indemnizatie in acelasi timp dupa natere chiar daca sunt in concediu.
Banuiesc ca dupa ce trec cele 42 de zile pot sa primesc indemnizatia.

Credeam ca nu s-a aprobat legea care permite taticului sa stea acasa o luna.
Doamne cate tampenii mai debiteaza si astia, va trebui sa ma interesez si de problema asta, ar fi culmea sa nu iau indemnizatie 1 luna cu 2 copii mici doar ca nu a stat sotul in concediu. Sa vedem cum va primi vestea conducerea
O fi valabil si daca optezi pt 2 ani.....cred ca este stupida nelamurirea mea dar parca toate sunt facute sa ne puna bete in roate.

33+ AMR 5S

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona_s spune:

Buna fetelor!! Vad ca sunteti vorbarete nu gluma!

Nu am mai intrat de ceva vreme da sunt aici. Felicitari pentru mamicutele care au ajuns la termen. yei primi bebei vor fi aici in curnad. Eu una nu mai am rabdare.

Casandralin daca medicul e de garda azi eu zic sa te duci sa vb cu el la spital ca sa nu iti faci o mie de griji.

VeveMara te inteleg, si al meu pare micut si chircit la eco, parca as face si azi cezariana daca as stii ca-i va fi mai bine afara.

Fetelor ce tare eu nu stiam ca tati trebuie sa sta o luna cu bebei. Mi-l si inchipui pe al meu sot singur cu bebe cam asa .



33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Fetele eu voi opta sa stau 2 ani acasa cu bebe. Nu-i problema sa ma intorc cu o luna mai devreme la munca, teama mea este sa nu ma puna in luna a 11-a a primului an sa ma intorc si apoi sa stau iar acasa. Pai omul ala care lucreaza in locul meu ce face, isi baga somaj o luna? E aberant. Oricum tati n-ar sta acasa pt ca nu ne-am mai putea plati rata daca n-ar lucra.

38+ cu Tudor
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fetelor, am si eu o intrebare, are vreuna dintre voi o lista cu ce acte trebuiesc depuse pentru alocatie si pentru indemnizatie?


Multumesc anticipat.



33+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Da, Alexa, e valabil si daca stai 2 ani.
Mara, stiu ca ma pot intoarce cu o luna mai devreme la serviciu, insa am zis de concediu fara plata, pt ca probabil eu asa voi face. Am zis ca o sa stau un an acasa, apoi in functie de cum ne descurcam, ma hotarasc daca mai stau. Prin urmare, daca tot imi iau numai un an, sigur in a 12-a luna nu ma voi intoarce la serviciu, ba chiar imi mai iau cateva luni de concediu fara plata.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabri_T spune:

Hello

Eu am gasit multe info importante si grupate coerent pe acest site:
http://www.drepturile-gravidelor.ro/documente .

Mergi la inceput