Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

Fetelor, sunteti niste dragute, asa ma bucur ca v-am gasit!

Am primit analizele, in afara de fier toate sunt bune . Cand ma asteptam sa scapam in sfarsit de fier, am primit doza mai mare. Asta e, bine ca nu sunt lucruri mai rele. Asta se rezolva. Poate totusi influenteaza pofta de mancare, nu stiu ce sa zic.

De vreo doua zile mananca mai putin ca inainte, nu stiu ce sa ii mai fac. Toate trucurile pe care le-am gasit au tinut maxim 2 zile, se adapteaza imediat. Incep sa-i dau si cereale, poate alea ii plac mai mult, oricum ii voi da o singura masa pe zi. I-am cumparat tot de la Milupa, de orez.

Mirabela, tare ma bucur ca e mai bine Calin. Sper sa uite repede si sa nu asocieze statul pe burtica cu injectiile.

Ramona, multa sanatate!

Kytana, sa le rezolvi pe toate bine si repede!

La multe lunite si multi ani Sophiei si Andreiutului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Mirabela, i-am dat morcov, cartof dulce, albitura (habar nu am care e patrunjel sau ce e) doar in fiertura, nu am blenduit ca ies atele alea, dovlecel, ma mai uit pe site-ul asta http://diversificare.ro/alimente/2011/06/tabelul-diversificarii-alimentatiei-pentru-bebelusi-si-copii/ ca nu stiu ce am dar eu nu imi amintesc ce am facut acum 4 ani, adica am inceput cu cerealele si apoi cu legumele, dar in ce ordine nu mai stiu.
Rondelele alea de orez (de slabit ) nu sunt bune de ros? vad ca nu contin decat orez, eu cand il tin cu noi la masa ii dau un morcov sa roada.
Ma gandeam si eu ca tipatele in somn sunt de la dinti, dar lui i-au iesit 4 dinti, nu cred ca are legatura.
Olivette esti draguta, multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_Luca spune:

Legat de vaccinuri, neonatoloaga lui Luca nu ne-a zis cum sa facem noi, dar ea le-a facut la copii ei doar pe cele obligatorii. A zis de ROR ca a avut multe efecte adverse. Pe pediatra nu am intrebat-o de cele facultative pentru ca nu ne-a interesat si nici ea nu a zis nimic.
Cu BCG-ul (care e obligatoriu) - cel din Danemarca - iar au fost multe probleme in ultimul timp. In maternitate ne-au spus ca au fost mai multe cazuri cu efecte destul de grave si ca e alegerea noastra daca il facem sau nu, trebuia sa semnam pentru asta. La noi nu a fost cazul sa-l facem chiar atunci fiind bebele sub greutatea minima si am avut timp de gandire. Ne-am hotarat sa nu-l facem (pediatra la fel, nu a zis nici sa-l facem, nici sa nu-l facem, a avut si ea un mic pacient cu probleme), apoi am gasit vaccin din lotul vechi la Resita, s-a dus sotul sa-l ia de acolo si i l-am facut la o luna. Stiu ca majoritatea nu au avut nimic, dar si celor care au avut nu le-a fost usor.

Baietelul unei foste colege are niste probleme neurologice destul de grave. Ea zice ca au investigat si ca a ajuns la concluzia (prin eliminare) ca singul motiv ar fi vaccinul de la 2 luni (Infanrix, care atunci se cumpara), dar nu poate dovedi asta.

Am cateva prietene care au decis sa nu-si vaccineze deloc copii. E o decizie grea. Eu nu militez nici pro, nici impotriva, respect optiunile fiecaruia. Eu am ales calea de mijloc, sa le fac doar pe cele obligatorii. Care nu sunt chiar obligatorii de fapt, dar poti avea probleme mai tarziu la gradinita sau la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Fetelor, muci are Andrei si ii inghite si apoi ii regurgiteaza. L-am aspirat cu niste urlete ingrozitoare si tot mai are. I-am facut aerosoli ...ii mai fac, sper sa poata dormi la noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Norma mucii aia trebuie scosi chiar daca plange la batista. Eu mai folosesc si alta metoda, spalaturi nazale cu ser fiziologic: pui copilul pe o parte si ii introduci in nara o seinga cu ser cam 5-10ml rapid, muci ies pe nara cealalta,stergi si intorci copilul pe partea cealalta si repeti operatiunea. dureaza mai putin decat batista bebelusului.
sau cu fata care plangea la aerosoli, faceam eu dus fierbinte si pe ea o tineam in scaunel in camera de baie poti face doar aburi in baie si sa il tii acolo, apoi scoti mucii.
Pune o ceapa taiata in 4 (ma rog, taiata) in camera in care doarme, miroase rau de tot dar face minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Hihihi corinuka , chiar e de felicitat Andrei pt kkutza Am fost foarte fericita cand am vazut si l/am pupat of of

Multumim de felicitari Olisor,Corinuka,

La multe lunite Sophia Teodora !

Mirabela,am incercat doar suculetul de morcov.Bine ca a facut acum.Sunt curioasa cand face urmatoarea data.Si eu am probleme cu Andrei cu pielea...E uscata si are ca niste eczeme.Mi/a spus ca de azi sa ii fac baie in ceai de tarate cu galbenele si sa bat bine un ou cu furculita in apa de baita.Am facut in seara asta.Iar luni mi/a dat trimitere spre un dermatolog :(

Norma,multa sanatate bebelusului !
Micaela,nu stiu daca e indicat ca bebelul sa stea in aburii din baie.De exemplu stiu ca nu e bine sa calci in camera copilului.Nu sunt foarte informata pe tema asta.

Acum ceva despre noi...
Bb are azi 5 luni si 8 kg...Maine incerc sa il si masor.Am uitat in seara asta
E cumintel si mami fericita ca a facut bb kk.
Cam atat despre noi.
Sper sa treaca repede acele uratenii de pe piele...




ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://www.facebook.com/#!/de.yshop.7 un add va rog ...

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, fetelor

Intru si eu putin, sa nu ne uitati

Mirabela, slava Domnului ca si-a revenit Calin. Multa sanatate si celorlalti bobocei. Noi suntem in continuare cu mucisori si cu tratament cu Humex si Eurespal, dar suntem pe calea cea buna.

Noi am optat sa nu mai facem vaccinuri, am ramas doar cu BCG-ul. Noroc ca nu am facut, pentru ca exact in ziua urmatoare celei in care eram programati pentru vaccin, Ilinca a inceput sa dea semne de raceala si cine stie ce complicatii mai apareau. Per total nu sunt convinsa nici ca am facut bine, nici ca am facut rau, ramane ca in timp sa vedem daca am luat decizia corecta.

Ce harnicute sunteti fetele cu diversificarea! Eu voi astepta pana la 6 luni, sa mai adun informatii pana atunci. Va mai las odata linkul http://wholesomebabyfood.momtastic.com/ pentru cine mai avea diverse intrebari. Mi se pare foarte cuprinzator, iar informatiile au si un fel de "aviz de calitate".

In rest... minunea mea cu lm exclusiv a durat doar 4 zile, pentru ca a 5-a zi s-a facut ora 1 noaptea cu un bebe suparat si plangacios, care nu s-a linistit pana nu a baut un pic de lp.

Va pup pe toate si va doresc multa sanatate tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Fetelor multumesc pt sfaturi. L-am aspirat bine bine printre urlete, saracutul de el. Acum doarme si i-am pus si ceapa taiata in camera; vai ce puuuuuuuteeeeeeeeee....dar sper sa ajute.
Va doresc o noapte buna si linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Norma, si noi am dormit vreo 2 nopti cu ceapa in camera ca nu putea sa respire bine micuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Si a ajutat cu adevarat? NU am mai auzit pana acuma dar sunt dispusa sa fac orice sa il ajut pe micutzul meu bolnavior. Ideea e ca ziua este f bine dispus si rade, se rostogoleste, nu are febra....doar cand il pun in pat respira greu - i-am ridicat mai tare salteaua.
Si a dormit mult dupa ce l-am aspirat, la mine in brate printre suspinuri.
Noapte buna si linistita.

Mergi la inceput