Jurnalele Pinguinilor

Raspunsuri - Pagina 45

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea mai incearca pe la forume de imigrare...poate mai gasesti pe acolo idei.

dar bottom line e la cine nimereste...ce noroc au....si desigur rugaciuni la Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Da, Aqai, da-mi si mie un exemplu de scrisoare daca ai limba corporatista cu tine ...

Da-mi pe email sa nu intoxicam ghetarul ...

Adevarul este ca tata in perioada asta, pe langa cancerul lui de prostata, a avut o necroza (asa se cheama ?) la o masea ...deci cev probleme cu dintii ...poate pot invoca problemele cu dintii ca si asa dureaza mult si nu sunt life threatening ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Brufus eu cind sunt bolnava adica cind tensiunea isi face de cap ...o simt...adica am greatza dureri de capatzina,vijiieli,gretzuri.......nu mi arde de mincare...
Revenii de la doctor din Marcq en Baroeul.....vestile si prognozele proaste continua...sa vedeti ce o sa ma mai distrez de ziua femeii in spital...
Pup si seara buna eu ma gindesc sa creez miine supa de rosii cu galustii din brinza ou faina condimente...
Hai hop cu moralu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

k, facem in seara asta.

zi-mi matale tot pe mail cate ceva despre necroza aia si despre cum se chama customs officials sau cine is nenii aia rai care verifica vizele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

seara buna pe ghetar

Micky, bine ai venit la noi. eu te primesc cu bratele deschise.
dna buflea te-a descris asa de bine te asteptam aici sa versi desaga cu probleme, poti as zici de guvern si restul natiunii si de cine mai vrei tu. incepe cu fetele

dl V e ceva mai bine azi, daca a facut curat in baie si hol e iertat defintiv ptr mofturile de ieri.

rufus, eu tot astept sa aud ce si cum te simti dupa boabe, da tu taci ....

Andra,

mado, de ce esti la amidon? mi-a scapat s-au n-am inteles eu bine...

Aqai, 1 m zapada inca? lasa ca vine primavara, e inca la rusi, intai ajunge la noi, apoi candva si al voi.

buflea, bafta cu venirea parintilor. viza mea de USA a expirat anul trecut, inca nu ma cerut una noua si nici nu cred ca voi cere prea curand.

roxana, zapada e pe duca, au ramas pietricelele alea pe toate aleile si strazile.

carmaw, sanatate si sa-ti iasa toate dupa dorinta.

msl1,


am uitat pe cineva? desigur. iertati-mi batranetea.

michelle, ptr fecior recomand fructe si legume. si tie, fi binecuvantata.


Julia, tu nu ne mai spui nimik?


Viviana, esti ok?







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmaw


Brufus ...



Aha, asta e combinatie buflea-rufus

Mai, uite cum e cu boabele: am tacut pentru ca saptamana asta am cam tras chiulul. Mi-am facut portia, dar am mancat si pe langa. Deci nu se pune.
Luni insa o iau de coada.
Interesant este ca am ramas pe loc, adica ci 3 kg in minus.

Nu-mi place cand pinguinii sunt bonavi sau suparati. Sper sa va reveniti repede.

Chiar asa: unde e viviana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus


Nu-mi place cand pinguinii sunt bonavi sau suparati. Sper sa va reveniti repede.




bolnavi da, dar suparati? pingunii nu se supara niciodata.
seful casei se uita la teve, acuma se retrage papa. arata imagini in direct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

acum fac supa de pui cu galuste(metoda buflea). stiam de ea , dar nu am incercat niciodata, eu puneam praf de copt sa creasca, sa fie pufoase...sper sa-mi iasa.

rufus, -3 kg intr-o saptamana...si nu le-ai pus la loc? asta e bine

poate ar trebui sa faci o saptamana boabe, o sapt pauza...sa nu iti iei zboru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

vorbeam si cu sotul la telefon , ca sunt in situatia pur si simplu sa mint ...ceea ce urasc.
am incercat pe de-a dreptul cu doctora lui willy, sa-i cer sa-i faca analize...la care ea a zis ca nu-i nevoie, nu am de ce, ca e sanatos tun...bla...bla...bla

dar chiar vreau sa-i fac analize si de kk si de singe....asa ca treb sa inventez, pardon...sa mint, sa spun ca am vazut ceva in kk...si cred ca sunt viermisori...poate asa imi merge.
dar nu stiu ce sa spun, cum sa-i spun sa o conving si cu singele?

asa, ceva nu-i posibil...sa trebuiasca sa minti pt a avea analize macar o data la 9 ani...de fapt el aici nu a facut decat o data cand sa-l duc la gradi pe la 3 ani...atit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

ma framanta o chestiune si am nevoie de perspective, asa ca va rog.

sistemul de note in scoala

la carnet zice ca B e in line with expectations. adica io te-am invatat, tu ti-ai insusit cunostintele si le demosntrezi.

invatatoarea imi zice: b e foarte bine, it's where we want them to be.

mno, pe romaneste acuma mie asta mi se pare screw up. adica de ce ai vrea sa-i duci pe copii la B daca este A available? nu A ar trebui sa fie tinta? atentie ca vorbeste comeptitia acerba din mine.

io la scoala stiam asa: am invatat, is in stare sa reproduc ce am invatat, primesc 10. daca is super wonder student, mai primesc si o steluta, da ala e asa - stickerul cu sclipici.

nu exista nota peste 10 adica aia care demonstreaza ca stii.

asa ca imi iese cu minus. de ce ai bifa asimilarea si aplicarea invataturii asa cum tu o predai, cu B? de ce ai o nota intreaga peste?

si apoi, nu induce asta senzatia ca e ok sa fiu mediocru? adica dupa mine b e mediocritate. si da, sunt perfect ok cu B daca b zice ca esti p-acolo. dar B echivalent cu 10 si A 10 cu steluta? nu-mi da la socoteala.

mind u ca nu vorbim de copiii mei aici. ci de educarea de mici in spiritul turmei. toti suntem pe-acolo si e bine? fiindca asta ne propunem, asta e scopul, sa fim la B? sau atat vreau sa te invat, de B? ca tu saracu' ai invatat ce ti-am spus eu si ai demonstrat asta, conform legendei.





Mergi la inceput