Jurnalele Pinguinilor

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buflea, arpacasul ala de coliva si orezul integral din supermarket, secara de la plafar, hrisca si meiul de la plafar sau supermarket (eu le iau de la Cora).
Sau toate de la plafar
(era in ordinea preturilor...)
Micky, spune cate kg ai, sa te lase cerberul sa intri pe ghetar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

BUNA SEARA...

Eu azi am zi de amidoane si ma tratez cu orez fiert...cum rezisti bre numa` cu fiertura ca ma atac?Cum?
Ca sa intelegeti, cum intonez eu acum,ganditi-va la o tragedie greaca..."de ce zei,o de ce?"Asa si eu..de ce orez...de ce?

Raspund tot eu...pai fasolea nu-mi place,de salata-s satula si de cartofi...cah...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

prezenta, la raport.
roxanaz, vremea e superba. la 9 dimineatza e un cer senin, nu bate vintul si in jur de 12 grade care vor ajunge astazi pana la 19.
asa placut a fost sa-mi beau cafeaua afara, ciripit de pasarele, privind la tufele de trandafiri...si luand o pauza mica....cu Pepper.

dimineatza asta m-am trezit cu william venit peste mine ca il doare gitul, are febra 37.2 dar am decis sa-l tzin acasa.
astazi si miine au zi le scurte ca sutn sedintze cu parintii...asa ca nu avea rost sa-l trimit pt 4 ore dintre care ora de sport...etc...

eu nu mai stiu ce sa-i dau la copilul asta sa-i intaresc imunitatea?

doctora mi-a spus ca e normal pt un copil sa aiba 8-10 raceli pe an, si uneori una dupa alta......cum sa fie posibil asa ceva?
el mai mult de una pe an ...poate , poate cel mult 2 nu a avut niciodata...

aqai, si eu treb sa remodelez bucataria. ma costa sigur cel putin $ 10,000....treb sa pun gresie, faiantza, dulapuri, blaturi granite sau corian...plus demolarea...

mickyy, eu cand am citit despre tine la subiectul cu viata...chiar am vrut sa iti recomand, sau poate ti-am recomandat(nu mai stiu sigur)sa vii aici, sa te mai destinzi si tu.

rufus, tot mai esti la dieta? care e rezulataul pana acum?
eumada si tu esti la dieta cu boabe?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

apropo, de cabineti de bucatarie, cum se zice aici la dulapuri de bucatarie.

cand am venit in america in primul an, cu engleza mea de balta...am dat telefon la un cabinet medical.
nimeni nu mi-a spus cum sunt treburile pe aici cu doctorii, iar eu stiam cum e in romania, ca dr. e si la spital si apoi vine si la cabinet.
si cum nu stiam nici cum se zice la "cabinet" in engleza, credeam ca tot asa se spune ,ca in romeneste,"cabinet"
eu intrebam receptzionista, daca e doctorul in "cabinet"...deci asta insemnand daca e doctorul in "dulap" ...ea, "what,what"??....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea, nu vreau sa te sperii, dar vecinii mei de care am mai vb pe aici (el indian, ea rusoaca), anul trecut a venit sora lui din india(are green card de cativa ani)...mereu stateau plecati prin lume 11 luni si a 12-ea veneau in america...
anul trecut a treb sa-si inscrie baiatul la o fac. de medicina de aici...
pe aeroport i-a luat la intrebari , ca unde au stat 11 luni...si au avut probleme mari la intrare si dupa discutii lungi la aeroport abia i-au convins pe aia sa-i lase sa intre, nu-mi mai amintesc detaliile , dar a trebuit sa-si ia la urgentza un avocat...a fost nebunie apoi cu actele, cateva luni nu au mai putut parasi america ca le anula green cardul...
ei planificasera sa stea doar 2 saptamani cat lasau baiatul la facultate, isi luase bilete de avion de intoarcere..., el incepea serviciul la o noua companie, dar a trebuit sa anuleze totul...si nu au plecat decat dupa ce au rezolvat iar cu green cardul.
a fost groaznic!


si eu am fost de cateva ori luata la rost cand stateam in rom. cate 5-6 luni.... ca sa nu mai vorbesc de cand am stat 2 ani...si doar BUnul Dumenzeu m-a ajutat sa nu imi anuleze green cardul..e poveste lunga...

poate a fost coincidentza, poate nu... dar la aeroport, cand iti verifica actele de cate ori ma duceam la un asiatic sau american...ma luau la rost ca de ce am stat atitea luni...ca nu e bine...ca sa nu mai fac...ca imi anuleaza green cardul.

dar ultima data cand cu statul de 2 ani...si putea fii groaznic...m-am dus exact la linia pt cetatzeni americani(ca aveam pe fiu0-meu, americanul cu mine) si am ales sa ma duc la un mexican...si ala doar a zimbit la mine si nu s-a uitat la data...ca altfel...cu primul avion eram in romania...sau imi luau green cardul.
sotul meu era innebunit, de o luna incercase chiar si la guvernator cu petitie, si la senator...si la eoroportu telefoane...sa afle info, sau sa-mi inlesneasca intrarea...dar nimic nu a putut face.
doar Dumenzeu a facut minunea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Michelle draga,
Nu vrei sa ma sperii dar ai reusit … am vorbit si eu cu un avocat si mi-a spus ca este numai la latitudinea ofiterului de la vama.

Deci pe tine cand te-au intrebat la vama de ce ai stat asa de mult in Romania ce ai spus ?

Problema lor este ca nici engleza nu stiu …deci cu atat mai grea comunicarea …

Ma gandeam sa le scriu o scrisoare in care sa justific ca tata are probleme medicale, ceea ce e adevarat, si ca de aceea a trebuit sa stea mai mult in Romania. Avocatul a zis ca nu e rau sa aiba asa ceva la el …

Problema este ca nu stiu cum sa formulez scrisoara asta … m-am uitat pe net, n-am gasit nimic clar … si mi-e si cam teama sa spun de cancerul de prostata ca asta e o boala care nu trece si sa nu zica astia sa ii anuleze green cardul ca sa nu cumva sa ceara asigurari medicale pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui carmaw

Neatza....
Eu m am sculat la ora 4 dimineatza...ma durea capul...desigur tensiunea....mi am luat o cea mica era..... mica.....mi am facut cafea..o fi ok...???
Daca am patzanii ma duc la spital.....sau vine el la mine


si eu ma trezesc citeodata noaptea sau spre dimineatza cu dureri de cap...si am in general tensiunea mic...de la asta ar putea sa fie migrenele?

eu cand le-am spus la doctori ca am citeodata 80/40...a zis ca bine ca nu o am mare...si sa nu ma ingrijorez.





Michelle,
eu am migrena cronica;
nu stiu daca ai citit despre migrena;
exista destul de multe alimente care sint favorizante in producerea migrenei de ex: avocado, orez, portocale, orice ar putea contine msg (de multe ori e in produse sub alt nume si habar-mai ca il maninci) ciocolata brinzeturi wheat, orice ar putea sa iti faca "trigger" la migrena;
de cite ori ai pe saptamina?medicatie specifica iei sau doar ce e otc?
de exemplu la mine trigger este avocado dar depinde cit maninc si in ce combinatie si bananele; trigger este lumina/chimicalele din hainele din magazinul unde lucrez;lumina de la soare;unele zgomote cu anumite vibratii/tonuri; de cind merg doar 2-3 zile pe saptamina la servici mi s-au redus migrenele cam cu mai mult de jumatate am doar in zilele cind merg la servici si citeodata mai scap o zi fara si acolo.
trebuie sa urmaresti ce iti produce migrena prin eliminare incearca.


nu sunt asa frecvente, poate o data la 2 saptamini.
unori ma trezesc din somn noaptea cu durere de cap...alteori ziua, brusc imi apare durerea...dar nu-mi dau seama de ce?
stiu sigur ca de multe ori daca ma trezesc brusc...ma ia durerea de cap.
eu din adolescentza am dureri de cap(si bunica avea, si tata are)...si pe timpuri luam algocalmin...aici i-au ibuprofen.
ca sa aflu sigur care e problema treb sa tzin un jurnal si treb sa-mi iau tensiometru.
stiu ca am tensiunea f. mica , de cand eram cu ai mei, si mama si-o lua zilnic...o bagasem in sperieti cand vedea cat de mica e...ma punea sa o iau de 3-4 ori ca nu-i venea sa creada.

ca lifestyle, cafea beau un singura pe zi...stres in general nu am...calma si pozitiva cred ca sunt...maninc sanatos, nu sunt overweight...deci de la ce ar putea sa fie migrenele , nu stiu.
cand lucram si aveam migrene credeam ca de la stress, ca lucram in contabilitate...si asta dintotdeauna a fost durere pt mine...dar oricum aveam un job si un colectiv si o atmosfera f. faina...nu prea erau motive.
ce sa mai,daca am timp astazi ma uit la ce zice dr. meu personal, dr OZ....in el am incredere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

io zic cu scrisoarea asa:

sa formulezi de genul suspect de... investigatii... sub supraveghere medicala ca sa elimini orice risc

si de luat si o scrisoare de la medica ca e apt for travel si ca does not require medical care pt chestia asta

tradusa oficial si tot

da-mi un semn daca vrei ca si asa sunt mama scrisorilor :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea, asa i-au spus si sotului meu ca e la atitudinea ofitzerului de vama...
stiu ca prima data nu au zis nimic, dar apoi am vazut ca mi-a scris pe pasaport 4 luni si cateva zile...(atit statusem in Rom)

a 2-a oara m-au luat la intrebari ca de ce am stat, motivul(cred ca erau vreo 5 luni), ...eu nici atunci habar nu aveam de legea asta...si le-am raspuns surprinsa ca nu am stiut, si ca am avut treaba sa stau cu parintii mei care sunt bolnavi (mama cancer)

a 3-a oara la fel am spus de mama ca e bolnava si a avut nevoie de ingrijire...etc...

si ultima data a fost patzania cu 2 ani...la care...a fost cum a fost....

eu zic sa te gindesti bine ce scrii, ma gindesc si eu...dar nu pune pe aia cu cancerul ca normal le e frica ca pica pe spatele statului...sa ne gindim la altceva....alt motiv.

e bine sa fie un pic pregatiti, dar nu le spune adevarul, ca le faci frica...si atrag atentia.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea, scuza-ma ca te-am speriat...dar nu puteam sa nu-ti spun ce stiam.
aqai are idee buna...poate roxanaz vine cu un diagnostic.

Mergi la inceput