Jurnalele Pinguinilor

Raspunsuri - Pagina 46

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
asa, ceva nu-i posibil...sa trebuiasca sa minti pt a avea analize macar o data la 9 ani...de fapt el aici nu a facut decat o data cand sa-l duc la gradi pe la 3 ani...atit.

Hmmm ... ciudat ! Poate nu acopera asigurarea analize decat in caz de boala si de aia nu vrea sa ii faca ...

Alor mei, in fiecare an, la checkup-ul anual, le ia sange si pipi (fara kk) si le face un set complet de analize (glicemie, colesterol, timol ...etc) ...in fiecare an de la varsta de 1 an.
Trebuie sa fie ceva cu asigurarea ta sau e nebuna doctorita.

Ah ! Ma refer la analizele clasice (nu stiu exact care sunt alea) ...de ex si eu am cerut la checkup, sa ii faca Flaviei un exudat, pentru ca eu banuiesc ca este purtatoare de Strep ...deci nu avea nici un simptom, dar am vrut eu sa ma conving ca are fara simptome ...si mi-a spus pediatrul ca daca nu are nimic, nu este recomandat sa-l faca, pentru ca daca ii iese, este obligat sa ii dea antibiotic, care nu ii ajuta, adica nu scapa de el. Deci nu i-a facut.

Carma - ce ti-a spus doctorul ... tu dai asa de putine amanunte ca nici nu stiu cat de tare sa rezonez cu tine. Pare foarte complicat ce ai tu acolo si esti asa de senina cu galustele alea ca ma confuzezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Aqai, eu am inteles asa :

B este pentru insusirea materiei ...adica de ex sa stie sa adune, nu conteaza cum, nu conteaza cat de repede ...stie sa adune B. Programa spune ca ei la sf anului trebuie sa stie sa adune ...

Daca insa aduna 30 de exercitii intr-un minut cu rata de corectitudine 90%, asta inseamna ca nu mai aduna pe degete - deci este A ... daca din cele 30 terminate TOATE sunt corecte atunci e de A+ ...

Nu stiu daca e bine, dar asa inteleg eu notele astea ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

in sistemul de notificare "michelle", B = "meet the requirements" ,= satifacator, = 80%, = 8 romanesc....nici f. bine, nici de plans....

si mie mi se pare ciudat sa zica ca e bine si B cand exista A....e un fel de gindire mediocra.

A+= 100%
A=93-99.9%
A-=90-92%

B+= 87-89%
B=83-86
B-=80-82%
....cam asa...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

pai asa am gandit si eu pana mi-a spus tanti aia ca B is where we want them to be, ca asta inseamna ca au inteles si fac.

oricum, e mai mult filozofica intrebarea mea, ori n-am inteles eu ce spune tanti aia ori n-a inteles ea cum stau notele alea:))))

acu' strict la scolarul propriu eu am zis ca la cat am muncit eu cu ei acasa B e grozav.

eu tot ce fac e citit si scris citit si scris, ca acolo e buba noastra si ne ia tot timpul din lume.

in rest, matematica, geografie, sociial studies sciences si arts ce mai fac ei pe acolo, daca numai din ce-a lucrat la scoala e B, e de bine :) adica dupa modelul meu, e pe-acolo. iar unde e A, e demn de admiratia mea fiindca va spui cu mana pe inima ca n-am avut nici o contributie, deci e pasiunea lui pura si investitie personala. si atitudinea asta e de cultivat zic eu.

chiar, voi la materiile astea liberale lucrati ceva cu ei acasa, sau doar mate, scris citit?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu fac cu el apoape zilnic: citit, scris si mate....si optional, cand avem timp si chef si in vacantze: geografie, istore...luam atlase de la bibloteca, le citim, le discutam...a invatat de acasa tarile si capitalele, toti presedintii...
are diverse hobbiuri....si citeste mult singur.

daca ar fi sa ma iau dupa note, de B nu as fi multumita....(dar nu ma iau dupa note)...decat daca as vedea mai multi C...atunci ar fi ca un flag.

notele, gradele difera de la copil, la copil, la cum a fost dotat de la Dumnezeu...pt unii e f. usor sa ia un A (fara sa munceasca prea mult)...iar altii muncesc mult pt un B...
de asta e imp ca parintele inainte de a judeca gradele sa isi cunoasca bine copilul si ce poate...

de asta am spus ca eu de B nu as fi multumita, ca stiu ca poate/cat poate...dar de multe ori, cand ia B e datorita neatentiei, sau ca a fost puturos sa munceasca, sa gindeasca un pic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

aqai in ce clase sunt baietii tai?

fa si tu daca ai timp un subiect la scoli, gradintize sa vedem alte mame ce /cit/cum lucreaza cu ei acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

update glausti:
-cele facute cu ulei, dar cu oua intregi au iesit beton...asa ca Pepper se bucura de ele.
-am mai facut o alta portie cu praf de copt si au iesit super.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

mai fac cu el si word, excel, pp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

La mine e asa ... eu fac mate in weekend, doar o zi ...adica vinerea le printez de pe net 4 foi de mate, le las pe biroul de la ei din camera si ei dimineata, ca sa scape de ele, le fac asa imbracati in pijama ...

De citit ii pun sa citeasca zilnic, pentru ca cititul la noi este o problema ... adica nu cititul e problema ci dorinta de a citi.

Restul materiilor nu fac nimic - in fiecare seara, cand ma uit prin hartiile de la scoala, ii mai intreb ce vad pe acolo si cu ocazia asta mai invat si eu ...de ex pt ca a fost President Day, au invatat despre Lincoln si Washington ...am citit si eu hartiile de la scoala si i-am pus pe ei sa-mi povesteasca. Dar sa fac asa inainte cu ei, habar nu am ce sa fac si sincer ... nu prea ma intereseaza.

Cand vin ai mei ..puah ! ...jar mananca amandoi. Pardon, nu jar ci matematica pe paine ...maica-mea e fosta profesoara de matematica, una de renume in cartierul scolii unde a predat 40 de ani - deci va dati seama ca maica-mea nu numai ca ii pune, dar are metoda pedagogica ... le da tot felul de teste, si prin parc cand merg ii testeaza maica-mea la matematica . Abea astept sa vina sa o invete pe fica-mea adunarile alea pe de rost, ca tot nu a atins performata de 30 adunari in 1 min.

Barbata-meu cand vin ai mei aici spune "hehehe, a venit epoca matematicii"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Seara buna ,va zice o " urmaritoare " din umbra :-)
Va citesc inca de la primul capitol,dar nu am indraznitvsa intru in gasca,desi am si eu stoluri intregi plecate cu pluta pe teava
Dar acum intervin,sa va dau reteta de galusti din gris,mostenita de la bunica si mama mea .Separ oole,bat albusurile cu putina sare,pana pot intoarce castronul si ele se tin bine cu gherutele de fundul lui,al castronului,sa nu chice in freza :-)).Galbenusurile le frec putin cu furculitionul sau cu mixerul apoi le adaug in albuse ,amestecand incet si cu atentie sporita.Apoi pun grisul " in ploaie " pana am consistenta dorita ...eu deja mi-o stiu " la mana " Supa nu trebuie sa clocoteasca,asa ca dau focul miculuc si torn putina apa rece pt a incetini fierberea in clocot si pun galuscutele scufundand furculita in zeama.Dupa ce le termin de pus,le mai las cca 1 minutel,apoi le intorc. Cu atentie si am grija ca sa nu clocoteasca " cu bulbuci" supa.Garantat ies galustele de nota 25 .

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Desaga Mosului,plina de surprize,va asteapta cu mare drag ...

Mergi la inceput