Clasa pregatitoare 2013-2014 (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

La noi a venit o dna profesoara de la scoala de care apartinem, anul trecut nu a venit nimeni. Nu stiu daca fac recensamantul pentru a calcula nr. de clase zero, nu ne-a intrebat daca ne-am gandit sa mergem la scoala in toamna - suntem din categoria care poate merge cu evaluare. Iar la cei foarte mici(ca a recenzat si un bebe), se pot schimba multe, unii locuiesc cu chirie, pot pleca din cartier pana fac 6 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgeta72 spune:

spuneti-mi si mie, va rog.
au inceput deja inscrierile pentru grupa pregatitoare?
ca eu stiam de inscrieri in aprilie. iar ieri mi-a spus o vecina ca ea deja a depus cererea fetitei pentru grupa pregatitoare in urma cu o saptamana...sau a fost o cerere fictiva ca sa o aibe directoarea in vedere?
si ce acte trebuiesc depuse la dosar?
mai stiu ca putem inscrie copilul la mai multe scoli, printre care , obligatoriu si la cea de care apartinem cu locuinta.
la cate scoli ii putem inscrie? 3-4 scoli?
multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Putem inscrie la mai multe scoli? Nu a iesit (din cate stiu) metodologia de inscriere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Anul trecut nu s-a putut inscrie copilul la mai multe scoli. Tot de anul trecut, doasarul cuprindea cerere tip, certificat de nastere copil (copie si original) B.I/C.I parinti, adeverinta de salariat parinti, fisa de evaluare (ori de la comisia de evaluare ori de la gradi) acte pentru departajare (acte ce demonstrau ca mai are frati si/sau surori in scoala, ca provine din familie monoparentala, etc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

mandarinutza mii de scuze, chiar nu am vrut sa acaparez discutia; am vrut doar sa gasesc si alte situatii asemanatoare!
riloasa am vorbit cu cei de la Gifted Education. Ne vom duce cat de curand si acolo la testare. Vor avea o clasa pregatitoare anul asta si poate acolo il voi inscrie; cu toate ca-i cam departe si nu vreau sa-l chinui cu drumul!
danaionela, riloasa multumesc pentru sfaturi!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgeta72

spuneti-mi si mie, va rog.
au inceput deja inscrierile pentru grupa pregatitoare?
ca eu stiam de inscrieri in aprilie. iar ieri mi-a spus o vecina ca ea deja a depus cererea fetitei pentru grupa pregatitoare in urma cu o saptamana...sau a fost o cerere fictiva ca sa o aibe directoarea in vedere?
si ce acte trebuiesc depuse la dosar?
mai stiu ca putem inscrie copilul la mai multe scoli, printre care , obligatoriu si la cea de care apartinem cu locuinta.
la cate scoli ii putem inscrie? 3-4 scoli?
multumesc.


Nu a inscris nimic vecina ta. Metodologia nu a aparut inca. S-a inceput pe ici pe colo un recensamant, la noi nu a venit nimeni inca. Dar deocamdata orice "inscriere" facuta acum nu are baza legala.

Cat priveste inscrierea la mai multe scoli, nici asta nu se stie inca, anul trecut asta nu a fost permis prin cele 4 etape de inscriere. Anul asta s-a spus ca se renunta la etape dar nu s-a spus nimic despre practica inscrierilor multiple.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgeta72

spuneti-mi si mie, va rog.
au inceput deja inscrierile pentru grupa pregatitoare?
ca eu stiam de inscrieri in aprilie. iar ieri mi-a spus o vecina ca ea deja a depus cererea fetitei pentru grupa pregatitoare in urma cu o saptamana...sau a fost o cerere fictiva ca sa o aibe directoarea in vedere?
si ce acte trebuiesc depuse la dosar?
mai stiu ca putem inscrie copilul la mai multe scoli, printre care , obligatoriu si la cea de care apartinem cu locuinta.
la cate scoli ii putem inscrie? 3-4 scoli?
multumesc.


NU au inceput inscrierile.
Vecina ta a depus doar o CERERE, in ideea in care va avea (poate) prioritate la inscrierile oficiale (care nu se stie exact cand incep).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui EliaElia

La noi a venit o dna profesoara de la scoala de care apartinem, anul trecut nu a venit nimeni. Nu stiu daca fac recensamantul pentru a calcula nr. de clase zero, nu ne-a intrebat daca ne-am gandit sa mergem la scoala in toamna - suntem din categoria care poate merge cu evaluare.
Iar la cei foarte mici(ca a recenzat si un bebe), se pot schimba multe, unii locuiesc cu chirie, pot pleca din cartier pana fac 6 ani.





La noi anul trecut au venit cu recensamantul, in etapa care fusese comunicata de catre minister, anul asta nimic, asteptam insa metodologia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Citat:
citat din mesajul lui orchis
Vor avea o clasa pregatitoare anul asta si poate acolo il voi inscrie;


Gifted Education nu e o scoala in adevaratul sens al cuvantului. Ei fac niste cursuri de teatru, dezvoltare personala, dezvoltarea unor abilitati, educatie nonformala. Si sunt cu bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebe1

Citat:
citat din mesajul lui georgeta72

spuneti-mi si mie, va rog.
au inceput deja inscrierile pentru grupa pregatitoare?
ca eu stiam de inscrieri in aprilie. iar ieri mi-a spus o vecina ca ea deja a depus cererea fetitei pentru grupa pregatitoare in urma cu o saptamana...sau a fost o cerere fictiva ca sa o aibe directoarea in vedere?
si ce acte trebuiesc depuse la dosar?
mai stiu ca putem inscrie copilul la mai multe scoli, printre care , obligatoriu si la cea de care apartinem cu locuinta.
la cate scoli ii putem inscrie? 3-4 scoli?
multumesc.


NU au inceput inscrierile.
Vecina ta a depus doar o CERERE, in ideea in care va avea (poate) prioritate la inscrierile oficiale (care nu se stie exact cand incep).




Nu va avea nicio prioritate

Mergi la inceput