Clasa pregatitoare 2013-2014 (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

La noi a fost cineva cu recensamantul pentru scoala pe cand copilul nici nu avea 3 ani. M-am mirat atunci, d-na respectiva a raspuns ca a trimis-o scoala de cartier de care apartinem sa indeplineasca aceasta formalitate.

Dovada vaccinarilor se cere?
Adeverinta de salariat la ce foloseste, ca nu mai stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

claujro multumesc! asa e, stiu cu ce se ocupa caci suntem in 'tratative' cu ei; scuze, nu vreau sa se interpreteze ca sunt in afara subiectului asa ca nu voi mai dezvolta!
si la noi a venit acum vreo doua zile o doamna cu recensamantul copiilor de la scoala de care apartinem; i-am spus ca nu va veni la scoala aia dar mi-a replicat ca oricum ar fi li s-a cerut de la Minister o evidenta a tuturor copiilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Noua ni s-a cerut (prin gradinita) sa mergem la scoala pentru recensamant. Ma duc luni, ca azi nu puteam sa lipsesc de la serviciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Citat:
citat din mesajul lui bebe1

Citat:
citat din mesajul lui georgeta72

spuneti-mi si mie, va rog.
au inceput deja inscrierile pentru grupa pregatitoare?
ca eu stiam de inscrieri in aprilie. iar ieri mi-a spus o vecina ca ea deja a depus cererea fetitei pentru grupa pregatitoare in urma cu o saptamana...sau a fost o cerere fictiva ca sa o aibe directoarea in vedere?
si ce acte trebuiesc depuse la dosar?
mai stiu ca putem inscrie copilul la mai multe scoli, printre care , obligatoriu si la cea de care apartinem cu locuinta.
la cate scoli ii putem inscrie? 3-4 scoli?
multumesc.


NU au inceput inscrierile.
Vecina ta a depus doar o CERERE, in ideea in care va avea (poate) prioritate la inscrierile oficiale (care nu se stie exact cand incep).




Nu va avea nicio prioritate


Dar ea asa spera . Speranta moare ultima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

este vreo mamica care isi inscrie copilasul in clasa pregatitoare de la scoala generala nr 21 timisoara??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru20 spune:

buna. la noi nu a venit nimeni cu recensamantul. am inteles ca pe la gradi de care apartinem s-a facut dar noi frecventam o gradinita din alta zona. la scoala am vorbit cu invatatoarea si mi a zis ca nu o sa fim in prima etapa dar in a doua nu o sa fie nici o problema. (nu suntem arondati scolii). daca scolile au cerut un nr. de clase pregatitoare (de copii) mai mare ca nr. de elevi din circumscriptie nu vor fi probleme pentru copii din afara. bafta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/ismb-asiguram-parintii-ca-sunt-locuri-suficiente-pentru-inscrierea-in-clasa-i-si-in-cea-pregatitoare.html

Ultimele noutati daca le putem numi asa. Singura informatie demna de luat in seama e ca au schimbat data probabila a anuntatrii metodologiei. Au stat ei asa si cand au vazut ca a venit sfarsitul lui februarie peste ei si nu au fost in stare sa stabileasca nimic in ultima luna, s-au gandit sa mute pentru 31 martie. Dar in stilul romanesc dupa ce se da metodologia trebuie sa ne si invatam cu ea, nu se poate asa sa ne ia ca din oala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Buna!

Din toamna vrem sa il dam la clasa zero si pe baietelul nostru. Va avea 6 ani si o luna.

Temerea nostra cea mai mare este daca va supravietui in haosul din scoala-sute de elevi, tigari/alcool in toaleta, copii derbedei, sa il ia de fraierica, etc.

El este un baiat inocent, face ce ii zic ceilalti, greu se impune in fata unui copil mai mare.

Si ne intrebam- va face fata recreatiilor nesupravegheate, aglomeratiei din scoala?

Mamici, ce experiente aveti cu copiii vostri?

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Gogosel, nu cred ca ai de ce saiti faci griji, cel putin la clasele mici...tigari,alcool...droguri, nu am auzit, si am copilul la o scoala de cartier.
De regula, daca exista putina vointa si organizare la nivel de conducere, clasele pregatitoare au coltul/holul lor in scoala, toaleta lor, la noi au chiar iesirea lor. In pauza sunt nesupravegheati, e drept, dar se adapteaza ei...sunt copii care prefera iesitul afara, pe hol (nu cred ca ii lasa sa iasa din scoala, in curte) si copii care prefera sa stea in clasa.
Si eu aveam aceleasi temeri la intrarea in scoala, si la meu era un pic mai mare (clasa intai, 7 ani)...sigur, mici incidente au fost/vor fi, insa per ansamblu a fost ok. Dintr-a cincea...vom vedea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Ultima declaratie a lui Pricopie. Inca se mai lucreaza la metodologia aia, nu-mi vine sa cred...

http://www.cotidianul.ro/ministru-procedurile-de-inscriere-in-clasa-pregatitoare-vor-fi-simplificate-207621/

Mergi la inceput